Lokalizacja jest ważniejsza od budynku, w którym się pracuje, tak wynika z najnowszego badania Savills – „Czego oczekują pracownicy”, lokalizacja biura jest nadal głównym czynnikiem, którym kierują się osoby podejmujące decyzję o zatrudnieniu. Większość respondentów wolałaby pracować w nowych budynkach biurowych lub w odnowionych kamienicach. Ważniejszy od architektury budynku jest jednak kreatywny i nowoczesny wygląd biura oraz bezprzewodowy dostęp do Internetu, które to elementy są wyznacznikiem idealnego miejsca pracy.
Badanie przeprowadzone w Warszawie przez Savills, międzynarodową agencję doradczą na rynku nieruchomości, wykazały, że lokalizacja biura istotnie wpływa na decyzje respondentów o podjęciu nowej pracy. 72% badanych osób stwierdziło, że byłaby gotowa zmienić pracę na podobną, jeśli tylko ich nowe biuro byłoby lepiej zlokalizowane. Według raportu, „Czego oczekują pracownicy”, najmłodsza grupa wiekowa (18-24 lata) najczęściej wskazuje na lokalizację, jako czynnik decydujący o podjęciu pracy (85%).
Prawie jedna czwarta respondentów stwierdziła, że zrezygnowałaby z obecnej pracy, jeżeli ich czas dojazdu do biura wydłużyłby się. Około 42% respondentów kontynuowałaby obecną pracę, jeżeli musieliby dojeżdżać do biura do 15 minut dłużej. Dalsze 24% respondentów byłoby w stanie dodać maksymalnie 30 minut do ich aktualnego czasu podróży, podczas gdy tylko 10% tolerowałoby zwiększenie tego czasu o więcej niż 30 minut.
Respondenci z pokolenia Y są szczególnie niechętni długim dojazdom do pracy. Około 52% z nich poświęca mniej niż 30 minut, aby dostać się do pracy, około 25% z nich nie byłaby skłonna wydłużyć tego czasu, a ponad 40% z nich byłaby w stanie dodać maksymalnie 15 minut do obecnego czasu podróży.
Co ciekawe, ponad jedna trzecia (36%) respondentów jest zdania, że nowe, nowoczesne biurowce to idealne miejsce pracy. Kolejne 30% badanych wskazało, że woleliby pracować w odnowionym, zabytkowym budynku, podczas gdy 17% respondentów twierdzi, że najlepsze biurowce to te, które mają mniej niż 15 lat. Jednocześnie prawie 60% respondentów stwierdziło, że praca w idealnym budynku pozytywnie wpłynęłaby na ich wydajność.
Większość pracowników (56%) preferuje nowoczesne i kreatywnie urządzone biuro, podczas gdy 22% badanych wolałoby standardowy, korporacyjny wystrój biura. Warto podkreślić, że nowoczesny fit-out wolą najmłodsi pracownicy w wieku 18-24 lata (78% w porównaniu do średniej 56% dla wszystkich grup wiekowych). Wykonana na zamówienie, nowoczesna aranżacja biura może potencjalnie zaowocować wzrostem wydajności, ponieważ aż trzy czwarte (76%) wszystkich respondentów jest zdania, że niestandardowy fit-out biura mógłby mieć pozytywny wpływ na ich produktywność.
Biorąc pod uwagę udogodnienia biurowca, badania pokazały, że aż dla 79% respondentów jest ważna jakość bezprzewodowego Internetu w biurze, a jednocześnie 67% badanych potwierdziło, że doceniliby możliwość pracy w różnych częściach budynku dzięki dostępności Wi-Fi.
„Pracownicy biurowi stali się bardziej wymagający, zwracając coraz większą uwagę na modne fit-outy, wyrafinowany design, nową technologię, pro-ekologiczną politykę, itp. W pierwszej kolejności należy jednak zaspokoić podstawowe potrzeby i oczekiwania. Mimo pojawienia się nowych technologii i nowych metod pracy, trzy najważniejsze cechy idealnego miejsca pracy pozostają niezmiennie takie same, tj. komfort, temperatura i oświetlenie.„, podsumowuje Tomasz Buras, Dyrektor Zarządzający Savills w Polsce.
Wszystkie nasze artykuły znajdziesz na Twitterze.
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas, dyskutuj i dziel się opiniami.