Szeroko pojęte starocie, w tym umeblowanie i dodatki sprzed lat, odnalezione na strychu czy kupione na pchlim targu, to obecnie popularne elementy wyposażenia i wystroju wnętrz w wielu domach. Kupując stare meble i dekoracje, trzeba jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby nie zostać wprowadzonym w błąd, nie przepłacić czy nie dostać przedmiotu, którego nie da się już uratować i odnowić. Co jest ważne przy zakupie? Podpowiadamy!
Odwiedzamy sklep ze starociami, czyli jak się przygotować do zakupu?
Zanim wyruszymy na poszukiwania, a następnie na zakupy starych mebli czy dekoracji, warto nieco się do tego przygotować. Przydatna będzie tu niewątpliwie wiedza, najlepiej zaczerpnięta z literatury fachowej lub pozyskana od zaufanego, polecanego znawcy tematu, np. historyka sztuki czy osoby zajmującej się renowacją starych przedmiotów.
Zasadniczym problemem jest odróżnienie antyku czy też cennej wiekowej rzeczy od współczesnej repliki naśladującej jedynie oryginał, a nie posiadającej ani jego wartości, ani też najczęściej wykończenia. Jakie cechy mebla lub dekoracji powiedzą nam czy to wartościowy klasyk?
Przede wszystkim konstrukcja – to szczególnie cenna wskazówka w przypadku starych mebli. W poszczególnych epokach, a co za tym idzie i stylach w meblarstwie, stosowane były różne metody ich wytwarzania.
Przykładowo, ze względu na brak odpowiednich narzędzi do obróbki, ukryte części konstrukcji nie były okorowane, a dna szuflad czy półki w szafach i regałach nie były wykonywane z jednolitej płyty, a z łączonych ze sobą desek. W oryginalnych starociach z dawnych lat nie było śrub, a wcześniej nawet gwoździ. Stosowano złącza ciesielskie, kołki czy kliny.
Antyki na sprzedaż w Warszawie – jak poznać oryginał po wyglądzie?
Oceniając wiek danego przedmiotu, np. mebla, możemy też oprzeć się na jego wyglądzie i posiadanych niedoskonałościach – to skuteczne rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się na zakup rzeczy do odnowienia, która nie przeszła profesjonalnej renowacji. Wiekowe przedmioty nie będą miały idealnego, nieskazitelnego wyglądu, typowego dla tych nowych, stylizowanych.
Charakterystyczne dla upływu czasu i użytkowania są otarcia, braki w fornirze lub ubytki politury, jak również oznaki ich naprawy. Do tej listy cech dochodzą również zmatowienia, zabrudzenia czy plamy, np. odciski od szklanek z gorącymi napojami.
Jeśli nadal nie jesteśmy pewni pochodzenia i wieku mebla lub innego starego przedmiotu pomocne może być skorzystanie z wiedzy osób sprzedających antyki w Warszawie – najlepsi specjaliści, np. Ci związani z Antykami Bronisze, będą w stanie nam pomóc nieraz już po pobieżnym „rzuceniu okiem” na fotografię danego przedmiotu.
Sklep z antykami w Warszawie, czyli zalety staroci po renowacji
Jeśli jesteśmy zupełnymi laikami w świecie staroci i odróżniania ich od współczesnych przedmiotów stylizowanych, możemy rozważyć bezpieczny wariant zakupu – mebli i dekoracji odnowionych, poddanych fachowej rekonstrukcji przez profesjonalistów. Warto wtedy udać się do sklepu ze starociami lub na targi antyków w Warszawie, które prowadzą Antyki Bronisze.
Firma sprzedaje przedmioty po profesjonalnych renowacjach, które wykonują fachowcy. Gwarantuje to minimalną ingerencję w oryginalny wygląd mebla. Pasjonaci mogą być więc w pełni spokojni o to, czy przedmiot zachowa swoją pierwotną formę – prace skupiają się tylko na odświeżeniu i naprawieniu ewentualnych niedoskonałości.
Jeśli dany przedmiot posiadał np. sygnaturę wytwórcy czy też etykietę papierową naklejoną w niewidocznym miejscu mebla, jak np. w produktach z okresu PRL, to odnowiony mebel wciąż będzie miał zachowane te szczegóły! To prawdziwa gratka dla wszystkich fanów staroci, bez względu na to, z której epoki by nie pochodziły.
Artykuł sponsorowany