Z okazji Światowego Dnia Środowiska Pałac Kultury i Nauki, a także most Śląsko-Dąbrowski zaświecą na zielono, a warszawiacy będą mogli przypiąć sobie zielone wstążki i podjąć ekologiczne postanowienia. Tego dnia odbędzie się także debata o problemach i wyzwaniach związanych z ochroną środowiska.
We wtorek, 5 czerwca, miliony ludzi w ponad stu krajach będą świętować Światowy Dzień Środowiska. W tym roku obchodom przyświeca postulat uwrażliwienia społeczeństwa na kwestię plastikowych odpadów, którymi na co dzień zanieczyszczane jest środowisko naturalne. Tego dnia zainaugurowana zostanie również ogólnopolska kampania „Zielona Wstążka #DlaPlanety”. Inicjatywa ta zwraca uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi i promuje zmiany nawyków, które pozwolą ograniczyć naszą presję na środowisko.
Z okazji Światowego Dnia Środowiska na terenie całego miasta wolontariusze będą przypinać warszawiakom zielone wstążki i zbierać ekologiczne zobowiązania, których celem jest uświadomienie znaczenia problemu zaśmiecenia i zbudowanie poczucia osobistej odpowiedzialności za środowisko. Przypięcie wstążki to znak zaangażowania w kampanię i w całej Polsce będzie można to zrobić także wirtualnie – w mediach społecznościowych. W podjęciu konkretnych ekologicznych zobowiązań pomocny będzie elektroniczny formularz dostępny na stronie internetowej www.DlaPlanety.pl.
To jednak nie wszystkie niespodzianki. Pałac Kultury i Nauki, a także most Śląsko-Dąbrowski zostaną oświetlone na zielono, zwracając uwagę na istotną rolę środowiska w naszym codziennym życiu. Po raz pierwszy fasada PKiN podświetlona zostanie już w poniedziałek (4 czerwca) wieczorem, inicjując tegoroczne obchody oraz kampanię „Zielona wstążka #DlaPlanety”. PKiN wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim zazielenią się również w kolejny wieczór, 5 czerwca.
Odbędzie się także międzysektorowa debata, w której udział wezmą przedstawiciele administracji publicznej, organizacji pozarządowych, świata nauki oraz przedsiębiorców. Porozmawiają oni m.in. o tym, jak ważne jest zwiększanie świadomości społecznej na temat problemu zanieczyszczenia plastikiem, prośrodowiskowych działaniach administracji publicznej i biznesu czy europejskiej strategii w dziedzinie tworzyw sztucznych. Osią dyskusji będzie wzajemna relacja pomiędzy rozwojem gospodarczym, wzrostem PKB i ochroną środowiska.
Kampania „Zielona Wstążka #DlaPlanety” organizowana jest przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa, które realizuje w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawą.
Działania realizowane pod znakiem „Zielonej Wstążki #DlaPlanety” będą kontynuowane do końca roku.
foto: Light At Night/ Jakub Jurkowski