SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

78. rocznica Powstania Warszawskiego – zmiany w ruchu i komunikacji

Strona główna Infrastruktura 78. rocznica Powstania Warszawskiego – zmiany w ruchu i komunikacji

Przed nami obchody 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. Od 30 lipca do 6 sierpnia na terenie całej stolicy będą odbywały się uroczystości i różnego rodzaju wydarzenia upamiętniające powstańczy zryw. Na potrzeby ich organizacji wprowadzone zostaną zmiany w ruchu i parkowaniu. Uruchomione zostaną również specjalne linie autobusowe i tramwajowe.

Sobota, 30 lipca, godz. 11.00

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego tradycyjnie rozpoczną się od spotkania Prezydenta Rzeczypospolitej  i Prezydenta Warszawy z uczestnikami powstańczych walk. W związku z wydarzeniem od piątku, 29 lipca, od godz. 18.00 do soboty, 30 lipca, do godz. 14.00 po obu stronach ul. Przyokopowej – na całej długości muru Muzeum – zostanie wprowadzony zakaz zatrzymywania się i postoju wraz z tabliczką informującą o możliwości odholowania pojazdu na koszt właściciela. Zakaz nie będzie dotyczył samochodów z tabliczką „ORGANIZATOR”. Samochody osobowe i taksówki podwożące kombatantów z zaproszeniami będą miały możliwość chwilowego zatrzymywania się.

Sobota, 30 lipca, godz. 20.30

31. Bieg Powstania Warszawskiego to nieodłączny element obchodów rocznicowych. Uczestnicy 10-kilometrowych zmagań pobiegną trasą z pl. Krasińskich, Miodową, Senatorską, Wierzbową, Moliera, pl. Piłsudskiego, Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Karową, Browarną, Topiel, Kruczkowskiego, Rozbrat, Górnośląską, Solec, Wioślarską, Ludną, Solec, Dobrą, Karową, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie do ul. Sanguszki i mety zlokalizowanej w rejonie ul. Konwiktorskiej. Ulice na trasie biegu, w godz. 20.00-23.00, będą czasowo wyłączone z ruchu.

Niedziela, 31 lipca

Przez całą niedzielę, 31 lipca, zakaz zatrzymywania się i postoju (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) będzie obowiązywał na pl. Krasińskich, a także w jego otoczeniu. Ma to związek z mszą św. Polową i Apelem Poległych, które odbędą się w tym miejscu. Zakaz zostanie wprowadzony na ulicach:

  • Długiej – po obu stronach drogi – na odcinku od ul. Miodowej do Kilińskiego, od ul. Miodowej do Barokowej, a także po stronie pl. Krasińskich od ul. Kilińskiego do Freta (z wyłączeniem pojazdów posiadających przepustkę i taksówek podwożących kombatantów);
  • Bonifraterskiej – po obu stronach ulicy – od ul. Długiej do Świętojerskiej;
  • Świętojerskiej – obustronnie – od ul. Bonifraterskiej do Wałowej (z wyłączeniem autobusów MZA oraz transportu specjalistycznego MTON).

Dodatkowo w niedzielę, 31 lipca, wprowadzony zostanie zakaz ruchu na ulicach:

  • Długiej – na odcinku od ul. Miodowej do Kilińskiego, w godz. 12.00-24.00;
  • Miodowej i Bonifraterskiej – od ul. Kapucyńskiej do Świętojerskiej, w godz. 17.00-24.00;
  • Miodowej – prawy pas, po stronie pl. Krasińskich, w godz. 12.00-24.00.

Autobusy linii 116, 178, 180, 503, 518 i N44 kursujące w tym rejonie będą kierowane na trasy objazdowe. Zmiany potrwają od ok. godz. 12.00 do 24.00.

Poniedziałek, 1 sierpnia – zmiany w ruchu

Uroczystości pod pomnikiem Mokotów Walczący – 1944 w parku Dreszera. Uczestnicy wydarzenia, po zakończeniu jego stacjonarnej części, przejdą ulicami Puławską do Dworkowej pod Obelisk Pamięci Żołnierzy AK – Powstańców Mokotowa. Może to spowodować zmiany trasy autobusów linii 141, 172 i 222.

