ELENA sfinansuje termomodernizację domów w Warszawie

Warszawa dołączyła do grona beneficjentów programu ELENA – europejskiego funduszu na poprawienie termomodernizacji budynków. Udział w programie poprawi efektywność energetyczną miejskich budynków komunalnych. Od 1 stycznia miasto rozpoczęło realizację projektu, w którym weźmie udział około 50 wielorodzinnych budynków mieszkalnych. To kolejny krok w zadbaniu o powietrze i jakość życia mieszkańców.

Program ELENA (European Local ENergy Assistance) to inicjatywa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), realizowana we współpracy z Komisją Europejską. Jego celem jest wsparcie władz lokalnych, regionalnych oraz innych instytucji w przygotowywaniu i wdrażaniu projektów związanych z efektywnością energetyczną, odnawialnymi źródłami energii oraz zrównoważonym transportem. Finansowanie może pokryć do 90% kosztów przygotowania inwestycji, obejmując dokumentację techniczną, analizy finansowe i środowiskowe oraz zarządzanie projektami.

Mniejsze rachunki, lepsze powietrze

Warszawski projekt realizowany w ramach programu ELENA będzie skupiał się na poprawie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.

– Wsparcie techniczne i finansowe wynosi blisko 12 mln zł. Miasto przeznaczy je na kompleksowe przygotowanie inwestycji w budynki mieszkalne, które będą zużywały mniej energii a co za tym idzie, będą tańsze w utrzymaniu. Efekt? Mniejsze rachunki za ogrzewanie dla mieszkańców – podkreśla prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Realizacja projektów termomodernizacyjnych poprawi jakość budynków i ich wygląd, zmniejszy rachunki za energię oraz przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieście.

Korzyści dla mieszkańców

Udział w programie to także wyraz konsekwentnych i systematycznych działań Warszawy w dążeniu do zbudowania miasta przyjaznego mieszkańcom i środowisku. Realizacja projektu potrwa 3 lata, w tym czasie planowane jest przygotowanie ok. 50 inwestycji w zakresie kompleksowej termomodernizacji i zastosowania odnawialnych źródeł energii. Poprawiony zostanie również ich stan techniczny, zyskają nowy i atrakcyjny wygląd. Dodatkowo planowane jest przeprowadzenie działań związanych ze zwiększeniem dostępności nieruchomości dla osób z niepełnosprawnościami poprzez m.in. likwidację progów, czy zastosowanie nowoczesnych okien z obniżoną klamką.

Umowa została podpisana 20 grudnia 2024 roku, weszła w życie 1 stycznia br. Lokalizacje objęte projektem to m.in. Kawcza 49 lub Osowska 49 na Pradze Południe oraz Pileckiego 111 na Ursynowie.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Loftowy styl w inwestycji Na Okrzei – Dzień Otwarty z Matexi...

0
Już w sobotę, 15 marca, miłośnicy industrialnego designu i unikalnych wnętrz mogą osobiście zobaczyć inwestycję Na Okrzei na warszawskiej Pradze-Północ. Matexi Polska zaprasza na...