Firma YIT zrewitalizowała portiernię historycznej drożdżowni Henryka Bienenthala

Pierwszy z czterech zabytkowych budynków historycznego kompleksu gorzelni drożdżowej Henryka Bienenthala został zrewitalizowany w ramach I etapu Aroma Park, inwestycji mieszkaniowej realizowanej przez YIT na warszawskiej Białołęce. Jest nim dom portiera znajdujący się tuż przy wejściu na teren działki od strony ul. Klasyków. Portiernia jest jednocześnie pierwszym zabytkowym budynkiem, który został zrewitalizowany na Białołęce. Do czasu zakończenia inwestycji będzie działało w nim biuro sprzedaży dewelopera.

 

Gorzelnia drożdżowa Henryka Bienenthala powstawała w latach 1902-1904 w miejscu dawnego folwarku Dąbrówka. Fabryka służyła wytwarzaniu drożdży prasowanych na potrzeby piekarstwa za pomocą tzw. metody wiedeńskiej. Wartościowym produktem ubocznym tego procesu był alkohol pozyskiwany z przefermentowanej masy w aparaturze odpędowej. Zakład przyczynił się do poprawy warunków życia codziennego w Warszawie i jej okolicach, zwiększając podaż chleba i innych wypieków.

aroma-park_2Henrykowska fabryka to jeden z lepiej zachowanych zakładów przemysłowych z przełomu XIX i XX wieku w Warszawie, a jednocześnie pierwsza i jedyna drożdżownia w okolicy, która przetrwała do dziś. Cztery budynki zachowały się w stanie niemal niezmienionym. Są to: pięciokondygnacyjny budynek główny drożdżowni, zlokalizowany przy południowej granicy działki, magazyn spirytusu, położony na zachód od budynku głównego, portiernia znajdująca się tuż przy wejściu na teren działki od strony ul. Klasyków, a także unikalna, piętrowa willa fabrykancka, w której najprawdopodobniej kwaterowali i pracowali wyżej postawieni pracownicy fabryki, ukryta za drzewami na wschód od bramy wjazdowej.

 

 

portiernia-przed-rewitalizacja
Zabytkowa portiernia przed rewitalizacją
portiernia-po-rewitalizacji
Budynek po rewitalizacji

Dom portiera od początku miał charakter reprezentacyjny, o czym świadczą zwieńczenia podziałów na elewacji łukami półokrągłymi, niemające swojego odpowiednika na terenie całej fabryki. Budynek wzbogaca niska dobudówka sprzed I wojny światowej, złamana pod kątem do pierwotnych ścian portierni.

aroma-park_1aroma-park_3Pozostałe zabytkowe budynki drożdżowni zostaną zrewitalizowane z ramach IV i V etapu Aroma Park. Obok nich na działce powstaną kameralne, trzypiętrowe budynki mieszkalne. Ich elewacja będzie nawiązywać do industrialnej przeszłości tego miejsca, tworząc spójną całość z istniejącą zabudową. Planowane rozwiązania są konsultowane z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

 

Obecnie realizowany jest etap I, który, oprócz rewitalizacji domu portiera, obejmuje budowę pierwszego nowego budynku mieszkalnego. Znajdzie się w nim 78 mieszkań, lokal usługowy oraz 95 miejsc postojowych. Oddanie do użytku I etapu planowane jest na trzeci kwartał 2019 roku.

Jesteś świadkiem wydarzenia w Warszawie lub chcesz podzielić się informacjami na temat nowych inwestycji?  Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub pisz redakcja@nowawarszawa.pl

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Centrum Praskie Koneser z jeszcze bogatszą ofertą kulinarną. Dwa nowe koncepty...

0
Centrum Praskie Koneser na warszawskiej Pradze nieustannie przyciąga miłośników dobrej kuchni i wyjątkowej atmosfery. Niedawno do grona tamtejszych lokali dołączyły dwa nowe: „Zabawa Bistro....
×