REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

„Zima w mieście” – atrakcje dostępne już w najblizszy weekend!

Strona główna Informacje „Zima w mieście” – atrakcje dostępne już w najblizszy weekend!

Początek ferii zimowych nierozerwalnie związany jest ze startem programu „Zima w mieście”. Podobnie jak w latach ubiegłych dla warszawskich dzieci przygotowana została bogata oferta zajęć – sportowych, edukacyjnych i kulturalnych. W sobotę, 17 stycznia, uroczysty początek zimowego wypoczynku na Stadionie Narodowym.
„Zima w mieście” jest organizowana i finansowana przez miasto stołeczne Warszawa. Bogaty i różnorodny program obejmuje m.in. zajęcia edukacyjno-wychowawcze, rekreacyjne i kulturalne, które odbywać się będą w punktach zorganizowanych w szkołach, w obiektach sportowych, domach kultury, klubach i innych placówkach. Wszystkie zajęcia odbywające się w ramach „Zimy w mieście” są bezpłatne.

Feryjne placówki edukacyjne (FPE)
Tegoroczne zajęcia „Zimy w mieście” prowadzone będą, aż w 106 feryjnych placówkach edukacyjnych. Z FPE skorzystać będzie mogło około 10 tysięcy najmłodszych warszawiaków. Zajęcia prowadzone będą w większości w szkołach podstawowych i odbywać się będą przez pięć dni w tygodniu, do poniedziałku do piątku, od godz. 7.00, 7.30 lub 8.00 do godz. 16.00 lub 17.00.
Placówki organizować będą zajęcia dla dzieci młodszych, przyprowadzanych i odbieranych przez rodziców. Program obejmie między innymi zajęcia sportowe, muzyczne, plastyczne, teatralne, wycieczki, wyjścia do kina, teatru, muzeum i spotkania z interesującymi ludźmi.
Udział we wszystkich zajęciach odbywających się w feryjnych placówkach edukacyjnych jest bezpłatny. Rodzice, których dzieci, uczęszczać będą do FPE zobowiązani są jedynie do wniesienia opłaty za wyżywienie, która wzorem lat ubiegłych wynosić będzie 7 zł. W tej cenie każdy uczeń otrzyma dwa posiłki, w tym jeden ciepły.
Dzieci i młodzież w trudnej sytuacji materialnej będą mogły nie płacić za wyżywienie. Zwolnienie odbywa się na podstawie zaświadczenia z OPS lub dyrektora macierzystej szkoły. W ubiegłym roku z takiego wsparcia w czasie ferii skorzystało 1475 dzieci, co stanowi 16,3% ogólnej liczby uczestników programu.

Feryjne placówki edukacyjne dla dzieci niepełnosprawnych
Podczas przerwy zimowej dzieci niepełnosprawne intelektualnie będą mogły korzystać z 7 feryjnych placówek edukacyjnych zorganizowanych w szkołach specjalnych. Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy przygotowało tam miejsca dla 260 uczniów.
Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA podobnie jak w latach ubiegłych w Ośrodku „Inflacka” (ul. Inflancka) 8 zorganizowało półkolonie dla 20 dzieci niepełnosprawnych intelektualnie.