Uroczystości przed pomnikiem gen. S. Roweckiego „Grota” przy ul. Chopina: od początku dnia do godz. 14.30 na ul. Chopina będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela).

Wydarzenia rocznicowe przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Matejki: od początku dnia do godz. 17.00 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na ulicach:

  • Matejki od Al. Ujazdowskich do Wiejskiej – włącznie z zatokami postojowymi – z możliwością parkowania samochodów organizatora, służb technicznych, autobusu wiozącego poczty sztandarowe oraz pojazdów posiadających przepustkę;
  • Pięknej na odcinku od Al. Ujazdowskich do Wiejskiej – z możliwością zatrzymywania się autobusów wiozących kombatantów oraz samochodów dowożących gości.

W godz. 8.00-17.00 zamknięta dla ruchu zostanie ul. Matejki na odcinku od wjazdu do gmachu Ambasady Kanady do ul. Wiejskiej (z zapewnieniem możliwości dojazdu do Ambasady Kanady), a w godz. 13.00-17.00 zakaz ruchu będzie obowiązywał także na ul. Wiejskiej – od ul. Frascati do Pięknej (z możliwością wjazdu i zatrzymywania się autobusów przewożących powstańców, samochodów wiozących gość oraz transportu specjalistycznego MTON).

Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy ul. Powązkowskiej: w godz. 13.00-21.30 z ruchu indywidualnego wyłączony będzie parking przy Cmentarzu Wojskowym (z dopuszczeniem autobusów, pojazdów organizatora, samochodów gości posiadających przepustkę oraz taksówek wiozących gości z zaproszeniami). Od początku dnia do godz. 19.00 na parkingu głównym cmentarza oraz przy bramie głównej, a także w zatokach postojowych od strony ul. Powązkowskiej będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) – zatrzymać będą mogły się wyłącznie samochody dowożące powstańców i gości. Natomiast w godz. 13.00-19.00 zamknięta dla samochodów będzie ul. Ostrowiecka (z zachowaniem funkcjonowania ruchu komunikacji miejskiej, a także z wyłączeniem samochodów organizatora oraz pojazdów MTON).

Obchody przed pomnikiem Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawskich przy ul. Wolskiej rozpoczną się o godz. 18.30. Wcześniej, bo o godz. 16.30  na skrajnym prawym pasie jezdni ul. Wolskiej (w stronę Sowińskiego) wprowadzony zostanie zakaz ruchu – na pasie tym będą mogły parkować autobusy przewożące kombatantów i gości. Zakaz będzie obowiązywał do ok. godz. 22.00, czyli do czasu zakończenia mszy św. Polowej i zakończenia akcji rozwozowej uczestników. W poniedziałek, 1 sierpnia, już od początku dnia na ulicy serwisowej od ul. Wolskiej, na odcinku od Sowińskiego do wysokości budynku przy ul. Wolskiej 174, wprowadzony zostanie zakaz parkowania (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela). Zakaz ten będzie obowiązywał do godz. 23.00.

Od godz. 16.30 do godz. 20.00 będzie obowiązywał zakaz wjazdu na ulicę szutrową prowadzącą do pomnika Polegli Niepokonani od ul. Redutowej oraz na ul. Sowińskiego z obu jej stron. Na ul. Sowińskiego będą miały możliwość wjazdu wyłącznie taksówki dowożące kombatantów z zaproszeniami.

Spotkanie muzyczne „Warszawiacy śpiewają (NIE)ZAKAZNE PIOSENKI”, o godz. 20.30. na placu Piłsudskiego. W związku z wydarzeniem przez cały dzień będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na ulicach: Wierzbowej, Focha, Królewskiej i pl. marsz. J. Piłsudskiego.

W godz. 18.30-24.00 wyłączone z ruchu będą ulice: Królewska (od ul. Marszałkowskiej do Krakowskiego Przedmieścia), Mazowiecka (od ul. Traugutta), Wierzbowa (od ul. Niecałej) i pl. Piłsudskiego. Na objazdy skierowane zostaną wówczas autobusy linii: 106, 107, 111, 128, 175.

