Google zainwestuje w Warszawie w trzeci na świecie ośrodek Google Campus. Dwa podobne centra już istnieją w dwóch miejscach na świecie – w Londynie i w Tel Awiwie.
Czym ma być Google Campus? Najprościej wyjaśnić, że to przestrzeń, w której startupy będą mogły wynająć dla siebie biuro. Podobne biura w znacznie mniejszej skali działają od kilku lat w stolicy. Jednak Google Campus ma być pierwszym tego typu miejscem na tak dużą skalę w stolicy. Najogólniej pisząc, ma ono przyciągać do siebie młodych, innowacyjnych i pomysłowych ludzi. Wewnątrz kampusu będzie dostępne szybkie WiFi, sprzęt biurowy, kawiarnie. To, co ma wyróżniać Google Campus, to często organizowane spotkania z inspirującymi osobami, warsztaty, konferencje czy szkolenia.
Google Campus w przyszłym roku
Na razie nie jest znana lokalizacja ośrodka, ale wiadomo, że ma znajdować się na terenie Warszawy. Google najprawdopodobniej kupi istniejący budynek i dostosuje go do swoich standardów. Gdzie będzie zlokalizowany i jaką powierzchnię zajmie? Nie wiadomo. Jednak inwestycja ma być podobna w skali do tej londyńskiej, tamtejszy kompleks biurowo-konferencyjny liczy sobie 7 pięter. Czy Google pokusi się o wynajem powierzchni biurowej w Warsaw Spire lub remontowanym Spektrum Tower? Tego nie wiadomo. Polski Google Campus to inwestycja rzędu kilku milionów złotych. Ośrodek zacznie działać w przyszłym roku.
Powstanie Campusu to element trwających inwestycji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Na początku kwietnia 2014 r., w partnerstwie z Uniwersytetem Warszawskim, powołano Digital Economy Lab. Celem DELabu jest wzmocnienie wykorzystania nowoczesnych technologii w społeczeństwie i gospodarce oraz współpraca w tym zakresie z instytucjami rządowymi. Kolejną inicjatywą jest kampania New Europe Challengers, która powstanie we współpracy z Res Publicą, Funduszem Wyszehradzkim i Financial Times, a jej celem będzie zidentyfikowanie nowej generacji liderów napędzających innowacyjność w regionie.