Dom Development, największy deweloper w Polsce, ukończył pod koniec ubiegłego roku kolejny etap drugiej odsłony Osiedla Żoliborz Artystyczny, Kolonię Witolda Lutosławskiego. Tym samym swoista galeria sztuki – znak rozpoznawczy inwestycji – powiększyła się o nowe elementy artystyczne.
W 2020 roku Dom Development przekazał na terenie osiedla 284 lokale oraz sprzedał 481. W ramach całej drugiej odsłony osiedla powstanie w sumie 1200 mieszkań i 53 lokale usługowe, z czego w aktualnej ofercie pozostało jeszcze blisko 200 mieszkań o zróżnicowanych metrażach.
Kolonia Witolda Lutosławskiego położona jest u zbiegu ulic Powązkowskiej i Ludwika Rydygiera na warszawskim Żoliborzu. Jest częścią nowej odsłony Żoliborza Artystycznego – inwestycji wielokrotnie nagradzanej za nowoczesną architekturę i przyjazną urbanistykę nawiązującą do stylu i tradycji tej warszawskiej dzielnicy. Projekt charakteryzuje się otwartymi, wypełnionymi zielenią przestrzeniami miejskimi, licznymi punktami usługowymi oraz elementami sztuki w formie instalacji artystycznych i grafik.
Wśród nich uwagę zwraca kolorowy mural z wizerunkiem Witolda Lutosławskiego, który znalazł się na fasadzie jednego z dwóch niedawno ukończonych budynków. Jego autorką – tak jak i kilku innych prac, które podziwiać można na osiedlu – jest malarka Olga Wolniak, wielokrotnie nagradzana artystka, której obrazy znajdują się w wielu prestiżowych kolekcjach sztuki. Kompozycja muralu jest dynamiczna, lekka i optymistyczna. Wielobarwne plamy koloru tła symbolizują dźwięki muzyki dające złudzenie wibrowania w przestrzeni.
Innym ciekawym dziełem jest znajdujący się w przejściu bramnym relief przedstawiający zapis nutowy. Stworzyła go Agata Kleczkowska, autorka obrazów, instalacji, tkanin i scenografii. Praca nawiązuje do aleatoryzmu kontrolowanego, czyli stosowanej przez Lutosławskiego techniki kompozytorskiej, zmierzającej do pozostawienia w utworze miejsca dla przypadku lub wyborów wykonawców. Tę przestrzeń swobody dla muzyków kompozytor oznaczał falistą linią, co Kleczkowska wykorzystała w swojej pracy.
Deweloper zadbał o akcenty artystyczne również we wnętrzach budynków. W hallu jednego z nich na wysokości dwóch pięter powstała tapeta z motywem skrzypiec autorstwa Łukasza Stokowskiego – artysty młodego pokolenia, którego obrazy i instalacje trafiają do kolekcjonerów na całym świecie. Wykorzystanie tego instrumentu to nawiązanie do jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych utworów Lutosławskiego – „Uwertury smyczkowej”.