Czy nad Wisłą powstanie wieża widokowa? Koncepcja wieży inspirowana warszawskimi schodkami.

Równolegle do trwających konsultacji dotyczących koncepcji urbanistycznej bulwarów wiślanych kolektyw architektów ze studia workplace zaproponował koncepcję wieży widokowej na Cyplu Czerniakowskim. Ma być ona zwieńczeniem i dominantą warszawskiego nabrzeża.

„Warszawskie Schody” mają być miejscem, które daje szansę podziwiania różnych  panoram Warszawy z wysokości. Forma wieży zainspirowana jest najważniejszą okoliczną funkcją – kultowymi, betonowymi schodkami, które są miejscem spotkań tysięcy warszawiaków.7_warszawskie-schody_szkic-koncepcycjny

Wieża widokowa ma wysokość 24 metrów i składa się z ułożonych nad sobą platform w kształcie schodów. Każda z nich obrócona jest w inną stronę tak, aby dawać możliwość spojrzenia na otoczenie cypla z pięciu różnych perspektyw.

4_warszawskie-schody_wizualizacjaInicjatywa architektów z workplace zrodziła się z potrzeby miejsca spotkań, z którego jednocześnie można podziwiać różne panoramy Warszawy. Cypel Czerniakowski to przestrzeń, która z pewnej wysokości oferuje możliwość obserwowania wschodów słońca nad Stadionem Narodowym, jak i zachodów za warszawską linią wieżowców. To zwieńczenie bulwarów, które mimo swojego potencjału nie jest do tej pory w pełni zagospodarowane.

2_warszawskie-schody_wizualizacja
Wieża widokowa na Wisłą może stać się atrakcją turystyczną.

Gdy usłyszeliśmy o planowanej rewitalizacji nabrzeża Wisły, pomyśleliśmy, że warto zaproponować tam akcent urbanistyczny, który mógłby stać się kolejnym symbolem stolicy. Chcieliśmy stworzyć miejsce, które dałoby jeszcze jeden powód do przedłużenia spaceru od Łazienek Królewskich nad Wisłę. Zaaranżowaliśmy spotkanie z wiceprezydentem Michałem Olszewskim i Markiem Piwowarskim, dyrektorem Zarządu Zieleni w Warszawie. Od władz miasta dostaliśmy sugestie, które pomogły nam w ukształtowaniu finalnej wizji projektu – opowiada Bogusz Parzyszek, organizator inicjatywy i założyciel workplace solutions.

 

1_warszawskie-schody_wizualizacja
Warszawskie schody mogą mieć 24 metry wysokości.

Forma wieży nawiązuje do kontekstu przestrzennego i dziedzictwa tego miejsca. Kultowe, betonowe schodki i ich funkcja, która od lat łączy ludzi, były inspiracją dla ostatecznej formy wieży. Kształt schodów wykorzystany został w głównych elementach konstrukcji. Poszczególne moduły ułożone są jeden na drugim i obrócone względem siebie tak, by każdy z nich dawał możliwość spojrzenia na otoczenie z innej perspektywy. Całość opiera się na lekkim, ażurowym szkielecie, skonstruowanym w oparciu o zasadę działania kratownicy Vierendeela. W taki sposób powstała 24 metrowa konstrukcja, która z założenia miała być miejscem czasem intymnym, dobrym do długich rozmów, a czasem tętniącym życiem, gdzie przy różnych ujęciach Warszawy spędzamy czas z przyjaciółmi.

 

3_warszawskie-schody_wizualizacja5_warszawskie-schody_wizualizacja6_warszawskie-schody_schemat-funkcjonalny_1-6***

Kolektyw odpowiadający za ten projekt to oddolna inicjatywa architektów zrzeszonych wokół workplace solutions. To studio architektoniczne specjalizujące się w holistycznym projektowaniu przestrzeni komercyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem środowisk pracy. Główną ideą działalności firmy jest projektowanie funkcjonalnych miejsc, które inspirują ludzi do budowania relacji. Koncepcja wieży jest nieformalną ideą, która może być dodatkowym elementem obecnej propozycji zagospodarowania bulwarów wiślanych. Architekci mają nadzieję, że pomysł poszybuje dalej i może być uwzględniony w ostatecznej koncepcji urbanistycznej tej części miasta.

 

Zespół Workplace: Bogusz Parzyszek, Dominika Zielińska, Igor Białorucki, Rafał Mikulski, Tomasz Wontor, Paweł Deroń, Michał Pyka

WIĘCEJ O PROJEKCIE: czytaj pod linkiem. 

 

 *UWAGA – publikacje wizualizacji i fragmentów tekstu tylko po podaniu źródła publikacji www.nowawarszawa.pl
 Foto:  materiały prasowe
Jesteś świadkiem wydarzenia w Warszawie lub chcesz podzielić się informacjami na temat nowych inwestycji?  Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub pisz redakcja@nowawarszawa.pl

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Deweloper Dantex już w te wakacje odda do użytku 199 mieszkań....

0
Deweloper Dantex zbliża się do zakończenia budowy inwestycji Autonomia Praska – projektu, który przyciąga uwagę nie tylko atrakcyjną lokalizacją, ale przede wszystkim unikalnym charakterem....