Poniedziałek, 1 sierpnia – komunikacja specjalna

W poniedziałek, 1 sierpnia, na stołeczne ulice wyjadą zabytkowe tramwaje linii W oraz autobusy linii 912, 922, 944, 970 i 980. Połączą główne punkty miasta z miejscami obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego.

Zabytkowe tramwaje będą w godzinach 14.00-20.00 obsługiwać linię W na trasie: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – pl. A. Zawiszy – Towarowa – MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – Towarowa – Okopowa – al. „Solidarności” – Wolska – CM. WOLSKI.

Zostanie także uruchomionych pięć linii autobusowych:

912 trasa jednokierunkowa: POWĄZKI–CM. WOJSKOWY – Powązkowska – Okopowa – Towarowa – Prosta – Kasprzaka – Wolska – Fort Wola – CM. WOLSKI;

922: POWĄZKI-CM. WOJSKOWY – Powązkowska – Krasińskiego – pl.  Wilsona – Słowackiego – METRO MARYMONT;

944: DW. CENTRALNY – Emilii Plater – Świętokrzyska – Marszałkowska – pl. Bankowy – al. „Solidarności” – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI-CM. WOJSKOWY

970: DW. WSCHODNI (KIJOWSKA) – Kijowska – Targowa – al. „Solidarności” – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI-CM. WOJSKOWY

980: PL. TRZECH KRZYŻY – pl. Trzech Krzyży – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – Miodowa – Senatorska – pl. Bankowy – Nowolipki – Zamenhofa – Anielewicza (powrót: Anielewicza – gen. Andersa) – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI-CM. WOJSKOWY.

Autobusy linii 912 będą kursowały w godz. 17.30-20.00, a pozostałych linii od 14.30 do 21.00.

W autobusach linii 912, 922, 944, 970, 980 i tramwajowej W obowiązuje normalna taryfa ZTM.

Piątek, 5 sierpnia

Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli pod pomnikiem Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 u zbiegu ul. Leszno i al. „Solidarności”. Od początku dnia do godz. 19.30 obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) na chodniku i w zatoce przy skwerze Wyszyńskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Leszno, po lewej stronie w kierunku ul. Żytniej. Zakaz nie będzie dotyczył samochodów gości, taksówek podwożących kombatantów, a także pojazdów z tabliczkami „ORGANIZATOR”.

Dodatkowo w godz. 16.30-19.30 ul. Leszno, na odcinku od al. „Solidarności” do skweru Wyszyńskiego zostanie wyłączona z ruchu. W tym czasie autobusy linii 190, jadące w kierunku pętli Znana ominą zamknięty odcinek, jadąc al. „Solidarności” i Młynarską.

Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem rozpocznie się Marsz Pamięci ku czci ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego. Jego uczestnicy przejdą ulicami Leszno, Okopową, al. „Solidarności”, Wolską i Redutową do Parku Powstańców Warszawy. W czasie wydarzenia, tj. w godz. 19.00-20.30 mogą występować czasowe wstrzymania ruchu.

Sobota, 6 sierpnia

W sobotę, 6 sierpnia, odbędzie się  przejazd rowerowy Masa Powstańcza szlakiem batalionu AK „Golski”. Uczestnicy wydarzenia zbiorą się przed Muzeum Powstania Warszawskiego, a następnie wyruszą na trasę przebiegającą ulicami: Przyokopową, Grzybowską, Towarową, rondo Daszyńskiego, Towarową, pl. Zawiszy, Raszyńską, Koszykową, pl. Konstytucji, Śniadeckich, pl. Politechniki, Lwowską, Koszykową, Noakowskiego, pl. Politechniki, Polną, Waryńskiego, rondo Jazdy Polskiej, Waryńskiego, Nowowiejską, pl. Zbawiciela, Marszałkowską, pl. Konstytucji, Marszałkowską, rondo Dmowskiego, Marszałkowską,  Świętokrzyską, rondo ONZ, Prostą, rondo Daszyńskiego, Prostą i Przyokopową. Start wydarzenia o godz. 17.00. Na ulicach, którymi poruszać się będą cykliści mogą występować czasowe wstrzymania ruchu związane z przejazdem rowerowej kolumny.

