Dwa neony z dawnego DT Sezam wzbogacą warszawskie Muzeum Neonów – Centrum Marszałkowska kontynuuje piękną tradycję.
Już w piątek 18 maja stołeczne Muzeum Neonów wzbogaci się o dwa eksponaty – historyczne neony: Sezam i Społem, pochodzące z dawnego Domu Towarowego Sezam. Uroczystość oficjalnego zaświecenia neonów odbędzie się dzień później, czyli w sobotę 19 maja z okazji Nocy Muzeów, międzynarodowej akcji popularyzującej kulturę. Historyczne szyldy, które do Muzeum Neonów przekazują Warszawska Spółdzielnia Spożywców Społem Śródmieście i BBI Development S.A., zostały odnowione i od teraz będą mogły cieszyć oczy warszawiaków, turystów i wszystkich miłośników tej formy sztuki. Akcja jest częścią programu powrotu kultowego sklepu Sezam i otwarcia Pasażu Rowickiego w ramach inwestycji Centrum Marszałkowska. Inaugurację sklepu i atrakcyjnej publicznej przestrzeni wokół budynku zaplanowano na 6 czerwca.
Historia warszawskich neonów sięga dwudziestolecia międzywojennego – już wtedy ulica Marszałkowska była jedną z najjaśniejszych i kolorowych arterii w mieście. Na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku projekty nowych instalacji świetlnych zlecano uznanym plastykom i architektom, którzy tworzyli pojedyncze neony lub opracowywali reklamy dla całych ciągów ulicznych – przykładem jest właśnie Marszałkowska, gdzie plan „neonizacji” stworzyli i wcielili w życie w 1960 r. Eleonora Sekrecka i Zygmunt Stępiński. Do niepowtarzalnych warszawskich reklam świetlnych w 1969 r. dołączyły neony „Sezam” i „Społem” reklamujące najnowocześniejszy wówczas sklep prowadzony przez Warszawską Spółdzielnię Spożywców Społem Śródmieście.
Przekazanie pamiątek z dawnego Domu Towarowego Sezam odbędzie się 18 maja o godz. 14.00 w Muzeum Neonów przy ul. Mińskiej 25 w Warszawie. To jedna z nielicznych na świecie placówek poświęconych reklamom świetlnym, która nie tylko je kolekcjonuje, ale także odnawia stare egzemplarze wiszące po dziś dzień w swoich oryginalnych lokalizacjach.