Co zrobić z placem Bankowym? Prezentujemy projekt architekta, który proponuje zbudowanie nad placem mostu, który przykryłby plac zieloną peleryną.
Autor o swojej pracy mówi: Jako mieszkaniec Szczecina byłem w Warszawie kilkakrotnie. Zastanawiając się nad wyborem miejsca pod projekt, przypomniałem sobie, że najgorsze wrażenie wywarł na mnie plac Bankowy. Zupełnie nie wydaje się placem, a jednym, wielkim węzłem komunikacyjnym, przez co zabytkowe budynki w pobliżu tracą na atrakcyjności. Będąc tam, ma się wrażenie, że nie ma tam miejsca dla pieszych – gdyż znaczna część placu jest przeznaczona pod komunikację kołową.
Patrząc w szerszej perspektywie, można dostrzec, że plac Bankowy jest „łącznikiem” pomiędzy dwoma dużymi terenami zielonymi – Ogrodem Saskim i Ogrodem Krasińskich. Stąd pomysł na stworzenie „zielonego”, atrakcyjnego deptaku, który pozwoliłby na chwilę zapomnieć o zgiełku miejskim i swobodnie przejść pomiędzy obydwoma ogrodami. Przestrzeń mostu-kładki jest przeznaczona na spacery i spotkania, ma być przestrzenią przyjazną ludziom, którą będą chętnie odwiedzać.
Kładka nad placem byłaby świetnym punktem widokowym, dającym możliwość przyjrzenia się dokładnie każdemu z obiektów zaprojektowanych przez A.Corazziego i Tylmana z Gameren, stwarza możliwość spojrzenia na architekturę z innej perspektywy, może być świetnym miejscem pod plenery malarskie, rysunkowe.
„Zielony most nad placem Bankowym” jest odpowiedzią na dominację przestrzeni kołowej w Warszawie, przybliża ludzi do natury poprzez zniesienie barier wytworzonych przez drogi.
Autor: Bartosz Jakubowski, Student Architektury i Urbanistyki na Zachodnim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie
Źródło: FutuWawa
Możesz śledzić nasze relacje na Twitterze.
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas, dziel się opiniami.
ko