SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Warszawa rozważa zawieszenie współfinansowania policji

Strona główna Informacje Warszawa rozważa zawieszenie współfinansowania policji

Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy zapowiedział, że w przypadku dalszej eskalacji działań policji na ulicach miasta wstrzyma współfinansowanie działań stołecznej policji.

Miasto Stołeczne Warszawa od wielu lat współfinansuje działania policji. W 2020 roku jest to kwota ponad 6 mln zł. Co roku współfinansujemy ponad 20 tys. patroli policji na ulicach miasta. W tym roku dofinansowujemy utrzymanie 16 koni służbowych, zakupiliśmy 3 psy służbowe czy sprzęt medyczny dla Samodzielnego Podddziału Kontrterorrystycznego. W poprzednich latach przekazaliśmy policji 51 radiowozów czy urządzenia specjalistyczne dla Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji.

Ostre działania policji wobec mieszkańców

Jednak w ciągu ostatnich kilkunastu dni, policja zmieniła sposób działania wobec mieszkańców Warszawy. Na ulicach stolicy dochodziło do ostrej interwencji policji wobec pokojowych, spontanicznych zgromadzeń. Na pl. Powstańców Warszawy nieumundurowani policjanci użyli przeciwko demonstrantom pałek teleskopowych i gazu.

– Jeszcze kilka tygodni temu policja zajmowała się chronieniem demonstrantów. Widać, że obecnie przez polecenia polityczne policja jest zmuszana do naruszania podstawowych zasad, jakimi powinna się kierować – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Zasady działania policji

Tymi zasadami przewidzianymi w prawie są:

1.    Podstawową zasadą działania policji jest nieużywanie siły w trakcie podejmowanych czynności wobec pokojowo nastawianych demonstrantów.

2.    Użycie tzw. środków przymusu bezpośredniego powinno być ostatecznością, a ich zastosowanie w sytuacji, w której siły policyjne są zdecydowanie większe niż liczba demonstrantów musi być uzasadnione szczególną sytuacją.

3.    Każde odstępstwo od reguły „nie używania siły w trakcie podejmowanych czynności”, a więc każdy przypadek użycia tzw. środków przymusu bezpośredniego wobec demonstrantów musi być uzasadniony w szczególny sposób i może mieć miejsce tylko jeśli wszystkie inne działania „nie siłowe” nie przyniosą adekwatnego rezultatu.

4.    Zastosowane przez policję środki przymusu muszą być proporcjonalne (adekwatne) do zaistniałych okoliczności w tym: zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi (w tym policjantów). Zasadą jest zastosowanie środków, które z jednej strony przyniosą spodziewany rezultat, ale równocześnie będą najmniej dolegliwe dla demonstrantów.

5.    W trakcie działań policji każdy funkcjonariusz musi być oznakowany zgodnie z obowiązującymi przepisami, a oznakowanie to musi być czytelne i jednoznaczne.

6.    Niedopuszczalne jest podejmowanie działań wobec pokojowych demonstrantów w trakcie operacji wcześniej przygotowywanych przez funkcjonariuszy „po cywilnemu”.

7.    Po każdym użyciu siły w tym środków przymusu bezpośredniego wobec demonstrantów musi zostać przygotowany raport, który jest przedstawiony właściwej Komisji Sejmowej. Raport ten musi odpowiedzieć na następujące pytania:

·         Czy użycie siły było zgodne z prawem?

·         Czy użyta siła była proporcjonalna wdanych okolicznościach?

·         Czy rozważono inne opcje? Jeżeli tak, jakie to były opcje?

·         Dlaczego odrzucono te opcje?

·         Kto wydał polecenie użycia siły?

·         Czy metoda użycia siły była zgodna z policyjnymi procedurami i szkoleniami?

·         Policja szczegółowo dokumentuje sytuacje w których musiała zostać użyta siła. Dokumentacja służy między innymi do odpowiedzi na powyższe pytania oraz umożliwia stwierdzeni kto i za co ponosi odpowiedzialność.

