REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

DOBRE OFERTY NA ZMIANY W PARKU SKARYSZEWSKIM

Strona główna Infrastruktura DOBRE OFERTY NA ZMIANY W PARKU SKARYSZEWSKIM

ZDM otworzył oferty w przetargu na realizację projektu będącego odpowiedzią na najważniejsze bolączki jednego z najpiękniejszych warszawskich terenów zielonych. Wyremontowana zostanie nawierzchnia alei głównej oraz wymienione oświetlenie w całym parku. W sumie zgłoszono 4 dobre oferty. Mieszczą się one w przedziale od 7 do 9,2 mln zł. Projekt będzie realizowany we współpracy z Zarządem Zieleni.

ZDM otrzymuje do realizacji gotowy i kompletny projekt wykonany pod egidą Zarządu Zielenio. Dokumentacja posiada wszystkie niezbędne uzgodnienia, w tym kluczowe decyzje Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Park Skaryszewski to bowiem teren zabytkowy. Powstał na terenach dawnych łąk wsi Skaryszew w latach 1905–1916. Został zaprojektowany przez ówczesnego głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora. Od 1973 roku park znajduje się w rejestrze zabytków. Z kolei w 2009 r. park, nosząc od czasów międzywojennych imię I. J. Paderewskiego, został uhonorowany tytułem Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzeciego pod tym względem w Europie.

W parku rośnie 280 gatunków drzew i krzewów, a największym skarbem są okazy z pierwotnej kolekcji dendrologicznej, którym udało się przetrwać do naszych czasów. Są wśród nich m.in.: korkowce amurskie, kasztanowiec mieszańcowy, orzesznik gorzki, skrzydłorzechy kaukaskie, kłęki amerykańskie i kilka gatunków jesionu. Szczególnie dekoracyjne są wiekowe magnolie japońskie rosnące przy różance, które stanowią główną wiosenną atrakcję parku, kiedy to obficie pokrywają się pięknymi białymi kwiatami.

W przetarguZDM otrzymał 4 oferty od firm: FBSerwis (7,5 mln zł), ADROG (7,6 mln zł), Palmett (9,2 mln zł) oraz Q-REKBUD (7,1 mln zł). Propozycje wydają się korzystne, zwłaszcza, że w ostatnim czasie wpłynęły od Rady m.st. Warszawy dodatkowe środku na realizację. Dlatego mamy nadzieję na szybkie rozstrzygnięcie. Potencjalny wykonawca będzie miał na przeprowadzenie prac dokładnie 6 miesięcy od momentu podpisania umowy. Istnieje więc duża szansa na przeprowadzenie znacznej części lub też całości prac jeszcze w tym roku. Roboty zostały podzielone na 3 etapy związane kolejno z: wymianą latarni w alejach parkowych (głównej oraz obwodowej), budową oświetlenia w rejonie dawnego ogrodu daliowego, wykonaniem podświetlenia pomników (w tym znanej i lubianej rzeźby “Tancerka”) oraz przebudową alei głównej.

Nieistniejący już dziś ogród daliowy to element oryginalnego projektu parku z początków XX wieku. Jego pozostałość stanowi charakterystyczny trawiasty plac znajdujący się na wyniesieniu, który zamyka aleję główną od północy. Aleja główna to zaś oczywiście szeroki i malowniczy ciąg pieszy w osi północ-południe biegnący między rondem Waszyngtona a Jeziorkiem Kamionkowskim.

POTĘŻNE JESIONY ODETCHNĄ

Celem projektu nie jest ingerencja w zieleń, wprost przeciwnie. Nie zakłada on ani nowych nasadzeń, ani wycinek. Ważnym jego założeniem jest ułożenie przewodów doprowadzających prąd do nowych latarni pośrodku alei spacerowej, pod jej powierzchnią. W ten sposób ograniczamy do minimum prace przy szpalerach dorodnych drzew rosnących po obu stronach alei. To kilkudziesięciometrowe jesiony wyniosłe (Fraxinus excelsior). Obecnie rosną tuż przy asfaltowej nawierzchni, wypiętrzając odgradzające ją krawężniki oraz doprowadzając do falowania i kruszenia się asfaltowej nawierzchni.

