Ząbkowska: zamknięta dla samochodów, ale otwarta dla mieszkańców

Tradycyjnie, jak co roku, w drugi weekend lipca, po raz czwarty, wystartuje festiwal Otwarta Ząbkowska. A już 30 czerwca rozpoczną się animacje społeczne i aranżacja przestrzeni na ulicy Ząbkowskiej.

 

Wydarzenia festiwalowe będą odbywać się w weekendy: 7-8 lipca, 21-22 lipca, 4-5 sierpnia oraz od 24 sierpnia do 2 września. W tym czasie ulica Ząbkowska stanie się sceną dla różnorodnych działań społeczno-kulturalnych. W weekend otwarcia w formule silent concert zagra Sidney Polak. Odbędą się wydarzenia literackie – spacer, warsztaty poetyckie oraz tradycyjnie – otwarty slam poetycki, w którym zmierzą się najpopularniejsi slamerzy i poeci w Polsce. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, m.in. warsztatów sztuki użytkowej czy tworzenia zabawek kenijskich. Jak co roku na ulicy staną antykwariaty z książkami i płytami winylowymi, a także artyści i rzemieślnicy w Otwartej Strefie Twórców. Dzieci i dorośli stworzą wielkoformatowy obraz Praska Kolorowanka pod okiem artysty – Kuby Janysta. Otwierający weekend to również dwa wernisaże wystaw: w barze mlecznym – fotografii Ignacego Cembrzyńskiego: 10 krótkich historii z Lizbony i Poza atmosferą: I. Bryzek / A. Lewandowskiego w Galerii 81 Stopni. Zagra również powracająca po przerwie legendarna formacja BELTAINE IMPROVED. W sierpniu nie zabraknie parady kundelków zakończonej konkursami i zbiórką na rzecz jednej z fundacji opiekujących się psami. Odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących. W trakcie trwania festiwalu ulica Ząbkowska będzie zamknięta dla ruchu samochodowego.

Poprzednie edycje pokazały, że Praga potrafi współpracować i aktywnie współuczestniczyć w działaniu. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności Otwarta Ząbkowska stała się swoistym forum społecznościowym. Udało się zintegrować środowiska artystów, przedsiębiorców, społeczników i mieszkańców dzielnicy. W tym roku, po raz pierwszy, partnerem wydarzenia jest firma OKAM, odpowiedzialna za rewitalizację budynków po m.in. dawnej fabryce POLLENA URODA a obecnie inwestycję pod nazwą BOHEMA Strefa Praga.

Na_prawa ulic

W tym roku ulica Ząbkowska będzie wyłączona z tranzytowego ruchu samochodów przez całe wakacje. Fundacja Skwer Sportów Miejskich wraz z pracownią architektoniczną WXCA, na zlecenie ratusza, opracowują projekt zagospodarowania ulicy, który odpowie na potrzeby mieszkańców ustalone podczas ubiegłorocznego festiwalu Otwarta Ząbkowska.19402137_1586056898093619_1010750512353994752_o

Projekt będzie miał formę tymczasowego zagospodarowania, które pokaże pomysły projektantów i pozwoli na sprawdzenia w praktyce ich założeń. Dzięki takiej formie będziemy mogli porozmawiać o tym, jak docelowo zagospodarować ulicę. Przekonamy się też, czy rozwiązania są wygodne w użyciu i estetyczne. W trakcie wakacji fundacja wraz z zespołem Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, będzie prowadzić rozmowy z mieszkańcami i osobami odwiedzającymi ul. Ząbkowską, wprowadzać zmiany zasugerowane przez użytkowników i wynikające z obserwacji.

Zagospodarowanie ul. Ząbkowskiej będzie też okazją do wprowadzenia wielu form aktywności rekreacyjnej dla wszystkich pokoleń, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców określonymi w trakcie ubiegłorocznego festiwalu. W weekendy będą odbywały się animacje prowadzone przez stowarzyszenia i organizacje sportowe działające na Pradze, a w trakcie tygodnia cała infrastruktura będzie bezpłatnie dostępna dla wszystkich mieszkańców.

 

Zmiany w ruchu drogowym

Zmiany związane z festiwalem zastaną wprowadzone w nocy z piątku na sobotę, 29 na 30 czerwca. Dla kierujących oznaczają wyłączenie z ruchu kołowego ul. Ząbkowskiej na odcinku od ul. Targowej do Brzeskiej.

Fragment ulicy z charakterystyczną kamienną nawierzchnią i pozostałościami po torach tramwajowych stanie się deptakiem. Ponownie samochody wrócą tu na początku września. Wyłączony z ruchu odcinek ul. Ząbkowskiej będzie można ominąć na kilka sposobów. Do Targowej prowadzący będą mogli dojechać ulicą Brzeską i Białostocką lub Naczelnikowską i al. Solidarności. Do ulicy Kijowskiej natomiast kierujący zostaną poprowadzeni objazdem ulicami Brzeską lub Markowską bądź Naczelnikowską i Trasą Świętokrzyską.

W porównaniu z ubiegłym rokiem sytuacja komunikacyjna uległa poprawie. Pod koniec roku zakończyły się prace, które wymuszały zamknięcie dla samochodów ul. J. Zamoyskiego. Wcześniej została otwarta Trasa Świętokrzyska na przedłużeniu ul. Kijowskiej. W ten sposób jadący z ul. Radzymińskiej zyskali nowe wygodne połączenie, które umożliwia ominięcie głównych ulic Pragi. Co ważne, obydwie jezdnie ul. Kijowskiej zyskały nową nawierzchnię. Dodatkowo na jezdni w kierunku Targowej, na odcinku od Dworca Wschodniego, zostanie wytyczony buspas. Będą mogły z niego korzystać także taksówki i pojazdy MTON.

Zmiany dotyczyć będą również kursujących ul. Ząbkowską autobusów komunikacji miejskiej. Linia 138 do ul. Targowej dojedzie ulicami Markowską i Kijowską. Natomiast autobusy linii 170, 338 oraz nocnych N16 i N66 – w kierunku ronda S. Starzyńskiego, pl. Hallera i Dworca Centralnego – pojadą ulicami Markowską i Białostocką do Targowej, zaś w drugą stronę – będą kursowały Targową do Kijowskiej i skręcą w Markowską.

Na czas trwania festiwalu zawieszone zostanie funkcjonowanie przystanku Markowska 02, zastąpi go tymczasowy przystanek Markowska 52 zlokalizowany przy ul. Ząbkowskiej ok. 50 m za skrzyżowaniem z ul. Markowską.

 

Jesteś świadkiem wydarzenia w Warszawie lub chcesz podzielić się informacjami na temat nowych inwestycji?  Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub pisz redakcja@nowawarszawa.pl

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Archicom daje przykład ekourbanizmu budujące Stację Wola i dobrostan jej mieszkańców

0
Jedni chcą mieszkań z dala od miejskiego zgiełku, inni pragną mieć sklepy, usługi, szkoły i pracę w perspektywie krótkiego spaceru lub kilkuminutowej podróży komunikacją...
×