Warszawska Rada Seniorów, pikniki, parady, specjalne oferty rekreacyjno-sportowe i zajęcia aktywizujące najstarszych mieszkańców Warszawy – coraz więcej działań ratusza i organizacji pozarządowych skierowanych jest do osób w wieku emerytalnym.
We wrześniu powołani zostaną członkowie Warszawskiej Rady Seniorów. Będzie składała się z 26 osób, w tym przedstawicieli dzielnicowych rad seniorów, Komisji Dialogu Społecznego ds. Osób Starszych i Kombatantów oraz Komisji Dialogu Społecznego ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a także członków rady miasta i przedstawiciela prezydenta Warszawy.
Rada będzie pełnić funkcję konsultacyjną, doradczą i inicjatywną. Wśród jej zadań znajdą się m.in.: wspieranie procesów konsultacyjnych wzmacniających zaangażowanie obywatelskie seniorów, rozpowszechnianie aktualnych informacji o ważnych sprawach dla seniorów wśród środowisk seniorskich, inicjowanie działań na rzecz seniorów i dialogu międzypokoleniowego, inspirowanie działań na rzecz rozpoznawania i diagnozowania potrzeb seniorów czy opiniowanie projektów aktów wydawanych przez organy m.st. Warszawy dotyczących spraw ważnych dla seniorów.
Członkowie rady będą też współpracować z urzędem miasta przy monitorowaniu Programu „Warszawa Przyjazna Seniorom na lata 2013-2020 oraz współpraca z dzielnicowymi radami seniorów, instytucjami i innymi podmiotami w zakresie monitorowania i rozwiązywania problemów seniorów”. W planach jest też podejmowanie działań mających na celu powoływanie rzeczników mieszkańców domów pomocy społecznej.
Powstaną także dzielnicowe rady seniorów, w skład których wchodzić będzie od 4 do 13 przedstawicieli mieszkańców dzielnicy oraz przedstawiciele radnych i burmistrza.
To, jak bardzo potrzebne są takie działania, pokazała I Ogólnopolska Parada Seniorów, która odbyła się pod koniec czerwca w Warszawie. – Wzięło w niej udział kilkanaście tysięcy osób – mówi współorganizatorka imprezy Natalia Bet. – To w większości ludzie pełni energii, zabawa była doskonała.
Coraz więcej ofert kierowanych jest do tej grupy wiekowej przez organizacje pozarządowe. Przykładem może być tu np. fundacja Zaczyn, która uczy starsze osoby dziennikarstwa i chce wydać redagowaną przez nich gazetę. – To właśnie seniorzy często są najlepszymi obserwatorami i wiedzą najwięcej o tym, co się dzieje w okolicy – mówił podczas warsztatów dziennikarskich szef fundacji Zaczyn Przemysław Wiśniewski.
Furorę robią też Unwersytety III Wieku, na których najstarsi mieszkańcy Warszawy zdobywają wiedzę. Czy seniorzy odnajdą się w specjalnie dla nich powołanej radzie? – Myślę, że będą bardziej aktywni niż większość „zwykłych” radnych miasta – mówi jeden z warszawskich rajców.