REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Chmielna dla pieszych i bardziej zielona

Strona główna Infrastruktura Chmielna dla pieszych i bardziej zielona

Szpalery drzew, dużo zieleni i miejsc do wypoczynku oraz efektowne oświetlenie – taka będzie nowa Chmielna. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na przekształcenie reprezentacyjnej ulicy położonej w samym sercu stolicy. To kolejny projekt w ramach programu budowy Nowego Centrum Warszawy.

– Chcemy, aby Warszawa była zielona, czysta i pełna przyjaznych przestrzeni dla każdego mieszkańca. I to nie tylko na obrzeżach, ale również w samym jej sercu. Dlatego konsekwentnie realizujemy program Nowego Centrum Warszawy, w którym będzie można oddychać czystym powietrzem, schronić się przed słońcem w cieniu drzew, wygodnie poruszać pieszo, na rowerze czy transportem publicznym  – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Zwycięska praca w konkursie na koncepcję przebudowy Chmielnej pokazuje, jak możemy ten cel osiągnąć. Po realizacji tego projektu tak lubiana przez warszawiaków i turystów ulica stanie się dużo ładniejsza, wygodniejsza  i bardziej przyjazna. Gratuluję zwycięzcom – dodaje.

Po obu stronach ulicy Chmielnej, na odcinku od ul. Nowy Świat do pasażu Stanisława Wiecheckiego „Wiecha”, pojawią się rzędy drzew. Zmienią się też skwery przy kinie Atlantic oraz przy centrum medycznym, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek pod chmurką. Powstanie tam skwer bukinistów z wygodnymi tarasami, siedziskami i efektownym oświetleniem. Co ważne – zmieni się również Bracka na odcinku od Alej Jerozolimskich do tzw. Placu Pięciu Rogów.  Bardzo ważny dla miasta jest również studialny (nie realizacyjny na tym etapie) pomysł dla ulicy Widok.

W konkursie szukaliśmy najlepszych rozwiązań dla Chmielnej a autorzy nagrodzonych prac potrafili spojrzeć kompleksowo na problemy, które trzeba rozwiązać w tej przestrzeni. Zarówno z perspektywy pieszego, jak i z lotu ptaka. Na ulicy przybędzie więc dużo drzew i zieleni. Pojawią się ogrody deszczowe. Musimy wzmacniać odporność naszego miasta na zmiany klimatu – przekonuje Marlena Happach, architekt miasta.

W ramach remontu z Chmielnej zniknie nawierzchnia z kostki betonowej z lat 90. XX wieku. Wyszczerbiony materiał zastąpią płyty granitowe o wymiarach 100 na 50 centymetrów. Na skwerze, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek na straganie (blisko Nowego Światu), ma się pojawić granit w jasnoszarym kolorze. Obramienia płyt o wielkości 50 na 50 centymetrów zostałyby wykonane z kamiennej kostki w kolorze grafitowym.

Co brano pod uwagę przy ocenie prac konkursowych?

Przy ocenie prac zwracano uwagę m.in. na wielofunkcyjność i rozwiązania przestrzenne, które wspierają rozwój handlu, gastronomii i innych usług w harmonii z potrzebami mieszkańców z najbliższego otoczenia. Ważne było też zachowanie tożsamości miejsca oraz forma zaproponowanych środków wyrazu. – Kładliśmy nacisk na zielone rozwiązania. Chcemy bowiem tworzyć zdrowe miasto i adaptować je do zmian klimatycznych. Zwiększamy ilość zieleni i pamiętamy o retencji wody – dodaje Marlena Happach.

Niezwykle istotna była też wygoda pieszych i rowerzystów. Ulica Chmielna to ważny deptak, a miastu zależy by był przyjazny i bezpieczny, dobrze powiązany z sąsiednimi placami i ulicami. Pandemia pokazała, że przed stolicą stają nowe wyzwania a przestrzeń publiczna musi być elastyczna. Po zmianach Chmielna będzie mogła pełnić i pogodzić zmieniające się funkcje, a przestrzeń ulicy będzie żyła na różne sposoby.

