Na wakacje możemy wybrać się różnymi środkami transportu – samolotem, statkiem, pociągiem… Jednak coraz częściej decydujemy się również na wyjazd samochodem. Bałkany czy ciepłe kraje Zachodniej Europy oferują wiele miejsc, do których szybko dotrzemy własnym autem, a przy tym będziemy cieszyć się piękną pogodą i doskonałymi warunkami do wypoczynku. O czym pamiętać przed takim wyjazdem? Czy warto zakupić assistance w podróży? Jak się przygotować? Udzielamy praktycznych wskazówek!
Jak przygotować się do wyjazdu na wakacje własnym samochodem?
Ruszając w podróż swoim autem, warto przede wszystkim upewnić się, że pojazd jest w 100% sprawny. Każda dłuższa trasa to ryzyko usterek i awarii. Dlatego też dobrym pomysłem przed wyjazdem będzie wizyta u zaufanego mechanika lub w stacji kontroli. Przegląd samochodu można połączyć z wymianą płynów oraz elementów, które są najbardziej narażone na uszkodzenia w wyniku intensywnej eksploatacji.
Podczas przygotowań ważne będzie również odpowiednie pakowanie. Warto zabrać ze sobą kilka podstawowych narzędzi, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, apteczkę pierwszej pomocy, zapasowe żarówki i lewarek. Nie można pominąć niezbędnych dokumentów, takich jak dowód rejestracyjny. Przydatna może być również potwierdzenie zakupu polisy OC z datą jej wygaśnięcia. Wreszcie – nie zapomnijmy o zapasie wody oraz dwóch rodzajach map (np. tych w nawigacji auta i telefonie lub w nawigacji i wersji papierowej).
Na co zwrócić uwagę, wybierając assistance w podróży?
Niezwykle istotny etap przygotowań do wyjazdu za granicę własnym autem to zakup dobrego assistance w podróży (www.ergo-ubezpieczeniapodrozy.pl). Taka polisa powinna zapewniać pomoc przynajmniej w dwóch sytuacjach – unieruchomienia auta lub wypadku. Do pierwszej z wymienionych sytuacji może dojść np. z powodu wybicia szyby, rozładowania akumulatora, przebicia opony, zatrzaśnięcia kluczyków czy nawet braku paliwa. Drugi przypadek to kolizja z innym pojazdem lub dzikim zwierzęciem, wypadnięcia z drogi bądź potrącenia człowieka. We wszystkich tych zdarzeniach dobre assistance w podróży musi gwarantować niezbędne wsparcie, dzięki któremu będzie można wrócić na trasę, dotrzeć do miejsca docelowego lub swojego domu.
Jakie przykładowe świadczenia powinno obejmować opisywane ubezpieczenie auta na podróż? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, czy polisa zapewnia naprawę w miejscu zdarzenia – dobry ubezpieczyciel podróży będzie dysponować zespołem wykwalifikowanych mechaników, usuwających drobne usterki i awarie w trasie. Jeśli jednak naprawa byłaby niemożliwa, assistance musi zapewniać holowanie na określoną odległość do np. wybranego warsztatu. Inne rodzaje wsparcia dla podróżujących własnym autem to m.in.: zaoferowanie samochodu zastępczego, pokrycie kosztów zakwaterowania na czas naprawy czy zwrócenie pieniędzy za powrót do domu. Warto pamiętać, że assistance to także możliwość skorzystania z pomocy infolinii, na której specjaliści podpowiedzą np. gdzie znaleźć najbliższy warsztat samochodowy.