„Zima w mieście” na sportowo
Miejskie oraz dzielnicowe ośrodki sportu i rekreacji przygotowały zajęcia sportowe w 47 obiektach – na pływalniach, boiskach i w halach sportowych oraz na 16 lodowiskach. Z obiektów sportowych każdego dnia będzie mogło korzystać nawet 5 tysięcy dzieci. Większość obiektów sportowych udostępnianych będzie najmłodszym bezpłatnie, część jedynie dla grup z feryjnych placówek edukacyjnych.
Specjalną ofertę przygotowało Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA. Na obiektach SCS AW młodzież bezpłatnie pod okiem doświadczonych instruktorów i trenerów będzie mogła doskonalić swoje sportowe umiejętności – nie tylko w sportach zimowych.
Na Torze Łyżwiarskim „Stegny” (ul. Inspektowa 1), od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-11.30 i 12.30-14.00, najmłodsi pod okiem doświadczonych łyżwiarzy będą mieli szansę nauki i doskonalenia swojej jazdy na lodzie.
W Ośrodku „Solec” (ul. Solec 71) trenerzy pomogą stołecznym uczniom zdobyć pierwsze szlify w tenisie stołowym i ziemnym. Zajęcia odbywać się będą codziennie (bez sobót i niedziel) w godz. 10.00-13.00.
Nauka pływania, pływanie rekreacyjne i rywalizacja w różnych grach i zajęciach sportowych to propozycje Ośrodków „Konwiktorska” (ul. Konwiktorska 6) i „Rozbrat” (ul. Rozbrat 26). Aktywności sportowe prowadzone będą w godz. 10.00-13.00, od poniedziałku do piątku.
Dla amatorów sportów ekstremalnych Ośrodek „Jutrzenka” (ul. Rozbrat 5) przygotował naukę jazdy na rolkach, hulajnogach wyczynowych, deskorolkach i BMX pod okiem doświadczonych zawodników (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-13.00).
Na Całorocznym Stoku Narciarskim „Szczęśliwice” (ul. Drawska 22) instruktorzy pomogą wszystkim młodym narciarzom doskonalić swoje umiejętności jazdy na nartach, a także deskach snowboardowych. Zajęcia prowadzone będą od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-13.00.
Ośrodek „Moczydło” (ul. Górczewska 69/73), zaprasza uczniów na lodowisko, które udostępnione im będzie bezpłatnie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.00.
Młodzi pływacy i łyżwiarze, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-13.00, na obiekcie „Namysłowska” (ul. Namysłowska 8) mogą korzystać bezpłatnie z basenu i lodowiska.
W Ośrodkach „Grzybowska” (ul. Grzybowska 35A) oraz „Inflancka” (ul. Inflancka 8) warszawscy uczniowie mogą korzystać bezpłatnie z basenu i pływania rekreacyjnego (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-14.00).
Park Kultury w Powsinie (ul. Maślaków 1) jak co roku zapewnia możliwość bezpłatnego korzystania z kręgielni grupom zorganizowanym z PDP (10.00-14.00) oraz osobom indywidualnym (14.30-16.00). Jeżeli warunki pogodowe na to pozwolą zaprasza również do wypożyczalni sprzętu (sanki i narty biegowe).
Nie zabraknie imprez, zawodów, turniejów, konkursów i gier rekreacyjno-sportowych, z których skorzystać mogą uczestnicy programu z FPE i uczestnicy indywidualni (liczba miejsc, z uwagi na charakter imprez może być ograniczona)

Atrakcje edukacyjno-kulturalne dla uczestników „Zimy w mieście”