Przy ocenie prac brano też pod uwagę optymalizację rozwiązań. Projekty musiały uwzględniać koszty realizacji i zrównoważonego rozwoju (m.in. wykorzystanie istniejącej infrastruktury), a proponowane zmiany musiały być realne i ekonomiczne – uwzględnia oszczędzanie zasobów, ponowne wykorzystanie materiałów oraz ograniczać ingerencje w infrastrukturę podziemną do niezbędnego minimum.

Która praca wygrała w konkursie?

Jury konkursowe na czele z Wojciechem Wagnerem z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego za najlepszą uznało pracę autorstwa RS Architektura Krajobrazu, uznając ją za najbardziej kompletną, dojrzałą i wielowątkową. Wrażenie zrobiła zwłaszcza koncepcja przekształcenia istniejącego zieleńca blisko Nowego Światu, tzw. skweru bukinistów, w przestrzeń bardziej oryginalną w wyrazie, z miejscami do wypoczynku.

Autorzy zwycięskiej pracy wskazali miejsca, w których mogą się pojawić kolizje sadzonych drzew z podziemną infrastrukturą miejską. Zaproponowali też wykorzystanie częściowo podziemnych donic. Gdyby w takich miejscach doszło do awarii rur czy instalacji, drzewa można by podnieść i usunąć na czas koniecznej naprawy. A potem wstawić je ponownie w to samo miejsce.

Koncepcja odcinka ulicy Brackiej przy Cedecie (dawnym Smyku) jako ulicy miejskiej o historycznie ważnym znaczeniu wymaga jeszcze uczytelnienia. Zdaniem jury może on nabrać charakteru szlaku spacerowego w ramach tak zwanego Uśmiechu Warszawy (ciągu ulic łączących Mokotów, Ujazdów z Grzybowem). RS Architektura Krajobrazu to autorzy m.in. projektów zrealizowanych z sukcesem takich jak Bulwary nad Wisłą i Zielona Świętokrzyska, Plac Powstańców Warszawy.

Wyniki

Konkurs architektoniczny na ulicę Chmielną ogłoszono 1 marca w ramach programu Nowe Centrum Warszawy. Projekty konkursowe można było przesyłać do 25 maja do godz. 16. Wpłynęło 8 prac. Architekci składali je poprzez platformę cyfrową. Sąd konkursowy obradował na spotkaniach online.

Przyznano 3 nagrody i jedno wyróżnienie:

  • I nagroda – 45 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki

RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa – Konstancin-Jeziorna

  • II nagroda – 20 tys. zł

ARE STIASNY/WACŁAWEK sp. z o.o. – Warszawa

  • III nagroda – 10 tys. zł

Diana Polkowska Pracownia Projektowa dpp Design – Przemyśl

  • Wyróżnienie – 5 tys. zł

Anna Sokołowska, Małgorzata Marczewska, Elżbieta Janiszewska, Bartłomiej Idzikowski

Nagrodzone prace można zobaczyć w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury codziennie do 27 czerwca w godzinach 12.00 -19.00.

Prace ocenił sąd konkursowy w składzie: Wojciech Wagner (przewodniczący, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego), Jolanta Zdziech-Naperty (Urząd Dzielnicy Śródmieście), Anna Paź (BAiPP), Stanisław Groszkowski (Zarząd Terenów Publicznych), Michał Krasucki (Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków), Michał Tatjewski (sędzia referent, Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich), Marcin Goncikowski (OW SAP), Monika Wróbel (architekt), Marcin Świetlik (Towarzystwo Urbanistów Polskich), Stanisław Kosewski (Rada Osiedla Centrum). W sprawach zieleni sądowi konkursowemu doradzała Marta Grudzień (ekspertka, Zarząd Dróg Miejskich).

Dyskusja pokonkursowa online odbędzie się 24 czerwca o godzinie 18.00.