Dodatkowo w godz. 8.00-14.30 na ul. Przyokopowej będzie obowiązywał obustronny zakaz zatrzymywania się (wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela) – z wyłączeniem pojazdów z tabliczką „ORGANIZATOR”. Następnie w godz. 14.30-20.30 ul. Przyokopowa zostanie zamknięta dla ruchu samochodów – z wyjątkiem tych z tabliczką „Organizator”.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

TVP wybuduje kosmiczne muzuem!

Telewizja Polska przy ulicy Woronicza, obok siedziby głównej, chce wybudować muzeum telewizyjno-filmowe. Futurystyczny budynek swoją bryłą przypomina statek kosmiczny. Kilka...

Piesi będą bezpieczniejsi na Obozowej

Drogowcy rozpoczęli skracanie przejścia dla pieszych przez ul. Obozową w rejonie ulic Radziwie i Wawrzyszewskiej. Wprowadzana zmiana to efekt audytu...

Wojewoda wydał pozwolenie na budowę stacji II linii metra

Wojewoda Mazowiecki wydał pozwolenie na budowę dotyczącą II linii metra w Warszawie (III etap realizacji odcinka zachodniego od szlaku za stacją...

“Czerwony dywan” na placu Piłsudskiego gotowy

Zakończyła się trwająca kilka miesięcy przebudowa palcu Piłsudskiego. Plac jest nie tylko większy, ale również zyskał czerwony kilkudziesięciometrowy "dywan" z czerwonego...

Rusza budowa tramwaju na Wilanów. Duże zmiany w ruchu drogowym!

Rusza budowa tramwaju do Wilanowa. Pierwsze prace rozpoczną się pod koniec sierpnia, ale wcześniej tramwajarze muszą przeprowadzić roboty przygotowawcze na ulicach,...

TVP podpisało umowę na budowę nowej siedziby TAI

Telewizja Polska wyda 600 mln zł na nową siedzibę TVP Info. Do finalizacji umowy doszło w ubiegłym tygodniu. Telewizja Polska...

Polecane

Festiwal Miejski w Pasażu Wiecha nabiera tempa Sprawdź, co będzie działo się w dniach 11-13 sierpnia

W Pasażu Wiecha za Domami Towarowymi Wars Sawa Junior trwa letni Festiwal Miejski, pełen atrakcji dla uczestników w każdym wieku. W tym...

W sierpniu serce Warszawy będzie bić nowym rytmem! Festiwal Miejski 2022 w Pasażu Wiecha

Spektakle uliczne z udziałem artystów z całej Europy - pokazy sztuk teatralnych i cyrkowych; koncerty muzyczne i dancingi; warsztaty rękodzielnicze, akcja ekologiczna...

Trwa Festiwalowe Lato Konesera pełne sztuki. Mnóstwo wydarzeń kulturalnych w jednym miejscu

Wystawy, koncerty, pokazy kinowe czy Polski Festiwal Stand-upu. To wszystko w sierpniu czeka na uczestników Festiwalowego Lata Konesera. Wakacyjne wydarzenia w Centrum...

Konkurs fotograficzny – Lato w Browarach

Lato w pełni a my wracamy do Was z kolejnym super konkursem fotograficznym organizowanym wspólnie z Browarami Warszawskimi (@browarywarszawskie). Pokażcie nam...

XTB wyznacza nowy trend reklamy na wysokości

XTB S.A., jeden z największych domów maklerskich z główną siedzibą w Warszawie przy rondzie Daszyńskiego, jako pierwsza w Polsce firma zdecydowała...

Festiwalowe Lato Konesera czas start! Magnetyczne wydarzenia na Pradze przez całe wakacje

Sześć intrygujących festiwali, wspaniałe wystawy, spektakle teatralne, warsztaty i dziesiątki innych wydarzeń. Tak w telegraficznym skrócie wygląda harmonogram Festiwalowego Lata Konesera. Podczas...