Po demontażu starych betonowych latarni teren zielony wokół tych drzew zostanie powiększony, aby miały lepsze warunki do życia. Nowe latarnie w alei głównej będą wciąż zamontowane po jej bokach, naprzemiennie między drzewami i w możliwie dużej odległości od nich. Nowe kable będą jednak biegły nie przy drzewach tylko środkiem alei, w miejscu istniejących rabat. Celem jest minimalizacja zakres prac w sąsiedztwie jesionów. Na koniec robót cała aleja główna uzyska nowy jednoprzestrzenny układ. Pas zieleni nie będzie jej rozdzielać na dwie mniejsze części, jak dotychczas. Rabaty pojawiły się w parku jako element wtórny w latach ‘70 razem z pomnikiem Poległych Żołnierzy Armii Czerwonej. Radzieckiego pomnika już w tym miejscu nie ma, teraz czas na kolejny krok w kierunku powrotu do historycznego wyglądu parku.

Zakres prac w alei obwodowej parku jest inny, ponieważ na zlecenie Zarządu Zieleni jej nawierzchnia była już remontowana w poprzednich latach. Latarnie będą w niej umieszczone tak, jak obecnie, czyli po jednej stronie. Nie będzie też skuwana nowa nawierzchnia w celu trasowania przewodów. Będą poprowadzone na tyłach szpaleru drzew, w możliwie dużej odległości od nich.

WSZYSCY WYGRYWAJĄ

Aleja w nowym kształcie będzie wykonana w większości z wodoprzepuszczalnej nawierzchni mineralnej w kolorze beżowym. Takie podłoże zostało zaplanowane na odcinku od muszli koncertowej do skrzyżowania z aleją obwodową na placu, gdzie kiedyś znajdował się pomnik żołnierzy. Końcowy odcinek do ronda Waszyngtona będzie wykonany z asfaltu, który jednak zostanie wymieniony. Oba odcinki będą po zmianach miały stałą szerokość 11 metrów. Obecnie są to dwie zdecydowanie węższe alejki, po 4 metry każda, przedzielone 7-metrowym pasem zieleni.

Na zmianach zyskają wszyscy. Zabytkowy park odzyska historyczny wygląd. Po likwidacji rabaty piesi będą mieli do dyspozycji szerszą przestrzeń (paradoksalnie, mimo zwężenia alei). Dorodne drzewa, będące ozdobą głównej parkowej osi, będą miały lepsze warunki, aby cieszyć oko przez kolejne lata. Wykonany zostanie niezbędny dla komfortu pieszych remont nawierzchni, która jest bardzo nierówna i nieestetyczna. Wysłużone betonowe latarnie zostaną w całości zastąpione eleganckimi metalowymi konstrukcjami, których wygląd był konsultowany z konserwatorem zabytków. Ich źródłem światła będą oczywiście energooszczędne oprawy LED.

NOWOCZESNOŚĆ W HISTORYCZNYM KOSTIUMIE

Zdemontowane wszystkie betonowe słupy na terenie „Skaryszaka” i zastąpią je stylizowanymi latarniami. Będą to repliki pastorałów, model odwzorowujący ich oryginalny wygląd z 1923 roku. Mimo historycznego wyglądu, oświetlenie będzie naszpikowane nowoczesnymi rozwiązaniami. Wyposażymy je w czujniki ruchu, których celem będzie dynamiczne dostosowywanie natężenia światła do warunków w parku. Przy braku ruchu oprawy będą świecić znacznie zmniejszonym strumieniem światła (do 40%), a po jego wykryciu rozświetlać się będą na 100% mocy. To dodatkowy poziom energooszczędności w i tak już wysoce wydajnych nowych oprawach LED. Takie ustawienie będzie działało od godziny 22. do północy.

Oświetlenie będzie zaprogramowane z uwzględnieniem cyklu dnia i nocy oraz potrzeby zarówno odwiedzających park ludzi, jak i mieszkających w nim na stałe zwierząt. Oprawy będą zmieniać temperaturę barwową w zależności od pory dnia. Wieczorami będzie to 3000 K, tak jak na ulicach. Od godziny 22 do północy światło będzie cieplejsze (2600K). Z kolei od północy do poranka temperatura barwowa zmieni się jeszcze bardziej i osiągnie wartość 2200K. Efektem będzie przyjazna dla zwierząt kojąca bursztynowa barwa oraz zmniejszenie zjawiska „zanieczyszczenia światłem”.