 1. Zamek Królewski (pl. Zamkowy 4) podczas 18 warsztatów dzieci będą tropić zamkowe symbole. W pałacu Pod Blachą, w galerii Kobierców Wschodnich będą miały okazję tkać, pleść, kolorować, a zarazem poznawać historie ludzi przedstawionych na obrazach.
 2. Łazienki Królewskie (ul. Agrykoli 1) zapraszają do pałacu Na Wyspie, Teatru Stanisławowskiego i pałacu Myślewickiego na 30 lekcji muzealnych. Będą to zajęcia z historii i tradycji czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
 3. Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie (ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16) proponuje dzieciom i młodzieży udział w lekcjach i warsztatach pt.: „Z wizytą u króla”
 4. Centrum Nauk Kopernik (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20) zaoferowało dzieciom z feryjnych punktów edukacyjnych 1200 bezpłatnych biletów.
 5. Muzeum Narodowe (Al. Jerozolimskie 3) przeprowadzi kilkadziesiąt lekcji muzealnych, zróżnicowanych pod względem tematyki, a także wieku uczestników. W tym roku galerie muzeum będzie miało okazję odwiedzić około 600 dzieci z FPE;
 6. Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie (ul. Ratuszowa 1/3) bezpłatnie odwiedzi 50 grup uczniów z punktów dziennego pobytu, w specjalnie stworzonych punktach informacyjnych, dzieci będą mogły poznać bliżej a nawet dotknąć przygotowane okazy fauny warszawskiego zoo;
 7. Muzeum Historii Żydów Polskich (ul. Anielewicza 6) proponuje uczniom udział w zajęciach artystycznych, muzycznych i interaktywnych związanych z tradycją i kulturą żydowską. Odbywać się one będą odpowiednio pod tytułami „Porozmawiajmy o kulturze żydowskiej”, „Zaśpiewajmy po hebrajsku” oraz „Zagrajmy w Polin”. Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc.
 8. Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) zaprasza zorganizowane grupy z FPE na warsztaty plastyczno historyczne pt. „Fotoikony – historia ze zdjęcia”, „To nie było tak. O figlach jakie płata nam pamięć”, „Historia z pocztówki” oraz „Jak pradziadek poszedł na wojnę – życie codzienne na froncie I wojny światowej”;
 9. Muzeum Fryderyka Chopina (pałac Ostrogskich, ul. Okólnik 1) – Czy Chopin mógłby komponować na niemym pianinie? Jaki związek mają artyści pochodzący z zimnej i dalekiej Norwegii z najwybitniejszym polskim kompozytorem? Czy dźwięk i melodię można zobaczyć, zaś muzykę namalować? Na te i inne pytania warszawskie dzieci i młodzież uzyskają odpowiedź podczas zajęć „Z gestem ludowym, w duchu narodowym. Chopin i Norwegowie” oraz „Kto nie tylko uchem chwyta dźwięki… – jak usłyszeć obraz?” Zajęcia prowadzone będą zarówno dla grup zorganizowanych jak i indywidualnych słuchaczy.
 10. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego (Świątynia Opatrzności Bożej, ul. ks. Prymasa Augusta Hlonda 1) podczas warsztatów najmłodszym zostanie przybliżona postać Jana Pawła II, ale nie tylko! Najmłodsi podczas zajęć „Na deskach teatru” będą mieli szansę wcielić się w rolę aktorów, a zajęcia „Prawdziwy przyjaciel” pozwolą im odkryć piękno przyjaźni.
 11. Instytut Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25) zaprasza zorganizowane grupy ze szkół podstawowych wraz z opiekunem na zajęcia dotyczące historii PRL. Łącząc edukację i zabawę, młodym warszawiakom przedstawiona zostanie opowieść, jak żyło się w Polsce podczas rządów komunistów. Wymyślonym bohaterem zajęć będzie rówieśnik dzieci, żyjący w PRL, który będzie opowiadał, co działo się w jego otoczeniu, o czym rozmawiali jego rodzice, co widział, słyszał i czuł.
 12. Narodowy Bank Polski (pl. Powstańców Warszawy 4) przygotował dla najmłodszych specjalną wystawę „Wojenne losy polskiego złota”, która w formie komiksu przedstawia historię polskich kosztowności podczas II wojny światowej;
 13. Centrum Informacji Statystycznej (Regionalny Urząd Statystyczny, ul. 1 sierpnia 21) osiem grup uczniów z FPE weźmie udział w zajęciach warsztatowych Statystyka – ugryź to!”. Dzieci w czasie zabaw edukacyjnych m.in. „Żywa mapa” oraz „Ankieter” dowiedzą się co to jest Narodowy Spis Powszechna, a także co to jest populacja czy zbiorowość statystyczna.
 14. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Twoje dane – twoja sprawa” przeprowadzi zajęcia w jednej z feryjnych placówek edukacyjnych „Zimy w mieście”;
 15. Muzeum Warszawy – we wszystkich swoich oddziałach przygotowało specjalną ofertę dla zorganizowanych grup programu „Zima w mieście”;
 16. Muzeum Sztuki Nowoczesnej (ul. Emilii Plater 51) prowadzi w feryjnych placówkach edukacyjnych, kilku dzielnic stolicy, warsztaty w formie kreatywnej zabawy, przybliżającej młodzieży sztukę współczesną.
 17. Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej (ul. Jezuicka 4) oferuje dzieciom i młodzieży warsztaty teatralne, których zwieńczeniem będzie spektakl „Fantazjana” inspirowany opowiadaniem Michaela Ende „Niekończąca się historia”. Zostanie on zaprezentowany podczas uroczystej gali zamknięcia „Zimy w mieście” w Muzeum Historii Żydów Polskich w piątek, 30 stycznia o godz. 10.00 i 13.00;
 18. „Wiem, co jem” – już po raz dziesiąty uczniowie podczas „Zimy w mieście” będą uczyć się gotować zdrowo oraz przygotowywać pożywne zimowe śniadania. Warsztaty dostępne są zarówno dla dzieci, jak i młodzieży przez całe ferie. Więcej informacji na stronie www.wiemcojem.um.warszawa.pl
 19. „Dziecięce ogrody muzyczne” w gościnnej sali Klubu Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23) odbędzie się 16 wyjątkowych spotkań pt.: „Symofolinies – magiczny świat muzyki”. Koncert odbywać się będą w dniach 20-23 oraz 27-30 stycznia w godz. 10.00 oraz 11.30. Każdorazowo na sali może zasiąść 150 młodych melomanów;
 20. Szkoła Deskorolki „goSkate” (Stadion Narodowy, al. Ks. J. Poniatowskiego 1) zaprasza na bezpłatne zajęcia jazdy na deskorolce prowadzone w ramach „Zimy w mieście”. Szkoła Deskorolki jest oficjalnym partnerem skateparku, który funkcjonuje w ramach akcji „Zimowy Narodowy”. Treningi odbywać się będą 3 razy w tygodniu, w godz. 10.00 – 13.00, dla grup złożonych z maksymalnie 10 osób. Organizatorzy zapewnią bezpłatnie korzystanie z deskorolek, kasków, ochraniaczy oraz ubezpieczenie NNW;
 21. Sala zabaw „Eldorado” (Galeria Carrefour Bemowo, Powstańców Śląskich 126 ) dla 18 grup z FPE oferuje bezpłatną zabawę. Uczestnicy indywidualni na podstawie legitymacji szkolnych i na hasło „Zima w mieście” mogą liczyć na specjalne zniżki;
 22. „Inca Play” zaprasza najmłodszych do wspólnej zabawy w wesołym miasteczku pod kopułą CH Blue City (Al. Jerozolimskie 179). W każdy wtorek, dwie piętnastoosobowe grupy będą miały okazję poznać atrakcje czekające w tajemniczym świecie piratów czy kolorowym księżniczek.

