SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Wiosna – czas intensywnej pracy warszawskich ogrodników

Strona główna Informacje Wiosna – czas intensywnej pracy warszawskich ogrodników

Przed służbami dbającymi o warszawską zieleń szereg wyzwań – okres wiosenny to czas intensywnych prac porządkowych, pielęgnacyjnych i nasadzeniowych. Ogrodnicy uporządkują 13 tys. arów trawników, wysieją tysiące metrów miejskich łąk, posadzą 100 tys. kwiatów jednorocznych.

Zajmą się także nasadzeniami na 68 arach różanych rabat, zatroszczą się o 4800 arów krzewów i nasadzą ponad 8 tys. nowych.

Zaczęła się wiosna, więc warszawscy ogrodnicy zabierają się za porządkowanie miejskich terenów zieleni. Pierwsze po zimie prace mają na celu posprzątanie zanieczyszczeń, ale także przygotowanie roślinności do bujnego rozwoju w kolejnym sezonie wegetacyjnym. To również czas nowych nasadzeń krzewów i bylin czy zakładania nowych łąk miejskich. Jednocześnie prowadzimy przeglądy stołecznych drzew, sprawdzając ich stan zdrowia.

Porządkowanie i grabienie trawników

Wiosenne prace zaczynamy od uprzątnięcia nagromadzonych w czasie zimy nieczystości ze stołecznych trawników i alejek parkowych. Grabienie rozpoczynamy już w marcu. Jego celem jest usunięcie zanieczyszczeń, a także pobudzenie trawników do wzrostu. Grabimy przede wszystkim trawniki przyuliczne i polany rekreacyjne, aby wspomóc rozwój gęstej darni. Tego rodzaju prace porządkowe mają korzystny wpływ na roślinność – wzruszenie ziemi grabiami i przerwanie tzw. filcu, czyli obumarłych części starego trawnika, pobudza  trawę do prawidłowego wzrostu.

W parkach i na skwerach celowo ograniczamy grabienie pod drzewami i krzewami, aby opadłe liście chroniły ich korzenie, służyły jako pożywienie i schronienie dla różnych organizmów oraz wzbogacały i rozluźniały glebę w procesie naturalnego rozkładu. Prowadzimy prace na powierzchni 13 tys. arów.

Zajmujemy się także trawnikami reprezentacyjnymi. Są one objęte szczególną pielęgnacją i częstszym, służącym ich kondycji koszeniem. Na przełomie marca i kwietnia wykonujemy: wygrabienie po zimie, pierwsze koszenie, wertykulację (pionowe cięcie darni i napowietrzenie korzeni) po pierwszym koszeniu, przycięcie krawędzi trawników i ewentualne prace renowacyjne, a także wiosenne nawożenie.

Zakładanie trawników i łąk miejskich

Rozpoczęliśmy także uzupełnianie ubytków w trawnikach oraz zakładanie nowych. Jest to też czas na wsiewanie nasion łąk miejskich do już istniejących trawników. Zakwitną one m.in. na 500 m2 pasów drogowych na Mokotowie oraz na 3500 m2 trawników na Pradze-Południe. Łąki miejskie są nie tylko ozdobą miasta, ale również bazą pokarmową wielu zwierząt, w tym cennych zapylaczy.

Pielenie i ściółkowanie korą

Wiosną zajmujemy się także usuwaniem chwastów. Dodatkowo okolice krzewów, wybrane rabaty i misy drzew ściółkujemy korą. Wszystko po to, by utrzymać właściwą wilgotność w glebie, ograniczyć nadmierne nagrzewanie ziemi w upalne dni, utrudnić rozwój chwastów oraz poprawić estetykę.

Odkrywanie oraz nasadzenia roślin

Nadszedł też czas, gdy możemy już zdjąć specjalne okrycia z roślin mające na celu ich ochronę w trakcie zimy. Pozbywamy się stroisza (okrycia z gałązek) z bylin i roślin cebulowych, odsłaniamy róże, zdejmujemy z roślin rosnących wzdłuż ulic maty chroniące je przed solą.

Zaczęliśmy również pielęgnację kwiatów posadzonych jesienią 2020 r. na powierzchni ponad 260 000 m2. W nadchodzących dniach posadzimy – na ponad 2000 m2 – niemal 100 tys. kwiatów jednorocznych. Wykonamy także nasadzenia na ponad 68 arach stołecznych różanek.

Jak co roku, szczególnie barwne nasadzenia pojawią się w Śródmieściu. Zakwitnie tu ponad 108 tys. roślin cebulowych posadzonych jesienią 2020 r. Będą to tulipany, narcyzy, zawilce wieńcowe, ale również czosnki i szachownice. Kwietniki na rondzie de Gaulle’a i na placu Zbawiciela zostaną obsadzone dodatkowo niezapominajkami. Na rondzie Romana Dmowskiego będziemy mogli podziwiać 27 tys. tulipanów i 8600 szt. roślin jednorocznych! Plac Zawiszy ozdobią bratki, posadzone razem z tulipanami jesienią zeszłego roku.

