Art Norblin remont jeszcze w tym roku

    0
    194

    Odlewnia, walcownia, rurownia – to tylko niektóre z budynków, które w ramach uzgodnionych z konserwatorem zabytków prac odzyskają dawną świetność. Wraz z Otwartym Muzeum Dawnej Fabryki Norblina staną się w 2018 roku unikalnym miejscem na mapie Warszawy, gdzie historia będzie przenikać się z współczesnymi funkcjami – edukacyjną, kulturalną, handlową i biurową. Realizacja inwestycji rozpocznie się jeszcze w tym roku.

    – Kompleks terenów dawnej Fabryki Norblina to dziś 11 obiektów historycznych, z których 9 wpisanych jest do rejestru zabytków. Wśród nich jest nawet taki, który stanowi przekrój historyczny tego miejsca – komentuje Artur Setniewski, Prezes Fundacji Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. – Od reliktów po XVIII-wiecznej oficynie dworku Franciszka Ryxa, przez XIX-wieczne sklepienia Kleina w oranżerii, po Halę Namiarów z lat 20-30-tych XX wieku.
    W 1892 r. wybudowano halę odlewni, w okresie międzywojennym powstały m.in. halę prasy i rurowni z charakterystyczną wieżą.
    Inwestor dokłada wszelkich starań, aby projekt był zgodny z wytycznymi konserwatora zabytków, a budowa przebiegała z najmniejszą możliwą ingerencją w zabytkowe hale dawnej „Fabryki Norblina”. Niewątpliwym wyzwaniem związanym z realizacją projektu będzie translokacja jednego z wpisanych do rejestru zabytków budynków. Za pomocą specjalnych belek i suwnic zostanie on podniesiony i przesunięty o 16 metrów, tak aby można było wykonać prace związane z wykonaniem ścian szczelinowych dla parkingu podziemnego.
    Ograniczona przestrzeń, oraz stan techniczny niektórych budynków wymaga również aby na niektórych etapach budowy zastosowano technologie oparte na użyciu lekkiego sprzętu budowlanego. Ma to ograniczyć ewentualne drgania do minimum. W tym celu część obiektów zostanie również podchwycona za pomocą realizowanych w technologii jet-grouting mikropali, które przeniosą obciążenia od ścian budynku na niższe warstwy gruntu. Ta sama technologia wzmocni fundamenty już istniejących budynków, jak i posadowienia nowoprojektowanych słupów nadbudowy.
    Projekt rewitalizacji terenów dawnej Fabryki Norblina łączyć będzie poszanowanie historii i zabytkowego charakteru tego miejsca z nowoczesną kubaturą i dostosowaniem do wymogów współczesnych funkcji. Współczesna część tego
    wielofunkcyjnego projektu ma w sposób czytelny wizualnie kontrastować z zabytkowymi, pieczołowicie odrestaurowanymi budynkami, dzięki wyraźnym dynamicznym formom oraz użytym materiałom, takim jak ażurowa blacha.
    Koncepcja rewitalizacji ARTNORBLIN zakłada zachowanie 10 budynków, odtworzenie jednego z obiektów, tak by nawiązywał do historycznego oraz 50 maszyn i urządzeń wpisanych do rejestru zabytków. Elementy te po renowacji będą wkomponowane w przyszły projekt. Nowa zabudowa powstanie nad zabytkowymi budynkami od strony ul. Łuckiej, natomiast od strony ul. Prostej powstanie otwarta przestrzeń skupiona wokół brukowanej głównej uliczki, przy której znajdą się zabytkowe budynki, pasaże, kawiarenki oraz odnowione maszyny.

     

    _5145455a _5145593a _5145596a _5145676a 000316_r0_940 000318_r0_940 007058_r0_940 008292_r0_940