Ruszają zapisy na Bieg Powstania Warszawskiego
Za nami weekendowe zawody Leśnej Triady Biegowej w Lesie Sobieskiego, kolejny bieg cyklu – we wrześniu na Bielanach. A już dziś rozpoczynają się zapisy na Bieg Powstania Warszawskiego.
– Planowaliśmy, że to bieg będzie główną atrakcją przedwczorajszej imprezy „Szlak w stronę lata” w Wawrze, a okazało się, że największe tłumy przyciągnął piknik pełen atrakcji i bezpłatnych animacji – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. – Mamy już kolejne propozycje dla aktywnych warszawianek i warszawiaków. 30 lipca można będzie wystartować w 31. Biegu Powstania Warszawskiego, a 17 września spędzić aktywnie czas oraz wziąć udział w biegu podczas „Szlaku kolorów jesieni” w Lesie Bielańskim – dodaje wiceprezydent Kaznowska.
Leśna Triada Biegowa
Sobotni bieg na dystansie 5 km w Lesie Sobieskiego przyciągnął 300 startujących. Wśród mężczyzn zwyciężył Marek Jendrych przed Danielem Miklińskim i Krzysztofem Krygierem. Wśród kobiet – Marlena Kostecka przed Aleksandrą Kłosowską-Junko i Marzeną Stefaniuk.
Wiele warszawianek i warszawiaków przyciągnął towarzyszący biegowi piknik. Można było wziąć udział w zgadywankach leśnych z wykorzystaniem zmysłów, obejrzeć makiety dzikich zwierząt w skali 1:1, samodzielnie odbijać tropy zwierząt w piasku kinetycznym albo ułożyć gigantyczne puzzle. Bezpłatną imprezę zorganizowały samorządowe instytucje – Aktywna Warszawa i Lasy Miejskie – ze wsparciem partnerów: Warszawskiej Kranówki, Zarządu Zieleni, OSiR Wawer i Dzielnicy Wawer oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Bieg Powstania Warszawskiego
Tymczasem już we wtorek ruszają zapisy na 31. Bieg Powstania Warszawskiego. Zawody – na dystansie 5 i 10 km – co roku gromadzą tysiące biegaczek i biegaczy. Obie trasy mają atest PZLA, a wieczorna pora rozgrywania biegu daje szanse na szybkie bieganie w środku lata. Zawodników na wymarzone czasy poprowadzą tzw. pacemakerzy.
Bieg odbędzie się w sobotę, 30 lipca. Dla uczestników przygotowano dwie trasy: 5 oraz 10-kilometrową. Start biegu na 5 km nastąpi o godzinie 20:30, a na 10 km o 21:00.
Zapisy do 31. Biegu Powstania Warszawskiego rozpoczną się od 7 czerwca od godziny godz. 12:00 i potrwają aż do 28 lipca 2022 r. Najłatwiej zapisać się online na stronie www.BiegPowstaniaWarszawskiego.pl
Będzie to już druga impreza Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”, organizowana w nowej formule współpracy Miasta Stołecznego Warszawy (a konkretnie Aktywnej Warszawy) i Fundacji „Maraton Warszawski”.
Trasy z historią w tle
Biegacze, którzy mieli już okazję uczestniczyć w Biegu Powstania Warszawskiego, wiedzą, że to wydarzenie o wyjątkowym charakterze. Od startu do mety biegaczom towarzyszy podniosła atmosfera i liczne akcenty powstańcze. Trasy biegów są powiązane z symbolicznymi dla Powstania miejscami. Linia startu, wspólna dla obu dystansów będzie usytuowana w pobliżu Pomnika Powstania Warszawskiego. Meta, również wspólna, zostanie zlokalizowana na ulicy Konwiktorskiej. To wzdłuż tej ulicy w sierpniu 1944 r. przebiegała linia frontu.
Biegacze, którzy zdecydują się na udział w rywalizacji na 5 km pobiegną ulicami Miodową, Senatorską, Moliera, przez Plac Piłsudskiego, Królewską, następnie Krakowskim Przedmieściem, z którego zbiegną ulicą Karową i Wiaduktem Markiewicza do ulicy Browarnej. Mniej więcej do tego momentu trasy obu biegów będą do siebie zbliżone. Jednak startujący na krótszym dystansie w tym momencie skręcą w ulicę Gęstą, później w Dobrą, by wrócić na Karową i z niej skręcić w Wybrzeże Kościuszkowskie, płynnie przechodzące w Wybrzeże Gdańskie. Po jego pokonaniu zostanie jeszcze podbieg ulicą Sanguszki w kierunku mety na Konwiktorskiej.
