Ratusz chce sprzedać działkę przy ulicy Mariańskiej 5 w Śródmieściu. W rejestrze zarządzeń prezydenta miasta nr 1498/2021 został ogłoszono licytację tej działki na 28 października 2021 r, na godzinę 10. Cena to prawie 26, 5 mln złotych.
Przedmiotem przetargu jest grunt zabudowany o łącznej powierzchni 1027 m2, oznaczony jako działki ewidencyjne nr 21/2 o powierzchni 965 m2 i nr 17/3 o powierzchni 62 m2 w obrębie
5-03-06, położony w Warszawie w dzielnicy Śródmieście przy ul. Mariańskiej 5 oraz ul. Mariańskiej i ul. Twardej. Obecnie w tym miejscu stoi niski barak, w którym mieścił się przez lata jeden z oddziałów miejskiego urzędu.
Zakupem terenu od lat zainteresowany był Polski Holding Nieruchomości, który realizuje na sąsiedniej działce 155 metrowej smukłą wieżę SkySawy. Biurowiec ma wyjątkowo ołówkową sylwetkę właśnie ze względu na brak porozumienia z miastem, które nie chciało odsprzedać miejskiej działki.
Na wystawionej na sprzedaż miejskiej działce można wybudować 80 metrowej wysokości budynek z przeznaczeniem na hotel. Niewykluczone, że jedną ze ścian nowy budynek doklei się do powstającego wieżowca. Funkcje i gabaryty nowego budynku nie są jednak przesądzone, bo plan zagospodarowania tego rejonu jest dopiero w trakcie opracowywania.
Pierwotnie Polski Holding Nieruchomości chciał wybudować znacznie większą wieżę, która miała wchłonąć m.in. działkę wystawioną przez miasto.
Czy teraz deweloper przystąpi do licytacji tego nie wiadomo. Jedno jest pewne, to będzie jeden z najdroższych terenów, które stołeczny ratusz wystawił na sprzedaż.
SKYSAWA, której budowa rozpoczęła się w czerwcu 2019 r., powstaje w centrum Warszawy, przy ul. Świętokrzyskiej 36 na terenie typu greyfield w miejscu, w którym wcześniej stał biurowiec z lat 60-tych. Dzięki centralnej lokalizacji przy Rondzie ONZ SKYSAWA będzie jedną z nielicznych inwestycji w Warszawie, której najemcy dostaną się bezpośrednim przejściem podziemnym do stacji metra. W kompleksie zaplanowano liczne rozwiązania wpływające na obniżenie zużycia energii, czy wody w trakcie użytkowania budynku m.in. wysokowydajne systemy odzyskiwania ciepła, kolektory słoneczne czy system odzyskiwania wody deszczowej. Podczas budowy PHN podejmuje szereg działań dążących do zminimalizowania ilości generowanych odpadów, ograniczenia zużycia wody i energii. Dla zmniejszenia śladu węglowego optymalizowany jest transport. Przy wyborze materiałów stawia się na produkowane lokalnie i weryfikuje pod kątem ich ekologiczności m.in. składu oraz posiadanych certyfikatów.
Fot. Polski Holding Nieruchomości