Od czwartku w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza przy Rynku Starego Miasta 20 można oglądać wystawę Ulice ZŁEGO. Narracja wystawy poprowadzona jest dwubiegunowo – ścieżką powieści i ścieżką historyczną, które niejednokrotnie splatają się ze sobą.
Przyszłam tu z zaciekawieniem, ale i z oczekiwaniem, że odnajdę tu Warszawę znaną mi z opowieści mych rodziców i wspomnień najstarszego dziś pokolenia warszawiaków. Warszawę, która mimo mrocznych lat stalinizmu, była dla nich ukochaną stolicą. Wyrażam radość, że dzięki przypomnianej tu prozie Leopolda Tyrmanda ożyją stare fotografie, wspomnienia i przeżycia warszawiaków, którzy uczestniczyli w odbudowie naszego miasta, radościach i trudach odradzającego się życia miejskiego – powiedziała podczas otwarcia wystawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy
Twórcy wystawy prezentują artystyczną wizję Warszawy na podstawie powieści „Zły” Leopolda Tyrmanda. Zapraszają widzów do wędrówki przez Warszawę początku lat pięćdziesiątych. Ulice ZŁEGO biegną wśród zrujnowanych domów, zaniedbanych podwórek, ciemnych bram, skwerów, obok placów budowy, spelunek i kawiarni. Ekspozycja pozwoli poczuć klimat powojennej Warszawy. By przybliżyć ten czas, prezentowane są fotografie archiwalne (ze zbiorów NAC, Fundacji KARTA, Muzeum Historycznego M. St. Warszawy), filmowe materiały archiwalne (Filmoteka Narodowa), materiały dokumentalne z Archiwum IPN, zdjęcia reportażowe, ówczesne plakaty propagandowe, artykuły ze „Stolicy”, „Życia Warszawy” i pojawiającego się w powieści Tyrmanda „Expressu Wieczornego”. Zwiedzający poczują radość odradzającego się miejskiego życia, mimo grozy czasów stalinowskich i działań przestępczego półświatka.
Leopold Tyrmand (1920-1985) był postacią ważną w polskiej literaturze powojennej, był także postacią znaczącą w życiu kulturalnym Warszawy lat 50. i początku 60. Udał się na emigrację w 1965 r. Cenzura PRL wykreśliła go z historii literatury i starała się wykreślić ze świadomości Polaków, nie pozwalając na wydawanie jego książek. Na stronie tytułowej powieści „Zły” Tyrmand wpisał dedykację Mojemu rodzinnemu miastu Warszawie.
Wystawa eksponowana będzie do marca 2015 r. i jest współfinansowana z budżetu m.st. Warszawy.