Biegacze startujący na 10 km na samym początku „nadłożą” nieco drogi, gdyż ulicą Senatorską dobiegną do Wierzbowej i to nią podążą do Placu Piłsudskiego. Później trasy obu biegów rozchodzą się na wspomnianej ulicy Browarnej. Zamiast od razu skręcić w kierunku Wybrzeża Kościuszkowskiego, zawodnicy udadzą się na południe aż do ulicy Górnośląskiej. Stamtąd czeka ich powrót w kierunku północnym. Po dobiegnięciu do ul. Dobrej, końcówka trasy jest taka sama, jak w biegu na 5 km. Biegacze wykonają skręt w Karową, później czeka ich najdłuższa prosta (Wybrzeże Kościuszkowskie i Wybrzeże Gdańskie), a na finiszu Sanguszki i Konwiktorska.
Wirtualny Bieg Powstania
Jednocześnie w tegorocznej edycji Biegu Powstania Warszawskiego można będzie wziąć udział w dowolnym miejscu w Polsce. Impreza będzie bowiem miała także swoją wirtualną odsłonę. Wszyscy uczestnicy startujący wirtualnie będą mieli tydzień na pokonanie wybranego dystansu, ale oczywiście są zaproszeni do tego, by wyruszyć na swój bieg 30 lipca o godz. 20:30, aby połączyć się symbolicznie z uczestnikami biegu w Warszawie.
Uczestnicy biegu wirtualnego również otrzymają medale, a w ramach rywalizacji prowadzone będą klasyfikacje. Zapisy do wirtualnej odsłony wydarzenia rozpoczną się w drugiej połowie czerwca.
Edycja specjalna #BiegamDobrze
Tak, jak w przypadku wielu biegów organizowanych przez Fundację „Maraton Warszawski”, tak również w ramach 31. Biegu Powstania Warszawskiego organizowana będzie unikalna akcja #BiegamDobrze. W ramach tego projektu – zapoczątkowanego w 2015 roku – biegacze charytatywni zebrali już ponad 7 mln zł na cele dobroczynne.
W tradycyjnej formule uczestnicy imprez Fundacji mogą zapisać się ścieżką charytatywną i uruchomić zbiórkę na rzecz wybranej organizacji dobroczynnej. Ich zaangażowanie w zbieranie środków jest jednocześnie drogą do zdobycia pakietu startowego od wybranego NGO.
W Biegu Powstania cel zbiórek będzie wspólny dla wszystkich: #BiegamDobrze dla Bohaterów. Będzie to bowiem sposób nie tylko na uczczenie, ale także wymierne wsparcie Powstańców Warszawskich.
Akcja #BiegamDobrze dla Bohaterów rozpocznie się jeszcze w czerwcu, wtedy też opublikowane zostaną wszystkie szczegóły projektu. Do ścieżki charytatywnej można będzie dołączyć także po tradycyjnym wykupieniu pakietu startowego.
Liga Mistrzów Warszawy
Bieg Powstania Warszawskiego to druga – po Biegu Konstytucji 3 Maja – tura tegorocznej Warszawskiej Triady Biegowej, a także trzeci etap Ligi Mistrzów Warszawy. Oprócz Biegu Konstytucji 3 Maja zaliczane są do niej dotychczas wyniki z 16. Półmaratonu Warszawskiego.
W Lidze rywalizacja prowadzona jest w kategoriach wiekowych, a czasy osiągane przez uczestników przeliczane są na punkty po uwzględnieniu najlepszego wyniku w danym biegu w danej kategorii. Aby zostać sklasyfikowanym w Lidze Mistrzów Warszawy, należy wziąć udział w co najmniej trzech3 wliczanych do rywalizacji biegach (16. Półmaratonie Warszawskim, 30. Biegu Konstytucji 3 Maja, 31. Biegu Powstania Warszawskiego, 32. Biegu Niepodległości, 44. Maratonie Warszawskim). Do rezultatu końcowego wliczane będą natomiast cztery najlepiej punktowane występy – dlatego nie warto odpuszczać żadnej z wymienionych imprez.