26 marca 2017 roku odbędzie się referendum dotyczące zmiany ustroju Warszawy. Jest to odpowiedź na projekt ustawy, nad którym pracują posłowie. Zakłada on, że stolica powiększy się o kilkadziesiąt okolicznych gmin, w tym o miasta tak odległe, jak Otwock, Góra Kalwaria czy Wołomin.
Projekt ustawy o ustroju Warszawy wywołał szeroką dyskusję. Oprócz debaty na temat samych zapisów ustawy szeroko komentowane było też ryzyko przyjęcia jej z pominięciem konsultacji z samorządowcami i mieszkańcami Warszawy i gmin, których projekt dotyczy. Każdy mieszkaniec Warszawy powinien mieć prawo głosu w tak istotnej sprawie. Dlatego Rada m.st. Warszawy zdecydowała, że odbędzie się referendum.
Pytanie w referendum będzie brzmiało: „Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?”. Pod pytaniem umieszczone będą 2 warianty odpowiedzi: „TAK”/ „NIE”.
Uruchomiona została strona internetowa: www.zdecydujmy.um.warszawa.pl, na której są informacje dotyczące samego referendum (np. kto i w jaki sposób może wziąć udział w głosowaniu), analiza porównawcza między obecnym stanem prawnym a proponowaną ustawą dotyczącą ustroju stolicy oraz ustawą śląską. W ten sposób, dzięki przedstawieniu różnic pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami, uporządkowane zostały najistotniejsze kwestie. Na stronie znajduje się również odnośnik do pełnego tekstu poselskiego projektu ustawy.
Więcej informacji o referendum, które odbędzie się 26 marca 2017 roku:
www.zdecydujmy.um.warszawa.pl
www.facebook.com/ZdecydujmyOWarszawie
Metropolia już działa
Zgodnie z danymi za ostatnie 10 lat opublikowanymi przez UE to właśnie Warszawa wraz z całą metropolią była najszybciej rozwijającym się regionem Europy. W ostatniej dekadzie, gdy w Pradze odnotowano wzrost na poziomie 12%, w Budapeszcie – 18%, Warszawa osiągnęła 57%.
W 2014 r. Warszawa razem z 39 gminami zawarła porozumienie o współpracy metropolitarnej, które dzisiaj jest podstawą współdziałania w kluczowych kwestiach związanych z rozwojem gospodarczym i społecznym naszych lokalnych wspólnot. Realizujemy wspólnie m.in. inwestycje w parkingi P+R (60 mln zł ze środków unijnych na 27 parkingów), trasy rowerowe (ponad 300 km dróg rowerowych za 240 mln zł ze środków UE) czy wspólną promocję gospodarczą firm.
W 2007 r. wprowadziliśmy „Wspólny Bilet”. Dziś w systemie transportu metropolitalnego mamy 33 gminy. Ze wspólnego metropolitalnego transportu korzysta coraz więcej pasażerów – na przestrzeni ostatnich kilku lat jest to wzrost o 20%.
Więcej informacji o współpracy gmin w ramach obszaru metropolii warszawskiej: www.omw.um.warszawa.pl