6 stycznia wyruszy Orszak Trzech Króli

6 stycznia o godzinie 12:00 spod pomnika Mikołaja Kopernika wyruszy warszawski Orszak Trzech Króli. W tym roku odbędzie się on od pod hasłem „Kłaniajcie się Królowie”. Orszak przejdzie na plac Zamkowy, gdzie zaplanowano kolędowanie, które potrwa aż do godz. 20:00. Wystąpią m.in. Joszko Broda i Darek Malejonek. Na uczestników czekają korony i śpiewniki. Podobne wydarzenia odbywają się w całej Polsce.

Orszak Trzech Króli to uliczne, rodzinne przedstawienie tradycyjnych ludowych jasełek. Organizatorzy warszawskich uroczystości przygotowali m.in. powitanie Maryi, której towarzyszyć będzie Józef prowadzący żywego osiołka, scenki z udziałem uczniów warszawskich szkół, pokłon Trzech Królów, polonez z udziałem mieszkańców Warszawy do kolędy „Bóg się rodzi” i kolędowanie z Joszkiem Brodą. Orszak ruszy Krakowskim Przedmieściem ok. godz. 12:00, pojawią się w nim Święta Rodzina, pojazd z Aniołem obwieszczającym Narodzenie Zbawiciela, Gwiazdor niosący gwiazdę orszakową, Kolędnicy, Turoń, pastuszkowie, Orszak Europejski, Azjatycki i Afrykański. Korowód dotrze do placu Zamkowego. W różne postaci wcielą się aktorzy-amatorzy. Wspólne kolędowanie na placu Zamkowym potrwa aż do godz. 20:00.

Hasło i pokłon

Hasło Orszaku Trzech Króli 2025 – „Kłaniajcie się królowie!” – jest fragmentem pastorałki „Do szopy, hej pasterze”, która po raz pierwszy ukazała się w śpiewniku Ottona Mieczysława Żukowskiego pt. „Śpiewajmy Panu” w 1931 roku we Lwowie. W tekście utworu znajduje się fragment zapraszający Królów do pokłonu.

To w tym roku temat przewodni, ze względu na ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Jubileuszowy – 2025 lat od narodzenia Chrystusa oraz ze względu na przypadającą 1000 rocznicę koronacji pierwszego Króla Polski, Bolesława Chrobrego.

Skąd pomysł

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która w 2008 roku po raz pierwszy przeniosła na ulice Warszawy tradycyjne przedstawienie wystawiane do tej pory w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Inicjatywę szybko podchwyciły inne szkoły oraz miejscowości w Polsce i na świecie. W zeszłym roku wzięło w niej udział 880 miejscowości w Polsce.

Za część kolędowania odpowiada w tym roku Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy, która od lat prowadzi akcję PoKolędzie JP2, zapraszając chóry, schole i zespoły do odwiedzania z kolędą miejsc o utrudnionym dostępie do kultury, takich jak hospicja, domy pomocy społecznej, domy seniora czy więzienia. Akcja kolędowania potrwa do 2 lutego.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Wszyscy wykładowcy ogłoszeni na Fotoforma Wedding & Family!

0
To będzie niesamowite wydarzenie, które zgromadzi topowych fotografów i filmowców z Polski i zagranicy! Wszyscy prelegenci już ogłoszeni, ale to nie koniec! Już niedługo ogłosimy warsztaty...
×