Dwa dni temu komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję prezydent Warszawy z 2012 r. ws. działki Chmielna 70. Według komisji, miasto nie mogło przekazać praw do niej trójce handlarzy roszczeń, bo ostatni właściciel 2/3 działki, jako obywatel Danii, został spłacony przez polski rząd.
Decyzja #KomisjaWeryfikacyjna uchylająca decyzję Prezydenta m.st. Warszawy ws. #Chmielna70 i ma rygor natychmiastowej wykonalności.
— KomisjaWeryfikacyjna (@KW_GOV_PL) 27 lipca 2017
Projekt wieżowca przygotowała pracownia Kuryłowicz & Associates, która zaprojektowała m.in. Q22 i „Nową Emilię. Byłby to trzeci budynek powyżej 100 metrów zaprojektowany przez pracownię. Projekt wieżowca pracownia przygotowała na zlecenie właściciela gruntu – Macieja Marcinkowskiego. Budynek o wysokości 233 metrów i około 60 kondygnacji naziemnych. Pod ziemią miałby pięć kondygnacji, na których znalazłby się parking podziemny na 300 aut. Całkowita powierzchnia budynku to niemal 115 tys. mkw., a użytkowa około 87,7 tys. mkw. Byłby to trzeci pod względem wysokości wieżowiec w stolicy obok istniejącego Pałacu Kultury i Nauki oraz planowanego wieżowca przy Chmielnej, który wraz z masztem ma osiągnąć nawet 310 metrów wysokości.
Poza funkcjami biurowymi w wieżowcu przewidziano powierzchnie usługowe dostępne z parteru, funkcje kulturalno- rozrywkowe czy konferencyjne. Właściciel działki nie ujawnia terminu rozpoczęcia inwestycji. Ale na etykiecie z opisem inwestycji, którą można zobaczyć na wystawie „Warszawa- Plany na Przyszłość” można przeczytać, że wieżowiec mógłby powstać pomiędzy 2016 i 2021 rokiem. Wizualizacje i opis koncepcji nowego wieżowca można było zobaczyć na wystawie Plany na Przyszłość przy ul. Foksal 2 w Warszawie, której Nowa Warszawa jest partonem medialnym.