Przycinanie krzewów i bylin

Przed nami wiosenne przycinanie ponad 2 tys. krzewów na powierzchni ponad 4800 arów. Chcemy je zagęścić, odpowiednio uformować i sprawić, by piękniej zakwitły. Tego typu  zabiegi mogą też mieć charakter odmładzający i sanitarny. Cięcia odmładzające polegają na usunięciu starych i połamanych pędów, a w ten sposób pobudzenie odrostu młodych części roślin. Cięcia polegające na skróceniu całej rośliny na wysokość 20-30 cm od gruntu stosujemy np. w przypadku róż okrywowych.

W najbliższym czasie będziemy również obsadzać nowe rabaty, które powstały po rozpłytowaniu chodników (zdjęciu zbędnych płyt betonowych). W sumie zyskaliśmy w ten sposób ponad 16 tys. m2, na których  posadzimy ponad 8 tys. krzewów.

Przycinanie bylin przeprowadzimy na powierzchni ponad 6300 m2. Wykonujemy je nie tylko po to, aby usunąć martwe części roślin, ale przede wszystkim w celu ich zagęszczenia. Marzec to dobry okres na wykonanie takich czynności, zwłaszcza kiedy w rabacie bylinowej rosną także rośliny cebulowe. Wtedy cięcia przeprowadzamy przed wzrostem cebulek, aby ich nie zniszczyć.

Nawożenie krzewów

Na przełomie marca i kwietnia nawozimy i podlewamy rośliny. Te zabiegi stosujemy indywidualnie, w zależności od ich potrzeb. To dobry moment, by nawozić krzewy środkami z większą zawartością azotu w celu ich zasilenia i pobudzenia do wzrostu oraz kwitnienia.

Pielęgnacja i przegląd drzew

Wiosna to także czas pielęgnacji drzew. Pielimy i uzupełniamy korę w misach młodych drzew. W zależności od potrzeb także je nawozimy. Monitorujemy ich stan zdrowia i planujemy harmonogram prac na najbliższe miesiące.

Podczas systematycznego przeglądu miejskiego drzewostanu ogrodnicy zwracają uwagę na to jak można poprawić warunki funkcjonowania danego drzewa, czy jest potrzeba wykonania cięć pielęgnacyjnych czy ograniczenia użytkowania terenu przy drzewie, założenia specjalnych wiązań czy zastosowania podpory.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Planujesz remont lub budowę domu? Skorzystaj z oferty nowej lokalnej wypożyczalni sprzętu budowlanego w Warszawie

Remont w domu lub mieszkaniu? Plany na budowę nowego obiektu mieszkalnego? Świetnie! Zatem czas poszukać miejsca na oszczędności i...

Rusza Food Town w Fabryce Norblina

W przyszły weekend rozpocznie działalność największy food hall w Warszawie – Food Town w Fabryce Norblina. Od 22 października...

Coldplay zagra w lipcu na Stadionie Narodowym

Wczoraj, dzień przed wydaniem swojego nowego albumu, Music Of The Spheres, Coldplay ogłasza dzisiaj światową trasę koncertową na rok 2022....

Matexi z inwestycją na Bielanach

Matexi Polska z nową działką na warszawskich Bielanach. Deweloper zabezpieczył grunt pod nowoczesny projekt mieszkaniowy przy ul. Sokratesa Matexi...

CBRE zaopiekuje się kolejnymi siedmioma biurowcami w Warszawie

Firma CBRE została wybrana wyłącznym agentem do procesu komercjalizacji trzech projektów biurowych w Warszawie. Pod opiekę...

Most pieszo-rowerowy na Pragę dużo tańszy – przetarg rozstrzygnięty

Poznaliśmy szczegóły przetargu na most pieszo - rowerowy przez Wisłę . Budimex zbuduje pieszo-rowerową przeprawę przez Wisłę. Wstępny kosztorys opiewał na ok. 180...

Polecane

Plac Konesera w nowej aranżacji. Jesień na warszawskiej Pradze pod znakiem literatury

Stołeczny plac Konesera zmienił się w bajkowe królestwo słów i literatury. Mieszkańcom i spacerowiczom od początku października towarzyszą kolorowe lampiony w...

TU CHCE SIĘ MIESZKAĆ

Coraz częściej zwracamy uwagę na to gdzie mieszkamy. Rosną nasze oczekiwania. Oczywiście o ile cena ciągle znacząco determinuje wybór mieszkania do...

OTWARCIE 43. SKLEPU LIDL POLSKA W WARSZAWIE

Lidl Polska rozwija sieć sklepów, mając na uwadze troskę o środowisko oraz dbając o łatwy dostęp do produktów dla swoich klientów. Już w...

Urban Art Area w Koneserze. Wybitni twórcy street artu na warszawskiej Pradze

10 lipca w Centrum Praskim Koneser zostanie otwarta wystawa Urban Art Area. To dotychczas największa prezentacja polskiego street artu w przestrzeni...

Rozpoczyna się Lato Konesera. Mnóstwo ekscytujących wydarzeń na warszawskiej Pradze

Centrum Praskie Koneser z przytupem rozpoczyna wakacje. Jak co roku, w ramach startującego właśnie Lata Konesera, zaplanowano wiele fantastycznych wydarzeń –...

Wystawa finałowa 19. i 20. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Podczas tegorocznej wystawy finałowej konkursu Artystyczna Podróż Hestii spotykamy się z finalistami i finalistkami dwóch edycji: 19. oraz 20. Ten inspirujący...