Zabytkowe pastorały wróciły na plac 3 Krzyży

Pierwsze trzy latarnie typu pastorał stanęły na Placu Trzech Krzyży w ramach wymiany nawierzchni oraz oświetlenia. Odrestaurowane słupy wróciły z pracowni konserwatorskiej i zdobią już plac od strony Poczty Polskiej.

 

Znaczna część słupa to oryginalna substancja nosząca ślady czasu i historii. Uważne oko spostrzeże wgniecenia po kulach. Wgniecenia najlepiej obserwować jednak za dnia. O oryginalności słupów świadczy brak współczesnych szwów odlewniczych. Oprawy u podstawy słupa zostały odlane w całości, a nie jak to się robi obecnie połówkami. Należało zatem pamiętać, aby w pierwszej kolejności oprawę nałożyć na słup, a następnie ustawić go wraz z oprawą przy użyciu podnośnika. Latarnie stylizowane odlewa się połówkami, co ułatwia ustawienie, stabilizację słupa i nie naraża oprawy na otarcie, gdyż te nakładane są w fazie końcowej ustawiania latarni. Ten sposób odlewania form świadczył o wysokim wykwalifikowaniu pracowników Akcyjnego Towarzystwa Sosnowickich Fabryk Rur i Żelaza i umiejętności wykorzystania wyobraźni przestrzennej zarówno w fazie projektowania jak i w fazie wykonania formy odlewu.

Ustawione latarnie to wzór z 1904 roku o czym informuje tabliczka znamionowa w dwóch językach – rosyjskim cyrylicą i polskim. Konserwator nadał latarniom czarny kolor słupa i opraw podstawy u jego podstawy. Zamontowane lampy świecą białym światłem.

Obecnie w pracowni konserwatorskiej przebywają kolejne trzy latarnie, które na czas zabiegów zastąpiliśmy słupami aluminiowymi. Na swoją kolej oczekują przedwojenne słupy trakcyjne z funkcją oświetleniową usytuowane na południowo wschodniej wyspie Placu. Latarnie betonowe zastąpimy latarniami stylizowanymi.

Wzdłuż ulicy Książęcej ustawiliśmy współczesną formę oświetlenia w oparciu słup aluminiowy.

Możesz śledzić nasze relacje na Twitterze.nw57

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas, dziel się opiniami.

 

DSC_1128 DSC_1144 DSC_1155 DSC_1179 DSC_1226

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wiadomości

Polecane

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy – mieszkańcy mają głos

0
Wystartowała 11. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Od dziś mieszkanki i mieszkańcy mogą decydować, które budynki, miejsca czy wydarzenia zasługują na ich głos....