ZDM ogłosił przetarg na kompleksowy remont wiaduktu wzdłuż ul. Ostrobramskiej nad al. Stanów Zjednoczonych. W ramach prac będą przebudowane schody i przystanki autobusowe na tym węźle przesiadkowym, tak aby spełniały standardy dostępności.
Węzeł na Przyczółku Grochowskim to jeden z obiektów Trasy Łazienkowskiej, które wybudowane zostały jeszcze w latach 70. Wszystkie tego typu konstrukcje wymagają remontu i dostosowania do obecnie obowiązujących standardów. W ubiegłych latach remonty przeszły obiekty na węzłach z Wisłostradą i Wałem Miedzeszyńskim. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych przygotowuje również przebudowę wiaduktów na Agrykoli i Saskiej Kępie. W złym stanie jest również wiadukt wzdłuż ul. Ostrobramskiej nad al. Stanów Zjednoczonych. Jego nośność jest utrzymywana dzięki zastosowaniu tymczasowych podpór. Konstrukcja wymaga jednak kompleksowej modernizacji.
Zakres remontu wiaduktu jest bardzo szeroki. Obejmuje m.in. wymianę płyt obiektu, częściową wymianę korpusu przyczółków, skrzydeł, ścian zaplecznych, podpór pośrednich. Obiekt zyska również nowe urządzenia dylatacyjne, krawężniki, balustrady i bariery ochronne oraz system odprowadzania wód opadowych.
Projekt nie zakłada zmiany geometrii obiektu. Jego głównym celem jest przywrócenie odpowiednich właściwości eksploatacyjnych, co wpłynie na poprawę trwałości i bezpieczeństwa na kolejne lata.
Ze względu na zakres prac, będą się one wiązać się z całkowitym wyłączeniem obiektu. Dlatego ZDM chce, żeby jak najszerszy zakres prac przeprowadzić w okresie wakacyjnym, aby były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców.
Przyczółek Grochowski to ważny węzeł przesiadkowy. Są tu cztery przystanki autobusowe obsługujące 11 linii autobusowych. Są one dość oddalone od siebie, a dostęp do nich z wielu stron jest utrudniony przez schody. Kilka lat temu część węzła została dostosowana do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością – wprowadzono pochylnie na przystanki, powstała też rampa na kładkę nad łącznicą prowadzącą w stronę ul. Ostrobramskiej. Po północnej stronie węzła pozostały jednak nadal schody niedostępne dla osób z niepełnosprawnością.
Planowane prace zakładają rozbiórkę istniejących schodów po północno-wschodniej stronie wiaduktu. Nowe schody zostaną wyposażone w stalowe balustrady, zaś parametry stopni i spoczników będą zgodne z obowiązującymi obecnie normami. W kolejnym etapie przewidziana jest budowa pochylni prowadzącej na wiadukt, na którą została zachowana rezerwa.
Przebudowa węzła ma też ułatwić przesiadki. Przystanek w kierunku Ronda Wiatraczna zostanie przesunięty pod wiadukt, zaś ten na ul. Ostrobramskiej (w kierunku centrum) znajdzie się o 50 m bliżej węzła, za kładką. Wszystkie perony przystankowe zostaną wyremontowane i podniesione do poziomu 16 cm ponad jezdnię, co ułatwi wsiadanie do autobusów. Pojawią się też dodatkowe miejsca siedzące i system informacji pasażerskiej.
Projektowane zmiany będą dostosowane do osób z niepełnosprawnościami: wszystkie przeszkody na przystankach zostaną odsunięte na 3 m od krawędzi, pojawią się pasy prowadzące, kontrastowe elementy dotykowe w obrębie schodów i pochylni na obszarze całego węzła, oraz plany tyflograficzne na wszystkich przystankach. Przy okazji powstanie nowe nasadzenia zieleni.
Oferty można składać do 6 marca tego roku. Jeżeli postępowanie uda się rozstrzygnąć, to przebudowa powinna zakończyć się jeszcze w tym roku.
Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.