Nowe oświetlenie zapewni lepszy poziom bezpieczeństwa w parku i poprawi jego estetykę, jednocześnie w zgodzie z najnowszymi trendami instalujemy je z dużym poszanowaniem dla okolicznej przyrody. Opisane powyżej programy można oczywiście w przyszłości zmieniać oraz dopracowywać na podstawie obserwacji i pomiarów dokonanych już po zakończeniu budowy.

Z ZIELENIĄ I OŚWIETLENIEM NAM PO DRODZE

Za kształt projektu odpowiedzialny jest Zarząd Zieleni, który na codzień opiekuje się tym parkiem. ZDM otrzymuje go do realizacji jako jednostka posiadająca bardzo duże doświadczenie w przeprowadzaniu prac związanych z modernizacją oświetlenia. To nie pierwszy przypadek tego typu współpracy. W 2018 roku wymieniliśmy ponad 200 latarni w Parku Praskimo. Obecnie prowadzimy największy w Polsce, a prawdopodobnie również w Europie, program wymiany kilkudziesięciu tysięcy opraw na praktycznie wszystkich miejskich ulicach, które tego wymagają.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Międzynarodowa edukacja w bezpiecznym i atrakcyjnym otoczeniu

W modnej, rodzinnej dzielnicy Warszawy, mieści się British Primary School of Wilanow. Nowoczesna, międzynarodowa szkoła podstawowa, łączy najwyższe standardy brytyjskiego systemu...

Plany na Przyszłość 2024 – wystawa w pawilonie Zodiak

Już po raz 27. będzie można spojrzeć w przyszłość i zobaczyć najnowsze projekty architektoniczne dla Warszawy i okolicznych gmin. Wystawa pn. Plany...

Sektor TSL aktywny na rynku najmu. Trako Team nowym najemcą w CTPark Warsaw North

Firma Trako Team Rafał Kopański wynajęła około 10 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej w podwarszawskim CTPark Warsaw North w gminie Czosnów....

DOM DEVELOPMENT Z NOWĄ INWESTYCJĄ NA BIELANACH

W pobliżu skrzyżowania ul. Rudnickiego i ul. Maczka w Warszawie ruszyła sprzedaż w projekcie Apartamenty Rudnickiego, realizowanym przez Dom Development. Kolejną...

W sobotę 33 bieg Powstania Warszawy!

W ostatnią sobotę lipca odbędzie się bieg ku czci Powstańców Warszawskich. To już 33. edycja tego wydarzenia. W związku z zawodami,...

Francuska 38 – remont odkrywa piękno stylu. Wszystko dzięki dotacji z miasta!

W tym roku rozpoczęto remont elewacji frontowej niezwykłej kamienicy na Saskiej Kępie. Jest ona wzorcowym przykładem modnego w ostatnich latach II...

Polecane

Pomysły na nudę? Odkryj zabawkowy Paczkomat!

Wakacyjna nuda? Odkryj zabawkowy Paczkomat! Ta kartonowa zabawka naśladuje prawdziwy Paczkomat, umożliwiając dzieciom samodzielne składanie, personalizację i zabawę w odbieranie i wysyłanie...

Warszawski Maraton Fotograficzny. Ruszyły zapisy do 5. edycji największego polskiego fotomaratonu

Kolejna odsłona Warszawskiego Maratonu Fotograficznego organizowanego przez Green Caffè Nero odbędzie się 14 września 2024 roku. Uczestnicy będą mieli do wykonania 8...

Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!

Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas - wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce.Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!Polskie media...

Deski kompozytowe czy drewniane? Jakie wybrać?

Budowa tarasu to niełatwe zadanie. Trzeba zaprojektować go w taki sposób, by dobrze komponował się zarówno z domem, jak i z ogrodem....

Jakie są ceny biur na wynajem w topowych lokalizacjach w Warszawie?

Przy wyborze lokalizacji trend jest niezmienny od lat, bowiem wśród najchętniej wybieranych dzielnic biurowych w Warszawie są Wola i Śródmieście. Świadczy o...

Weekend poza Warszawą, czyli najlepsze pomysły na krótki wypoczynek poza stolicą

Czasami najpiękniejsze przygody kryją się tuż za rogiem. Dla tych, którzy chcą oderwać się od rutyny i zgiełku stolicy, mamy kilka inspirujących...