W najbliższy weekend, 25 i 26 października, Muzeum Warszawskiej Pragi otwiera podwoje dla warszawiaków. Podczas „Parapetówki” będzie można obejrzeć trzy zabytkowe kamienice przy ul. Targowej 50/52, będące siedzibą nowego muzeum.
To pierwsze takie muzeum w Warszawie. Już dziś możemy zdradzić, że czytelnicy zobaczą kilka zdjęć autorstwa naszych fotografów. Jakie, przekonacie się za kilka dni.
Muzeum będzie wyjątkową instytucją. Żeby dobrze funkcjonować, musi działać w symbiozie z mieszkańcami. – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy – To oni w dużej mierze będą więc decydować o kształcie ekspozycji stałej, wystaw czasowych czy działań edukacyjnych.
Odrestaurowane pod okiem konserwatora zabytków odzwierciedlają przemiany, jakie na przestrzeni lat przechodziła Praga. Powiązana z nimi historia stanowi klucz do zrozumienia, w jaki sposób Praga stała się częścią Warszawy.
Posesja przy ul. Targowej znajduje się bowiem w centrum Pragi, i to nie tylko tej, którą znamy, ale również tej dawnej. Dzisiejsza ulica Targowa to jeden z najstarszych szlaków komunikacyjnych Warszawy – jako główny trakt prowadzący prawym brzegiem Wisły ukształtował się już w XII/XIII stuleciu. Na wysokości dzisiejszej ulicy Ząbkowskiej, krzyżowały się ważne drogi, funkcjonowało wielkie targowisko i stał ratusz.
Leżące przy nim posesje były świadkami rozwoju tej części okolicy, wydarzeń nobilitujących, jak przyłączenie Pragi do Warszawy w 1791 roku, ale i tragicznych – rzezi w 1794 r. i strategicznych wyburzeń z czasów napoleońskich.
Odwiedzając w weekend siedzibę Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziału Muzeum Warszawy, będzie można zobaczyć jedne z najstarszych praskich kamienic. Ich początek wiązano przede wszystkim z XIX stuleciem, ale badania archeologiczne z lat 2008–09 wykazały, że budowę jednej z nich rozpoczęto jeszcze pod koniec XVIII wieku, przed tragicznym dla Pragi rokiem 1794. Przez lata zabudowa posesji powiększała się i przechodziła z rąk do rąk, w wyniku sprzedaży, wyroków sądowych i testamentów kolejnych właścicieli.
Wkrótce w muzeum rozpocznie się montaż ekspozycji stałej. Będzie ona przedstawiać historię Pragi, jej odrębność, folklor, język, zwyczaje i dzieje niezwykle różnorodnych mieszkańców – Polaków, Rosjan, Żydów, Niemców…
Istotną częścią praskiej społeczności byli Żydzi. Mieli oni również silne związki z posesją, na której znajduje się muzeum. W oficynie pozostała dawna modlitewnia z odkrytymi pod koniec XX wieku i odsłoniętymi w 2005 roku malowidłami.
Stała ekspozycja w muzeum nie byłaby możliwa bez mieszkańców prawego brzegu. Przez wiele lat przynosili oni do siedziby tymczasowej placówki pamiątki związane z dzielnicą i z jej mieszkańcami. W magazynach rosły zbiory – narzędzia zaginionych już zawodów, przybory codziennego użytku, zdjęcia, ale także zapisy historii mówionej.
Wszystkie nasze artykuły znajdziesz na Twitterze.
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas, dyskutuj i dziel się opiniami.