Nowe Centrum Warszawy

Zmiany na ul. Chmielnej, które zostaną przeprowadzone według koncepcji wybranej w konkursie to element Nowego Centrum Warszawy – programu konsekwentnie realizowanego przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Trwa już przebudowa tzw. placu Pięciu Rogów i zachodniej strony ul. Marszałkowskiej w rejonie pl. Defilad, gdzie powstaje droga dla rowerów, a po zakończeniu zostanie nasadzona nowa zieleń. Wybrano firmy, które sporządzą projekt wykonawczy dotyczący przebudowy ul. Marszałkowskiej na odcinkach na południe (do pl. Konstytucji) i na północ (Królewska – pl. Bankowy) od ronda Dmowskiego. Ogłoszono przetarg na zaprojektowanie nowego wyglądu Al. Jerozolimskich na fragmencie od ronda Czterdziestolatka do ronda de Gaulle’a i dalej do wjazdu na wiadukt mostu Poniatowskiego. Wybrano też wykonawcę, który jeszcze w tym roku przebuduje rondo R. Dmowskiego. W ubiegłym roku kompleksową zmianę przeszedł centralny odcinek al. Jana Pawła II wraz z rondem Czterdziestolatka.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Studio Zdrofit – w Warszawie powstał pierwszy inteligentny klub fitness

W warszawskim Wilanowie powstał pierwszy butikowy klub Studio Zdrofit, którego znakiem rozpoznawczym jest nowoczesna technologia. Studio funkcjonuje...

Kolejny etap projektu Modern Mokotów. Archicom dokupuje sąsiadujące z inwestycją grunty

Warszawska inwestycja Modern Mokotów, w której za realizację segmentu mieszkaniowego odpowiada Archicom, wkracza w kolejny etap. Deweloper zawarł umowę przedwstępną...

Otwarcie mostu nowego mostu już jutro!

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie dzisiejszej debaty z kandydatami na Prezydenta Warszawy powiedział, jutro zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka...

Plac Bankowy będzie jeszcze bardziej zielony

ZDM sadzi nowe drzewa i krzewy w narożniku placu przy ul. Elektoralnej. Nasadzenia są uzupełnieniem zeszłorocznych robót, podczas których na placu...

Wedel otworzy muzeum czekolady.

Firma Wedel finalizuje największą od 100 lat inwestycję i zaprasza do swojego świata. Pierwsi turyści pojawią się już jesienią w jedynym o takiej...

Metro na Bemowie już dwa piętra pod ziemią

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2,...

Polecane

Konwiktorska Residence – najlepszy adres w sercu Warszawy

Przy Konwiktorskiej 4, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Starego Miasta, powstaje kameralny apartamentowiec Konwiktorska Residence. W budynku znajdzie się tylko 78 luksusowych apartamentów....

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski już w najbliższą niedzielę!

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, w stolicy wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg Na Piątkę. Na starcie...

Ruszają zapisy do 3. edycji Wbiegnij na Varso Tower

Sportowi amatorzy i profesjonalni zawodnicy ponownie zmierzą się ze schodami najwyższego budynku w Unii Europejskiej. Dziś od godz. 14:00 biegacze mogą...

Wernisaż najlepszych prac uczestników i zwycięzców Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

11 marca 2024 r. odbył się uroczysty wernisaż zdjęć uczestników 4. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego, organizowanego przez kawiarnie Green Caffè Nero. Motywem...

Wiosna coraz bliżej. Centrum Praskie Koneser z mnóstwem różnorodnych wydarzeń

Przyciągające wystawy, kreatywne warsztaty, kulinarne doznania i jeszcze więcej rozmaitych atrakcji. Centrum Praskie Koneser w Warszawie z przytupem wita najpiękniejszą porę roku....

Bieg Na Szczyt Rondo 1 próbą generalną przed mistrzostwami świata

16 marca odbędzie się 12. edycja Biegu Na Szczyt Rondo 1, czyli kultowego biegu po schodach na 37. piętro warszawskiego biurowca...