Bezpiecznie w ferie
Komenda Stołeczna Policji przygotowała dla uczestników „Zimy” specjalne zajęcia poświęcone bezpieczeństwu najmłodszych pt.: „Z borsukiem bezpieczniej”. Dzieci będą miały szansę zapoznać się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego, bezpiecznego korzystania z Internetu, zachowywania w przypadku kontaktu z agresywnymi zwierzętami, osobami obcymi oraz korzystania z numeru alarmowego.
Specjalne zajęcia zostały przygotowane również przez Straż Miejską m.st. Warszawy. Realizowane przez Referat Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy zajęcia „Zima ze Strażą Miejską”. W ramach warsztatów prowadzone będą m.in. zajęcia „Wolny czas spędzam aktywnie i bezpiecznie” oraz spotkania edukacyjne. Na zajęciach prowadzone będą gry sportowe, zabawy ruchowe oraz konkurencje zręcznościowe. Uzupełnienie ćwiczeń będzie bogata oferta informacyjno-edukacyjna dla dzieci i młodzieży dotycząca m.in. bezpiecznych zachowań podczas letniego wypoczynku, kontaktów z osobami nieznajomymi, zachowań ryzykownych oraz informowania właściwych służb w nagłych sytuacjach. Dodatkowo młodzież podczas wizyt na oddziałach terenowych będzie miała okazję zobaczyć specjalistyczny sprzęt oraz wyposażenie Straży Miejskiej.

Punkty zajęć specjalistycznych
Z 385 różnorodnych zajęć i warsztatów organizowanych w szkołach, bibliotekach, domach kultury oraz ośrodkach sportu i rekreacji będą mogły korzystać zorganizowane grupy oraz uczestnicy indywidualni. Cześć punktów będzie czynna przez pięć dni w tygodniu, inne w określonych dniach i godzinach. Oferta skierowana jest do dzieci starszych i młodzieży, tj. do uczestników, którzy przemieszczając się samodzielnie lub w grupach, będą mogli skorzystać z kilku propozycji w ciągu dnia. Szczegóły: www.zima.warszawa.pl. Z zajęć specjalistycznych będzie mogło skorzystać nawet 12,5 tysiąca dzieci.

Imprezy dzielnicowe
Organizatorzy w dzielnicach przygotowują rożne formy atrakcyjnego spędzania czasu, zarówno dla dzieci korzystających z punktów dziennego pobytu, jak też uczestników indywidualnych. Będą to m.in. zawody turnieje, spektakle, projekcje filmów czy różnego rodzaju konkursy. Szczegóły na stronach internetowych urzędów dzielnic.

Przekazanie biletów na „Zimowy Narodowy”
Tegoroczne ferie zimowe i „Zimę w mieście” najmłodszym warszawiakom urozmaicą wizyty na „Zimowym Narodowym”. Na 500 uczniów czekają bilety do lodowego miasteczka składającego się z dwóch ślizgawek oraz lodowej górki. Przedstawiciele władz miasta odbiorą bilety, uprawniające dzieci biorące „Zimy w mieście” do wizyty na lodowiskach, podczas konferencji prasowej, która odbędzie się w sobotę, 17 stycznia, o godz. 11.00 na „Zimowym Narodowym”.

Impreza kończąca
„Zimę w mieście” zakończy widowisko „Fantazjana” inspirowane opowiadaniem Michaela Ende „Niekończąca się historia”, które zaprezentowane zostanie w piątek, 30 stycznia o godz.10.00 i 13.00 Muzeum Historii Żydów Polskich (ul. Anielewicza 6). Spektakl wieńczący „Zimę w mieście” przygotowany zostanie przez młodzież uczestniczącą w Feryjnych Otwartych Spotkaniach Artystycznych (FOSA) organizowanych corocznie przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej.

