Warszawski Szpital dla Dzieci z aktem erekcyjnym

Rok od rozpoczęcia budowy nowego skrzydła Szpitala Dziecięcego przy ulicy Kopernika wmurowano akt erekcyjny budowy obiektu. Uroczystość miała związek z przypadającą na ten rok 145 rocznicą powstania placówki.

 

Warszawski Szpital dla Dzieci SPZOZ jest pierwszym szpitalem dziecięcym w Polsce, powstał we wrześniu 1869 roku. W tym roku obchodzi 145-lecie swojego istnienia. Obecnie WSDZ działa jako Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, którego organem tworzącym jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Obecna uroczystość, która również upamiętnia 145 rocznicę powstania Szpitala, jest poświęcona podpisaniu i wmurowaniu aktu erekcyjnego pod kolejny etap rozbudowy i modernizacji Warszawskiego Szpitala dla Dzieci w latach 2010–2019, to jest budowy budynku C.

30 sierpnia 2013r. zostało zakończone postępowanie przetargowe o udzielenie zamówienia publicznego na budowę budynku C na terenie Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. 6 września 2013 r. została zawarta umowa z generalnym wykonawcą – firmą Warbud SA. Prace inwestycyjne ruszyły 19 września 2013 r. Projekt wykonany został przez pracownię Chmielewski Skała Architekci S.C.

Budynek składa się z czterech kondygnacji, na których będą się mieściły: Blok Operacyjny, Izba Przyjęć, Ośrodek Dziennej Rehabilitacji Neurologicznej, Dział Farmacji, Laboratorium i Pracownia Diagnostyki Obrazowej. Na poziomie -1 nowo powstały pawilon będzie zintegrowany z gmachem pałacowym szpitala, tzw. Budynkiem A, zapewniając wygodną komunikację pacjentom i personelowi.
Budynek łączy w sobie nowoczesność i wzornictwo okresu międzywojennego, nawiązując zaokrąglonymi narożnikami do sąsiadujących zabudowań. Elementem przełamującym ascetyczną linię budynku będzie obła podpora budynku z galerią rysunków dziecięcych trwale wyeksponowana w postaci betonowych grafik.

Inwestycję w całości finansuje organ tworzący Szpitala, czyli Miasto Stołeczne Warszawa. Całkowity koszt inwestycji związanej z budową i wyposażeniem budynku C wynosi 29 mln zł. Roboty budowlane powinny zakończyć się, zgodnie z harmonogramem, wiosną 2015 roku.

Pomysł rozbudowy i modernizacji Szpitala powstał w 2009 roku.
W 2010 roku rozpoczęły się pierwsze prace inwestycyjne. Przez ostatnie cztery lata zmodernizowano Ośrodek Dziennej Rehabilitacji Narządu Ruchu, Oddział Pediatryczny
i Przychodnię Przyszpitalną. Po zakończeniu obecnej budowy zostanie zmodernizowany główny budynek Szpitala – część pałacowa. Przewidywany czas zakończenia całości prac to 2019 rok.

Efektem realizacji tej inwestycji będzie poprawa warunków, w jakich udzielane są świadczenia zdrowotne dla dzieci i młodzieży oraz możliwość poszerzenia zakresu działalności Szpitala.
Obecnie w ramach Szpitala funkcjonuje: Izba Przyjęć, Oddział Pediatryczny, Oddział Chirurgii
i Ortopedii, Blok Operacyjny z Pododdziałem Anestezjologii, Ośrodek Dziennej Rehabilitacji Narządu Ruchu, Ośrodek Dziennej Rehabilitacji Neurologicznej, Przychodnia Przyszpitalna, Przychodnia Specjalistyczna dla Dzieci i Młodzieży oraz Pracownie Diagnostyczne.

Głównym celem Szpitala jest wykonywanie działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów do 18 roku życia oraz promocja zdrowia.

Do Szpitala przyjmowane są dzieci z ogólnopediatrycznymi schorzeniami, tj. infekcje dróg oddechowych, dróg moczowych, a także z urazami, schorzeniami chirurgicznymi, ortopedycznymi, urologicznymi i laryngologicznymi. Dodatkowo Szpital oferuje specjalistyczne świadczenia ambulatoryjne, rehabilitację narządu ruchu, wad postawy i rehabilitację neurologiczną.

 

Wszystkie nasze artykuły znajdziesz na Twitterze.nw57

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas, dyskutuj i dziel się opiniami

 

lr02_0 lr03nika

IMG_0746 IMG_0757 IMG_0774

 

 

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wiadomości

Polecane

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy – mieszkańcy mają głos

0
Wystartowała 11. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Od dziś mieszkanki i mieszkańcy mogą decydować, które budynki, miejsca czy wydarzenia zasługują na ich głos....