Centrum Marszałkowska: jak nowoczesna architektura czerpie z tożsamości miasta

Centrum Marszałkowska zostanie oddane do użytku w połowie 2018 r., ale już teraz warszawiacy mogą obserwować odsłanianie się charakterystycznej kaskadowej bryły obiektu.

 

W najbliższych tygodniach, po zakończeniu realizacji elewacji i wykonaniu jej wyjątkowej iluminacji, budynek zlokalizowany na skrzyżowaniu głównych arterii, ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej i na przecięciu dwóch linii metra – stanie się niekwestionowaną wizytówką ścisłego centrum Warszawy. Poznaj inspiracje architektoniczne, z których czerpali twórcy projektu – Krzysztof Tyszkiewicz i Michał Adamczyk z pracowni Juvenes-Projekt.

 

c37_rgb_23-06-2016cm-dawny-gmcah-pko-bpdawny-gmach-pko-a-cm-2Centrum Marszałkowska to wyjątkowy obiekt biurowo-handlowy na mapie Warszawy: zlokalizowany jest w miejscu o bogatej i inspirującej historii, do której nawiązują bryła i detale budynku. Wielu warszawiaków pamięta mieszczący się tu dom towarowy Sezam, otwierający handlową pierzeję Ściany Wschodniej, który powróci do inwestycji realizowanej przez Warszawską Spółdzielnię Spożywców Społem Śródmieście BBI i Development S.A.

dawny-gmach-pko-a-cm-1Przed wojną w tym miejscu znajdowała się nowoczesna siedziba PKO, której głębokie fundamenty przetrwały do dziś i stanowią częściową podporę dla konstrukcji Centrum Marszałkowska. Budowa była wyzwaniem na wielu polach – prace budowlane nie mogły zakłócić funkcjonowania przebiegającego tuż obok metra, a mała działka w ścisłym centrum miasta kryła w sobie pozostałości budynków jeszcze sprzed wojny, czyli ówczesnej centrali PKO. Jak pokazują archiwalne materiały, gmach banku liczył 9 pięter – tyle, co jego nowoczesny następca.img_0153

 

Dzięki wielopłaszyznowej, nieregularnej formie budynku, inspirowanej zabudową ul. Marszałkowskiej, w obiekcie udało się stworzyć 9 różnej wielkości zielonych tarasów, o łącznej powierzchni ponad 1000 mkw. Największy z nich zlokalizowany jest na 4. piętrze, a znajdzie się na nim zróżnicowany zestaw roślin oraz łąka kwietna.

Czerpiąc z historii, twórcy Centrum Marszałkowska zdecydowali o odrestaurowaniu ozdobnych detali zachowanych z dawnego domu towarowego Sezam. Należą do nich m.in. kultowe neony „Społem” i „Sezam”, które już wkrótce rozbłysną na nowo wraz z powrotem sklepu do Centrum Marszałkowska. Z kolei ściany wejściowe do sklepu Sezam będą ozdobione autentycznymi ceramicznymi płytkami, które zostały pieczołowicie odnowione. Efekty tych prac będzie można zobaczyć już w III kwartale 2018 r.

Ponadto na budynku Centrum Marszałkowska zostaną odsłonięte tablice pamiątkowe, upamiętniające przeszłość miejsca: tablica poświęcona bohaterskiej śmierci Powstańców Warszawskich poległych w zbombardowanej przez Niemców kamienicy przy ul. Moniuszki 12, która przed wojną stała w miejscu inwestycji, a także tablica dedykowana Witoldowi Rowickiemu – dyrygentowi, kompozytorowi, powojennemu wskrzesicielowi i wieloletniemu dyrektorowi artystycznemu Filharmonii Narodowej.

Centrum Marszałkowska to nowoczesny kompleks biurowo-handlowy położony przy skrzyżowaniu dwóch linii metra, połączony ze stacją Świętokrzyska. Budynek zaoferuje nowoczesne powierzchnie biurowe w standardzie BREEAM Excellent – zostały już wynajęte w ponad 70 procentach, a wkrótce inwestorzy ogłoszą nowych najemców. Centrum Marszałkowska zaoferuje łącznie 16 500 mkw. powierzchni, z czego parter i kondygnacja podziemna będą przeznaczone na handel i usługi.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

WESTATE – lokalność to nasza siła. Tak budujemy nową jakość na...

0
W erze, w której coraz więcej firm działa szeroko i globalnie, WESTATE stawia na coś, co z pozoru wydaje się odwrotne – lokalność. Ale...