REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Chmielna będzie jednak zielona! Konserwator Wojewódzki wyraził zgodę na drzewa!

Strona główna Infrastruktura Chmielna będzie jednak zielona! Konserwator Wojewódzki wyraził zgodę na drzewa!

Ratusz otrzymał pozytywną opinię Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ws. planowanych zmian – czyli – jest zgoda na zieleń na Chmielnej! Drzewa, zieleń, miejsca do wypoczynku.

Droga do przebudowy ulicy Chmielnej od chwili ogłoszenia planów jej przekształcenia w zielony deptak jest bardzo wyboista. Od początku zwycięski projekt przebudowy Chmielnej nie podobał się Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, który twierdził, że zieleń przysłoni zabytkowe kamienice stojące wzdłuż ulicy.

Na szczęście po kilku miesiącach rozmów Ratusza z konserwatorem udało się osiągnąć kompromis i jest zielone światło do dalszych prac nad projektem.

Jak udało nam się ustalić na przełomie tego roku powinny zakończyć się prace projektowe nad szczegółami przebudowy ulicy oraz istniejącej infrastruktury ulicy. Po tym etapie dopiero Ratusz ogłosi przetarg na wykonawcę remontu.

Najbardziej prawdopodobny termin to połowa przyszłego roku. Kiedy miałyby zacząć się same prace budowlane, to pytanie, które na razie pozostaje bez odpowiedzi. Być może 2024 rok.

Co się zmieni na Chmielnej?

Po obu stronach ulicy Chmielnej, na odcinku od ul. Nowy Świat do pasażu Stanisława Wiecheckiego „Wiecha”, pojawią się rzędy drzew. Zmienią się też skwery przy kinie Atlantic oraz przy centrum medycznym, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek pod chmurką. Powstanie tam skwer bukinistów z wygodnymi tarasami, siedziskami i efektownym oświetleniem. Co ważne – zmieni się również Bracka na odcinku od Alej Jerozolimskich do tzw. Placu Pięciu Rogów.  Bardzo ważny dla miasta jest również studialny (nie realizacyjny na tym etapie) pomysł dla ulicy Widok.

Przy ocenie prac zwracano uwagę m.in. na wielofunkcyjność i rozwiązania przestrzenne, które wspierają rozwój handlu, gastronomii i innych usług w harmonii z potrzebami mieszkańców z najbliższego otoczenia. Ważne było też zachowanie tożsamości miejsca oraz forma zaproponowanych środków wyrazu. – Kładliśmy nacisk na zielone rozwiązania. Chcemy bowiem tworzyć zdrowe miasto i adaptować je do zmian klimatycznych. Zwiększamy ilość zieleni i pamiętamy o retencji wody – dodaje Marlena Happach.

Niezwykle istotna była też wygoda pieszych i rowerzystów. Ulica Chmielna to ważny deptak, a miastu zależy by był przyjazny i bezpieczny, dobrze powiązany z sąsiednimi placami i ulicami. Pandemia pokazała, że przed stolicą stają nowe wyzwania a przestrzeń publiczna musi być elastyczna. Po zmianach Chmielna będzie mogła pełnić i pogodzić zmieniające się funkcje, a przestrzeń ulicy będzie żyła na różne sposoby.

Przy ocenie prac brano też pod uwagę optymalizację rozwiązań. Projekty musiały uwzględniać koszty realizacji i zrównoważonego rozwoju (m.in. wykorzystanie istniejącej infrastruktury), a proponowane zmiany musiały być realne i ekonomiczne – uwzględnia oszczędzanie zasobów, ponowne wykorzystanie materiałów oraz ograniczać ingerencje w infrastrukturę podziemną do niezbędnego minimum.

Która praca wygrała w konkursie?

Jury konkursowe na czele z Wojciechem Wagnerem z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego za najlepszą uznało pracę autorstwa RS Architektura Krajobrazu, uznając ją za najbardziej kompletną, dojrzałą i wielowątkową. Wrażenie zrobiła zwłaszcza koncepcja przekształcenia istniejącego zieleńca blisko Nowego Światu, tzw. skweru bukinistów, w przestrzeń bardziej oryginalną w wyrazie, z miejscami do wypoczynku.

Autorzy zwycięskiej pracy wskazali miejsca, w których mogą się pojawić kolizje sadzonych drzew z podziemną infrastrukturą miejską. Zaproponowali też wykorzystanie częściowo podziemnych donic. Gdyby w takich miejscach doszło do awarii rur czy instalacji, drzewa można by podnieść i usunąć na czas koniecznej naprawy. A potem wstawić je ponownie w to samo miejsce.


Koncepcja odcinka ulicy Brackiej przy Cedecie (dawnym Smyku) jako ulicy miejskiej o historycznie ważnym znaczeniu wymaga jeszcze uczytelnienia. Zdaniem jury może on nabrać charakteru szlaku spacerowego w ramach tak zwanego Uśmiechu Warszawy (ciągu ulic łączących Mokotów, Ujazdów z Grzybowem). RS Architektura Krajobrazu to autorzy m.in. projektów zrealizowanych z sukcesem takich jak Bulwary nad Wisłą i Zielona Świętokrzyska, Plac Powstańców Warszawy.