8.    Przed każdym użyciem broni lub środków przymusu bezpośredniego policjanci powinni ostrzegać, chyba że jest to w oczywisty sposób bezcelowe lub nieodpowiednie.

9.    Czynności legitymowania demonstrantów nie mogą zamieniać się w zatrzymanie czy chwilowe pozbawienie wolności danej osoby – powinny trwać krótko.

Zapowiedź wstrzymania współfinansowania

W weekend i w kolejnych dniach zapowiedziane są kolejne pokojowe demonstracje. Będziemy uważnie obserwować działania policji w tym czasie. Jeśli znów dojdzie do łamania wyżej wymienionych standardów, prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski wraz
z włodarzami innych miast w Polsce rozważy zawieszenie współfinansowania policji z samorządowych budżetów.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku

Wiadomości

Skyliner z pozwoleniem na użytkowanie

  Jeden z najwyższych biurowców w Warszawie - Skyliner - należący do...

Apartamenty na Wilczej 19 gotowe do zamieszkania

Deweloper RealCo, działający od 2010 roku na polskim rynku nieruchomości, zakończył rewitalizację XIX-wiecznej kamienicy w sercu warszawskiego Śródmieścia. Wszystkie apartamenty były...

Kompleks przy Zaruby przyjął pierwszych uczniów

Dzieci z Ursynowa zyskały właśnie nowe miejsce do nauki i opieki w nowoczesnym zespole szkolno-przedszkolnym przy ul. J. Zaruby 7.

DZIELNICA MIESZKANIOWA METRO ZACHÓD – KOLEJNY ETAP W SPRZEDAŻY

Dom Development wprowadził do oferty 140 mieszkań i 5 lokali użytkowych w ramach nowego etapu projektu Dzielnica...

Szpital Południowy będzie szczepił przeciw COVID-19

Na terenie placówki zostanie uruchomiony miejski punkt szczepień przeciw koronawirusowi. Już od 25 stycznia będą mogli się...

Fotoradary na moście Poniatowskiego. Umowa podpisana, czas na montaż urządzeń

Zgodnie z zapowiedzą Rafała Trzaskowskiego - prezydenta m.st. Warszawy, podpisaliśmy umowę na dostawę i montaż fotoradarów na moście...

Polecane

Zimowe szaleństwo na Pradze. Piruet zaprasza na lodowisko do Konesera

W świątecznej scenerii Placu Konesera pojawiło się lodowisko na świeżym powietrzu, które będzie otwarte aż do końca lutego. Podczas  przerwy świątecznej...

Wydruki zdjęć Warszawy

Przez lata fotografowaliśmy rosnącą panoramę Warszawy. Zebraliśmy pokaźną kolekcję fotografii stolicy, a teraz chcielibyśmy zaoferować najlepsze zdjęcia w postaci wydruków...

Rozpoczyna się Artystyczna Jesień w praskim Koneserze. Kilkaset wydarzeń dla dzieci i dorosłych.

Przed nami Artystyczna Jesień w Centrum Praskim Koneser, podczas której można będzie bezpłatnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach. Do końca roku na...

Tulipan House – aplikacja dla najemcy przyszłością biurowców?

Wyobraź sobie, że w poniedziałek rano wchodzisz do biurowca, w którym pracujesz. Co czujesz? Czy jest to miejsce, o którym możesz powiedzieć,...

Zakończyło się Lato Konesera – cykl wakacyjnych imprez kulturalno-rozrywkowego centrum stolicy

Lato Konesera było niezwykle popularne wśród mieszkańców Warszawy i turystów. W ramach cyklu, zorganizowanego na terenie Centrum Praskiego Koneser od początku...

Wolskie Rotundy według Danuty Karsten

Danuta Karsten stworzyła w Warszawie niezwykle spektakularną instalację w Wolskich Rotundach, na terenie byłej gazowni, zatytułowaną „Stałość w ulotności”.