Warszawskie mieszkania doczekały się książki! Niezwykła publikacja trafiła do księga

Jest już w sprzedaży najnowsza książka wydawnictwa Osnova: „Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi”. Jej autorzy, Jarosław Trybuś i Piotr Korduba, przyznają, że starali się opisać ich wnętrza pozostające w stałym związku z właścicielami. 

Korduba i Trybuś odwiedzają 24 mieszkania w blokach, kamienicach i wieżowcach. Możemy zobaczyć jak mieszkają reżyserka Małgorzata Szumowska i aktor Mateusz Kościukiewicz, kuratorka sztuki i publicystka Anda Rottenberg, krytyczka literacka Justyna Sobolewska, twórca komiksów Marek Sieńczyk czy fotograf Mikołaj Grospierre. Jest też nigdy wcześniej nie pokazywane mieszkanie wnuczki wybitnego architekta Oskara Hansena. Znajdujące się na X piętrze wieżowca na osiedlu Służew nad Dolinką zostało oryginalnie urządzone nie tylko z powodu architektonicznych przekonań właścicieli, ale też kryzysu i niedoboru lat 80. XX wieku.

Od dziecka lubiłem zaglądać do cudzych mieszkań – przyznaje Trybuś. –  Fascynowały mnie wielowarstwowe światy złożone ze śladów przeszłości, z przypadku, z potrzeby kształtowania piękna, własnej inwencji i wymagań praktyczności. Dla Korduby najciekawsze były momenty, kiedy w trakcie rozmów z gospodyniami i gospodarzami, natrafiało się na miejsce, przedmiot, dźwięk czy woń, które ujawniały etapy życia mieszkania, albo biografii jego mieszkańców czy wyposażenia. – Wtedy wchodziliśmy na drogę od jakiegoś „kiedyś” do teraz – przyznaje Korduba.

Jarosław Trybuś, historyk sztuki, kurator wystaw, wykładowca, autor m.inWarszawy niezaistniałej (2012) i Przewodnika po warszawskich blokowiskach (2011). Współkurator (z Grzegorzem Piątkiem) wystawy Budynków życie po życiu na Biennale Architektury w Wenecji, nagrodzonej Złotym Lwem (2008). Współzałożyciel Fundacji Centrum Architektury. W latach 2012–2022 wicedyrektor Muzeum Warszawy i kurator wystawy głównej Rzeczy warszawskie (2018).

Piotr Korduba, historyk sztuki, zajmuje się kulturą zamieszkiwania, rzemiosłem artystycznym, wzornictwem, niemiecko-polskimi relacjami artystyczno-historycznymi. Dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM. Autor m. innymi książek Sołacz. Domy i ludzie (Poznań 2009); Na starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy (Poznań 2012) [wraz z A. Paradowską], Ludowość na sprzedaż (Warszawa 2013). 

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Centrum Praskie Koneser z jeszcze bogatszą ofertą kulinarną. Dwa nowe koncepty...

0
Centrum Praskie Koneser na warszawskiej Pradze nieustannie przyciąga miłośników dobrej kuchni i wyjątkowej atmosfery. Niedawno do grona tamtejszych lokali dołączyły dwa nowe: „Zabawa Bistro....
×