Nowy plac miejski i strefa sąsiedzka dla dzieci i seniorów – to tylko niektóre z planowanych zmian na Bazarze Różyckiego.
W czwartek 30 października architektka Aleksandra Wasilkowska zaprezentowała swoją propozycję rewitalizacji nowego „Różyca”. Opracowanie uwzględnia niektóre wnioski i postulaty zebrane w trakcie konsultacji prowadzonych z kupcami i mieszkańcami Pragi.
– Projekt nie ogranicza się tylko do odtworzenia tradycyjnych form historycznych, ale przede wszystkim prezentuje sposób myślenia o przestrzeni przyjaznej dla wszystkich grup społecznych: mieszkańców, kupców, klientów, turystów, dzieci i seniorów. Czerpie z najlepszych przykładów rewitalizacji bazarów, które łączą historyczną zabudowę z nowoczesnością, takich jak Targowisko St. Caterina z Barcelony – mówi Aleksandra Wasilkowska, autorka projektu rewitalizacji.
Na podstawie uwag konserwatora zabytków powstał plan miejscowy dla rejonu Bazaru Różyckiego, który wyznacza możliwe formy zagospodarowania terenu bazaru. Jako jego podstawę przyjęto warunki lokalne i cele rewitalizacji infrastrukturalnej, ale również założenia społeczne.
– Koncepcja w pełni wpisuje się w Zintegrowany Program Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku. Inwestycja zakłada nie tylko odświeżenie bazaru, ale również stworzenie nowej przestrzeni dla dzieci i osób starszych – tak zwanej strefy sąsiedzkiej. Całość inwestycji realizowana będzie ze środków miejskich zabezpieczonych w budżecie na tworzenie centrów lokalnych – mówi Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
Zgodnie z wytycznymi konserwatora, charakter indywidualnych stanowisk handlowych ma zostać utrzymany. Oferta sprzedażowa powinna zostać wzbogacona o nowe usługi, aby bazar stał się miejscem codziennych zakupów. W projekcie zaproponowano m.in. skwer wokół bazaru, budowę placu z pomnikiem założyciela bazaru Juliana Różyckiego, na której znajdzie się otwarta kuchnia ze stołem, przy którym będzie można przygotować posiłek z produktów kupionych na bazarze. Według koncepcji na nowym „Różycu” znajdować się ma ok. 60 wolnostojących straganów z zadaszeniem z miedzianej blachy, kilka sklepów spożywczych i punktów gastronomii. Dopełnieniem całości projektu jest budowa lokalnego punktu recyklingu śmieci oraz zaplecza magazynowego. Opracowanie ostatecznego projektu oraz prace budowlane mają potrwać blisko dwa lata.
– Historia Pragi pokazuje, jak istotną rolę dla tej dzielnicy Warszawy pełnił Bazar Różyckiego. Jestem przekonany, że po zakończeniu procesu rewitalizacji ponownie stanie się on wizytówką Pragi Północ, pełniąc istotną rolę handlową, turystyczną, jak również wypoczynkową – mówi Piotr Zalewski, Burmistrz Pragi Północ.
Koncepcja bazaru jako ważnego elementu lokalnego życia społecznego jest nawiązaniem do sposobu myślenia założyciela bazaru Juliana Różyckiego, który znany był jako filantrop i społecznik, m.in. opiekun przedszkola przy ul. Sprzecznej oraz założyciel pierwszego gimnazjum męskiego na terenie Pragi (dzisiejsze LO im. Władysława IV).