Wyniki

Konkurs architektoniczny na ulicę Chmielną ogłoszono 1 marca w ramach programu Nowe Centrum Warszawy. Projekty konkursowe można było przesyłać do 25 maja do godz. 16. Wpłynęło 8 prac. Architekci składali je poprzez platformę cyfrową. Sąd konkursowy obradował na spotkaniach online.

Prace ocenił sąd konkursowy w składzie: Wojciech Wagner (przewodniczący, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego), Jolanta Zdziech-Naperty (Urząd Dzielnicy Śródmieście), Anna Paź (BAiPP), Stanisław Groszkowski (Zarząd Terenów Publicznych), Michał Krasucki (Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków), Michał Tatjewski (sędzia referent, Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich), Marcin Goncikowski (OW SAP), Monika Wróbel (architekt), Marcin Świetlik (Towarzystwo Urbanistów Polskich), Stanisław Kosewski (Rada Osiedla Centrum). W sprawach zieleni sądowi konkursowemu doradzała Marta Grudzień (ekspertka, Zarząd Dróg Miejskich).

Nowe Centrum Warszawy

Zmiany na ul. Chmielnej, które zostaną przeprowadzone według koncepcji wybranej w konkursie to element Nowego Centrum Warszawy – programu konsekwentnie realizowanego przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Trwa już przebudowa tzw. placu Pięciu Rogów i zachodniej strony ul. Marszałkowskiej w rejonie pl. Defilad, gdzie powstaje droga dla rowerów, a po zakończeniu zostanie nasadzona nowa zieleń. Wybrano firmy, które sporządzą projekt wykonawczy dotyczący przebudowy ul. Marszałkowskiej na odcinkach na południe (do pl. Konstytucji) i na północ (Królewska – pl. Bankowy) od ronda Dmowskiego. Ogłoszono przetarg na zaprojektowanie nowego wyglądu Al. Jerozolimskich na fragmencie od ronda Czterdziestolatka do ronda de Gaulle’a i dalej do wjazdu na wiadukt mostu Poniatowskiego. Wybrano też wykonawcę, który jeszcze w tym roku przebuduje rondo R. Dmowskiego. W ubiegłym roku kompleksową zmianę przeszedł centralny odcinek al. Jana Pawła II wraz z rondem Czterdziestolatka.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

PHN zburzy osiedle “Czerwonych Świń” w Wilanowie Wysokim

PHN odpiera zarzuty kandydatki na Prezydenta Warszawy Magdaleny Biejat, która stwierdziła, że spółka chce sprzedać teren prywatnym inwestorom.

Warszawa otwiera poradnię leczenia niepłodności

Prezydent Rafał Trzaskowski wziął udział w otwarciu miejskiej poradni leczenia niepłodności. Otwarcie placówki to pierwszy krok do...

ZDM wymienia parkomatry! Gotówka odchodzi do lamusa!

W listopadzie kończy się trwająca już niemal 10 lat umowa na dzierżawę i obsługę parkomatów w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Aby...

Jak sprawdzić księgę wieczystą mieszkania?

Nabywanie nieruchomości bez sprawdzenia księgi wieczystej jest jak kupowanie przysłowiowego kota w worku. Może się okazać, że Twoje wymarzone...

JDE Peet’s dołącza biurowca do Diuny

Warszawski kompleks biurowy Diuna z portfolio Syrena Real Estate, powitał nowego najemcę - JDE Peet’s (JDEP). Firma zajęła 900 mkw. Za projekt wnętrza nowego...

Na szczycie bez zmian – Wai Ching Soh i Valentina Belotti najszybsi w Rondo 1

Malezyjczyk Wai Ching Soh i Włoszka Valentina Belotti zwyciężyli w tegorocznym Biegu Na Szczyt Rondo 1 w Warszawie, broniąc tym samym...

Polecane

Wernisaż najlepszych prac uczestników i zwycięzców Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

11 marca 2024 r. odbył się uroczysty wernisaż zdjęć uczestników 4. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego, organizowanego przez kawiarnie Green Caffè Nero. Motywem...

Wiosna coraz bliżej. Centrum Praskie Koneser z mnóstwem różnorodnych wydarzeń

Przyciągające wystawy, kreatywne warsztaty, kulinarne doznania i jeszcze więcej rozmaitych atrakcji. Centrum Praskie Koneser w Warszawie z przytupem wita najpiękniejszą porę roku....

Bieg Na Szczyt Rondo 1 próbą generalną przed mistrzostwami świata

16 marca odbędzie się 12. edycja Biegu Na Szczyt Rondo 1, czyli kultowego biegu po schodach na 37. piętro warszawskiego biurowca...

Od Służewa do Szpiegowa: osiedle Służew nad Dolinką

Służew nad Dolinką to bez wątpienia jedno z najbardziej wyjątkowych osiedli w Warszawie, mimo że niemal identyczne bloki znaleźć można...

XIV Warszawskie Targi Mieszkaniowe Dom 2024

Już za 2 tygodnie (17-18.02.2024 ) w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Warszawskie Targi Mieszkaniowe DOM 2024. To już czternasta...

Po drodze do szczęścia Macieja Hamerlińskiego. Zaproszenie na spotkanie z autorem

2 lutego o godz. 19.00 na terenie Toru Wyśigów Konnych odbędzie się spotkanie z Maciejem Hamerlińskim, którego książka Po drodze...