W piątek, 26 maja została podpisana umowa na trzyletni najem wschodniej Hali Mirowskiej. Nowi gospodarze chcą przywrócić Hali Gwardii pierwotną funkcję targu, miejsca zakupów i rodzinnych spotkań. Będzie to jednocześnie uzupełnienie i poszerzenie obecnie istniejącej oferty handlowej w okolicy hali.
– To miejsce ma ogromny potencjał. Cieszymy się, że powstanie tutaj handlowe serce stolicy ze swoim unikalnym klimatem. Zaczynamy przywracać to miejsce warszawiakom – mówił Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Nowi najemcy chcą stworzyć tradycyjny, popularny targ z dobrej jakości żywnością oraz stoiskami kulinarnymi. Nowe miejsce na zakupowej i kulinarnej mapie Warszawy będzie odwoływać się do historii oraz czerpać inspiracje z innych podobnych obiektów na świecie, które łączą ze sobą rolę targu i miejsca kulturalno – integracyjnego, takich jak lizbońskie Mercado de Ribera czy Mercado Boqueria w Barcelonie.
– Połączyła nas Warszawa, pasja do dobrej, zdrowej żywności i gotowania oraz wspólny pomysł, aby stworzyć popularną, tętniącą życiem przestrzeń łączącą handel świeżą dobrą żywnością z działalnością kulinarną, kulturalną oraz społeczną – mówił Robert Baj, CBR Events. Firma CBR Events, zwycięzca konkursu na krótkotrwały wynajem Hali Gwardii, chce również upamiętnić chwile triumfu polskich bokserów, którzy właśnie tu pod okiem Feliksa „Papy” Stamma zwyciężali z najlepszymi.
Współpraca z lokalnymi producentami i kupcami
Targ w Hali Gwardii ma być uzupełnieniem i poszerzeniem obecnie istniejącej oferty handlowej w okolicy hali. W okresie tymczasowego najmu nowi gospodarze Hali Gwardii przeprowadzą adaptację wnętrza. Koncepcję architektoniczną wykonała warszawska pracownia architektoniczna „Bulanda, Mucha – Architekci”. Przewiduje się ok. 100 miejsc wystawienniczych. Gospodarze Hali Gwardii zapraszają do współpracy małych producentów z Mazowsza i innych regionów Polski. Zależy im na bezpośrednich wytwórcach oraz produktach podchodzących z ekologicznych i odpowiedzialnych upraw oraz hodowli. W ofercie targowiska nie zabraknie strefy z produktami bio, żywności bezglutenowej oraz kompletnej oferty dla wielbicieli kuchni roślinnej.
Kulinarna inspiracja dla każdego
W przestrzeni hali działać ma również strefa kulinarna, w której na oczach warszawiaków gotować będą najlepsi szefowie kuchni. W menu znajdą się zdrowe, różnorodne, zróżnicowane i dostosowane do każdej kieszeni potrawy. Strefa kulinarna będzie podzielona na 20 stanowisk oraz wspólną część jadalną. Do współpracy zostaną zaproszeni doświadczeni restauratorzy i szefowie kuchni, ale także młodzi twórcy nowych koncepcji kulinarnych. W pierwszej kolejności będzie można spróbować polskiej kuchni wraz z jej regionalnymi i lokalnymi odrębnościami. Obok rodzimego menu znajdziemy też dania przybliżające europejskie trendy jak również̇ smaki orientu, obu Ameryk, Azji i Afryki. Uzupełnieniem będzie oferta kuchni roślinnej i produkty dla alergików.
Tętniące życiem miejsce spotkań
Poza funkcją handlowo-gastronomiczną Hala Gwardii ma pełnić rolę centrum integrującego mieszkańców. Gospodarze planują organizację różnorodnych wydarzeń, imprez okolicznościowych, animacji kulturalnych i edukacyjnych. Wydarzenia będą kierowane do różnych grup wiekowych. Seniorzy będą regularnie zapraszani do wspólnych zajęć, do dzielenia się kulinarnymi doświadczeniami, a dzieci będą mogły brać udział w animacjach edukacyjnych związanych z prawidłowym żywieniem i odkrywaniem smaków. W przestrzeni hali będzie działać stała strefa zabawy, w której rodzice będą mogli zostawić najmłodsze dzieci pod opieką animatorów na czas robienia zakupów. Strefa kultury będzie tworzona ze znanymi artystami, dziennikarzami i przedstawicielami kultury. Pojawi się bogata oferta warsztatów kulinarnych, potańcówek, a scena na parterze zostanie oddana nieodpłatnie artystom oraz prezentacji projektów społecznych. Ponadto podczas wielkich wydarzeń sportowych strefa kulinarna będzie przekształcać się w strefę fanów, w której na dużym ekranie będzie można wspólnie przeżywać emocje. Cała hala zostanie objęta bezpłatnym dostępem do szerokopasmowego Internetu (wi-fi).
Hala Gwardii – historia
Hala Mirowska i Hala Gwardii wybudowane w latach 1899-1901 stały się na długo największymi obiektami handlowymi w Warszawie. Umożliwiały lepszą organizację handlu i podniesienie warunków higienicznych sprzedaży dzięki przeniesieniu jej z otwartej przestrzeni do zamkniętych pomieszczeń. Stragany i sklepy były wynajmowane indywidualnym przedsiębiorcom, sprzedawano w nich produkty spożywcze oraz przedmioty związane z gospodarstwem domowym. Po drugiej wojnie światowej Hala Gwardii służyła jako tymczasowa zajezdnia autobusowa, a po przekazaniu klubowi Gwardia Warszawa, stała się centrum polskiego boksu. To tu, pod okiem legendarnego trenera Feliksa „Papy” Stamma, polscy pięściarze trenowali i wygrywali międzynarodowe mecze bokserskie oraz odnieśli historyczny sukces podczas Mistrzostw Europy w Boksie w 1953 roku.
Umowa na wynajem części budynku, zlokalizowanego przy Pl. Żelaznej Bramy 1, została zawarta na 3 lata, z możliwością skrócenia po 18 miesiącach, do momentu wyłonienia docelowego najemcy. Po tym czasie zostanie wybrany docelowy operator budynku, który zorganizuje i poprowadzi w nim nowoczesną halą targową.