Cedet ma finansowanie na budowę

Bank Gospodarstwa Krajowego sfinansuje w ramach programu „Inwestycje polskie” przebudowę i rozbudowę dawnego DH SMYK położonego u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Kruczej w Warszawie. Inwestor – spółka Immobel podpisała dzisiaj umowę kredytu na kwotę 56,5 mln euro.

 

Budynek działający dotychczas pod nazwą SMYK wróci do dawnej nazwy CEDET i do pierwotnego modernistycznego wyglądu. Wkrótce ruszy rozbudowa, w wyniku której powstanie zupełnie nowa powierzchnia, na przylegającej działce pomiędzy ulicami Kruczą i Bracką. Rozbudowa pozwoli odtworzyć zachodnią pierzeję ul. Brackiej, przywracając mieszkańcom stolicy fragment dawnej, wielkomiejskiej przestrzeni. Immobel planuje zakończenie inwestycji w I kwartale 2017 r.

 

– Inwestycja CEDET to kolejny projekt w polskim portfolio Immobel, dzięki któremu zabytkowy budynek odzyska dawną świetność oraz funkcje komercyjne i społeczne. Sukces rewitalizacji i modernizacji poznańskiego Okrąglaka – projektu zrealizowanego przez naszą firmę w 2012 r. – pokazuje, że adaptacja zabytkowych obiektów z przeznaczeniem na funkcje biurowe czy biurowo-handlowe stanowi istotną wartość dla urbanistyki miast i ich mieszkańców” – powiedział Bartłomiej Hofman, prezes Immobel Poland Sp. z o.o.

 

Finansowanie w wysokości 56,5 mln euro, które dostarczy w postaci kredytu inwestycyjnego Bank Gospodarstwa Krajowego, realizowane jest na warunkach rynkowych w ramach programu „Inwestycje polskie”. Do tej pory Bank zawarł w ramach programu „Inwestycje polskie” 79 umów o wartości 17 mld 371 mln zł. W tym programie Bank Gospodarstwa Krajowego udziela inwestorom kredytów lub gwarancji bankowych, natomiast spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A. angażuje się w przedsięwzięcia jako inwestor mniejszościowy lub udzielając długu podporządkowanego.

 

– Rolą Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Finansujemy największe inwestycje, takie jak budowa nowych elektrowni czy autostrad, ale również mniejsze projekty, ważne dla lokalnej społeczności – powiedział wiceprezes Zarządu BGK Piotr Lasecki. – Rewitalizacja CEDET-u, podobnie jak finansowana przez BGK odbudowa warszawskiej Hali Koszyki, mieści się w ramach programu „Inwestycje polskie”, który skutecznie realizujemy między innymi kredytując rentowne projekty inwestycyjne – dodał prezes Lasecki.

 

Centralny Dom Towarowy to wybitny projekt autorstwa uznanych architektów Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Romańskiego, który wszedł do kanonu architektury europejskiego modernizmu. Zbudowany w latach 50tych XX wieku w samym sercu powojennej Warszawy, był rezultatem marzeń o nowej i awangardowej stolicy, handlową wizytówką miasta i miejscem spotkań warszawiaków. Według architektów był „lampionem” oświetlającym ówczesną Warszawę. Po tragicznym pożarze w 1975 r., który doszczętnie strawił wnętrze budynku, w wyniku pośpiesznej i niestarannej odbudowy zatracono unikatową architekturę tego obiektu.

 

Inwestycja prowadzona w porozumieniu ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków przewiduje zachowanie zabytkowych elementów konstrukcji budynku, przywrócenie oryginalnej, historycznej elewacji, z charakterystycznymi pionowymi i poziomymi podziałami.

01.-CEDET_Lot-Ptaka02-2014-04-30

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wiadomości

Polecane

WESTATE – lokalność to nasza siła. Tak budujemy nową jakość na...

0
W erze, w której coraz więcej firm działa szeroko i globalnie, WESTATE stawia na coś, co z pozoru wydaje się odwrotne – lokalność. Ale...