Zaledwie kilka lat po remoncie. Przed Zodiakiem sadzą brzozy i graby

Plac przed Zodiakiem Warszawskim Pawilonem Architektury, położony przy pasażu Wiecha, przeszedł metamorfozę. Zakończony właśnie remont jest częścią szerszego projektu „Nowe Centrum Warszawy”, dzięki któremu przestrzenie miejskie w Śródmieściu będą zrewitalizowane i zielone.

Betonowy dotąd plac został przekształcony w przyjazny dla mieszkańców zakątek. Będzie bardziej kameralny, zyska cień w ciepłe dni, ale zachowa wszystkie swoje dotychczasowe funkcje.

Zmiany przed Zodiakiem stanowią element jednego z najważniejszych projektów inwestycyjnych prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego – Nowego Centrum Warszawy. W ten sposób przekształcone między innymi zostały ulice Bracka i Polna czy place Pięciu Rogów i Trzech Krzyży. W fazie realizacji są kolejne inwestycje, m.in. na Placu Centralnym i kwartale ulic Złotej i Zgoda.

– Odnowienie placu przed Zodiakiem koresponduje z zielonym deptakiem na Chmielnej. Już za parę miesięcy, wiosną, wszyscy zobaczymy jak bardzo zmieni się betonowa dotąd przestrzeń. Zasadzone jeszcze zostaną niższe rośliny, pojawią się stojaki dla rowerów i wygodne ławki dla spacerujących. Centrum miasta będzie przyjazne i będzie w nim też miejsce na oddech – mówi prezydent Trzaskowski.

Zielona przemiana

W ramach projektu usunięto część betonowej nawierzchni, zastępując ją zielonymi wyspami, które pełnią funkcję mikroekosystemów z retencją wody opadowej. Na placu posadzono 34 nowe drzewa, w tym brzozy i graby. Wkrótce dosadzonych będzie ponad 4 tysiące sztuk bylin i krzewów. Nowe nasadzenia nie tylko zapewnią cień latem, ale również schłodzą otoczenie dzięki odparowywaniu wody z powierzchni liści.

Znalazły się tam również siedliska dla ptaków oraz owadów z poidełkami w formie wydrążonych kamieni ze stałym nawodnieniem. Pozwoli to zwiększyć bioróżnorodność w centrum miasta.

Ekologiczne rozwiązania

Nawierzchnia placu została podparta na punktowych słupkach, co umożliwia retencję wód opadowych do gleby w miejscu jej opadu, bez konieczności odprowadzenia jej do kanalizacji deszczowej. Pod placem zbudowano zbiornik retencyjny o wielkości 10 m sześć. do magazynowania wód opadowych, które będą wykorzystywane do nawadniania roślinności. W ten sposób nakłady związane z utrzymaniem i pielęgnacją zieleni zostaną zminimalizowane. Sterowany automatycznie system nawadniania w przypadku suszy zostanie przełączony na system wodociągowy.

Wszystkie elementy dotychczasowego zagospodarowania zostały ponownie wykorzystane, co podkreśla ekologiczny charakter inwestycji.

Nowe funkcje i udogodnienia

Plac przed pawilonem Zodiak zachował swoje dotychczasowe funkcje wystawiennicze, rekreacyjne i komunikacyjne. Znajdują się na nim nowe miejsca do siedzenia, ustawione będą stojaki rowerowe, pozostanie przestrzeń na kawiarniane stoliki. Już wkrótce będzie można tam spędzić czas w cieniu brzóz – będąc jednocześnie w centrum miasta.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Loftowy styl w inwestycji Na Okrzei – Dzień Otwarty z Matexi...

0
Już w sobotę, 15 marca, miłośnicy industrialnego designu i unikalnych wnętrz mogą osobiście zobaczyć inwestycję Na Okrzei na warszawskiej Pradze-Północ. Matexi Polska zaprasza na...