Przywróćmy miastu rzekę [Wizualizacje]

    0
    209

    Projekt „Przywróćmy Miastu Rzekę” jest inicjatywą społeczną warszawskiej pracowni architektonicznej – 4am Architekci. Jako mieszkający, uczący się i pracujący w Warszawie architekci czujemy obowiązek wykorzystywania naszej wiedzy, również pro publico bono. Staramy się, aby podział naszej pracy pomiędzy zarobkową a koncepcyjną rozkładał się wg. zasady 80/20.

    Do współpracy zaprosiliśmy osoby reprezentujące uznane i szanowane środowiska varsavianistów oraz biura i stowarzyszenia działające dla dobra publicznego. Dzięki temu praca jest wynikiem nie tylko doświadczeń i przemyśleń pracowni 4am Architekci, ale również m.in. Forum Rozwoju Warszawy, SISKOM, RS Architektura Krajobrazu oraz Piotra Fedaka.ujecie___1.jpg_845x0 ujecie___4_-_w.jpg_845x0 ujecie___5.jpg_845x0 ujecie___6.jpg_845x0 ujecie___7.jpg_845x0 ujecie_1_-_stan_projektowany.jpg_845x0 ujecie_2_-_stan_projektowany.jpg_845x0 wizualizacja_1_-_perspektywa_czaowieka_-_www_-_1300px_-_metka.jpg_1200x0 wizualizacja_2_-_lot_ptaka_i_lampiony_-_www_-_1300px_-_metka.jpg_1200x0 wizualizacja_3_-_z_prawego_brzegu_-_www_-_1300px_-_metka.jpg_1200x0 wizualizacja_4_-_zblienie_-_www_-_1300px_-_metka.jpg_1200x0

    Szczegółowe opracowanie koncepcji dotyczy obszaru ograniczonego Mostem Poniatowskiego, Bulwarem Bohdana Grzymały Siedleckiego, ulicą Karową, oraz Wybrzeżem Kościuszkowskim. Szkicowo został opracowany również teren całego rejonu warszawskiego Powiśla. Wybór opracowywanego rejonu był wynikiem trwających od lat dyskusji na temat zagospodarowania nadbrzeży Wisły, oraz rosnącego zainteresowania tym terenem z okazji organizowanego w Polsce i na Ukrainie święta sportu, czyli EURO 2012.

    Po ogólnym wrażeniu powodzenia organizacji mistrzostw i zachwytach nad postępem jakiego dokonały nasze miasta przez ostatnie kilkadziesiąt lat, chcemy zapytać się: „Co dalej?”. Tym samym, staramy się dać na nie odpowiedź jako jedno z rozwiązań, które wg nas jest słuszne. Uważamy, że Warszawa dojrzała już do prowadzenia dyskusji o swoim charakterze i perspektywach na konkretnych rozwiązaniach i pomysłach. Po EURO 2012 jesteśmy silniejsi i bardziej pewni siebie. To dobry czas na przemyślane zmiany.

    Projekt zakłada zabudowanie bardzo dobrze skomunikowanego (Metro, Autobusy, Kolej, Tramwaj Wodny itd.) fragmentu lewego brzegu Wisły budynkami, głównie o funkcji kulturalnej i naukowej. W szczegółowym opracowaniu staraliśmy się znaleźć odpowiednie proporcje pomiędzy zabudową, a przestrzenią publiczną oraz zielenią uregulowaną. Znalezienie odpowiednich proporcji pomiędzy takimi przestrzeniami jest kluczowe dla obowiązujących tendencji rozwoju Warszawy.

    „Przywróćmy Miastu Rzekę” jest kontrpropozycją do proponowanego przez Miasto kierunku rozwoju, który zakłada zbudowanie w tym miejscu budynków o niskiej intensywności zabudowy, tworzących luźny układ. Takie rozwiązanie nie wykorzystuje potencjału inwestycyjnego, przestrzennego i infrastrukturalnego tego rejonu. Poza tym lokalizowanie dwóch hal sportowych w tym rejonie dubluje funkcję i stanowi konkurencję dla wcześniej zaplanowanych na te cele rejonów takich jak otoczenie Stadionu Narodowego, czy teren Cypla Czerniakowskiego.

    Celem naszej inicjatywy jest nie tylko wywołanie na nowo dyskusji o zagospodarowaniu brzegów Wisły, ale przede wszystkim doprowadzenie do zmian w prawie miejscowym.

    Zależało nam na pionierskim podejściu do zmian w kształcie i charakterze miasta oraz zaproponowanie rozwiązań w temacie planowania newralgicznych dla miasta rejonów. W tym przypadku planowanie zachodzi z „dołu do góry”, gdzie to społeczeństwo podaje propozycję rozwiązań i odciąża w ten sposób aparat administracyjny.

    Foto FutuWawa