Przejazdy komunikacją miejską
Wszystkie placówki uczestniczące w programie otrzymują, za pośrednictwem koordynatorów, karty uprawniające do bezpłatnych przejazdów grup młodzieży środkami komunikacji miejskiej.
Jak co roku stołeczny ratusz zapewnia również przewóz dzieci niepełnosprawnych ruchowo, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zapotrzebowanie na transport należy składano u koordynatorów dzielnicowych w wyznaczonych przez dzielnice terminach.

Finansowanie programu
Przewidywane koszty realizacji programu „Zima w mieście” w 2015 r. wyniosą ponad 2,5 mln zł. W skład tej kwoty wchodzą zarówno środki wydatkowane przez dzielnice, jak i biura urzędu m.st. Warszawy oraz Ośrodki Sportu i Rekreacji.

„Zima poza miastem”
W ramach otwartego konkursu dla organizacji pozarządowych na organizacje wypoczynku wyjazdowego podczas ferii zimowych w ramach programu „Zima poza miastem” wydatkowanych zostało 415 tys. złotych. Za tę kwotę dofinansowano 27 organizacji sportowych, harcerskich i innych działających w zakresie oświaty i wychowania organizujących wypoczynek uczniów poza granicami stolicy.

Patronat medialny
Patronami medialnymi tegorocznej edycji „Zimy w mieście” są TVP Warszawa, Super Express oraz Radio ESKA.

Foto: R. Motyl

Wiadomości

Wiosna coraz bliżej. Centrum Praskie Koneser z mnóstwem różnorodnych wydarzeń

Przyciągające wystawy, kreatywne warsztaty, kulinarne doznania i jeszcze więcej rozmaitych atrakcji. Centrum Praskie Koneser w Warszawie z przytupem wita najpiękniejszą porę roku....

600 czworonogów czeka na nowy dom.

Około 600 – tyle zwierząt przebywa obecnie w Schronisku na Paluchu. Choć pochodzą z różnych miejsc, a każde ma do opowiedzenia...

ŚwiatoVida – Nowa inwestycja w sąsiedztwie Galerii Północnej!

Ruszyła sprzedaż nowej inwestycji w Warszawie! Tym razem na Białołęce, w sąsiedztwie Galerii Północnej, powstaną 2 budynki...

Jutro powrót Veturilo!Rowery miejskie wracają na ulice.

W piątek 1 marca startuje 13. sezon roweru miejskiego Veturilo. Ponad 3 tysiące rowerów, ponad 300 stacji. A...

Odwołanie z funkcji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, na wniosek Generalnego Konserwatora Zabytków, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożeny Żelazowskiej, odwołał...

Tramwaje na Kasprzaka już od wtorku

Na budowie trasy tramwajowej na ul. Kasprzaka trwają ostatnie prace wykończeniowe. Pierwsi pasażerowie pojadą nową trasą na Woli już we wtorek,...

Polecane

Wiosna coraz bliżej. Centrum Praskie Koneser z mnóstwem różnorodnych wydarzeń

Przyciągające wystawy, kreatywne warsztaty, kulinarne doznania i jeszcze więcej rozmaitych atrakcji. Centrum Praskie Koneser w Warszawie z przytupem wita najpiękniejszą porę roku....

Bieg Na Szczyt Rondo 1 próbą generalną przed mistrzostwami świata

16 marca odbędzie się 12. edycja Biegu Na Szczyt Rondo 1, czyli kultowego biegu po schodach na 37. piętro warszawskiego biurowca...

Od Służewa do Szpiegowa: osiedle Służew nad Dolinką

Służew nad Dolinką to bez wątpienia jedno z najbardziej wyjątkowych osiedli w Warszawie, mimo że niemal identyczne bloki znaleźć można...

XIV Warszawskie Targi Mieszkaniowe Dom 2024

Już za 2 tygodnie (17-18.02.2024 ) w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Warszawskie Targi Mieszkaniowe DOM 2024. To już czternasta...

Po drodze do szczęścia Macieja Hamerlińskiego. Zaproszenie na spotkanie z autorem

2 lutego o godz. 19.00 na terenie Toru Wyśigów Konnych odbędzie się spotkanie z Maciejem Hamerlińskim, którego książka Po drodze...

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy – ruszyły zgłoszenia

Biurowiec, szkoła, a może park? Od dziś warszawianki i warszawiacy mogą zgłaszać swoje ulubione miejsca i inwestycje w mieście do jubileuszowej...