Aura za oknem często przyczynia się do tego, że zaczynamy myśleć o montażu klimatyzacji we własnym mieszkaniu czy domu w Warszawie. Upalne lata i chłodne zimy sprawiają, że chcemy zmienić klimat panujący wówczas w mieszkaniach. Obecność klimatyzacji kojarzy się głównie z biurami, hipermarketami i samochodami, jednak okazuje się, że coraz więcej osób decyduje się na montaż systemu w blokach czy domach rodzinnych. Jakie są plusy i minusy posiadania klimatyzacji we własnym domu?
Konieczność uruchomienia klimatyzacji kojarzy nam się głównie z chęcią obniżenia panującej temperatury w pomieszczeniu. Zbyt dużo stopni może być przyczyną złego samopoczucia, obniżenia energii, uczucia duszności czy bólów głowy. Źle wentylowane pomieszczenia przyczyniają się do spadku koncentracji i uwagi, a tajże zmniejszeniem skuteczności w działaniu osób w nim przebywających. Warto więc rozważyć zamontowanie systemu klimatyzacji w domu. Tym bardziej, że sprawdza się ona nie tylko latem, ale również zimą.
Jak działa klimatyzacja i jaką wybrać do domu?
System klimatyzacji składa się z kilku najważniejszych elementów: parownika, skraplacza, wentylatora, sprężarki i zaworu rozprężnego. Każdy z nich musi ze sobą współdziałać, alby sprawnie zmieniać wysokość temperatury w panującym otoczeniu. Wszystkie te wymienione elementy przekazują między sobą czynnik chłodzący, aby wydalać chłodne powietrze. W większości systemy te posiadają część zewnętrzną – montowaną poza budynkiem, i wewnętrzną – w pozostającą w pomieszczeniu.
Istnieje kilka rodzajów klimatyzatorów. Niezależnie od rodzaju wymagają one profesjonalnego montażu. Sprawdź, ile kosztuje montaż klimatyzacji na terenie m.st. Warszawa: https://www.caligo.pl/serwis/montaz-klimatyzacji/.
Najczęściej spotykanymi rodzajami klimatyzatorów są klimatyzatory monoblokowe. Charakteryzują się one wyprowadzoną na zewnątrz harmonijkową rurą, przez którą uchodzi ciepłe powietrze. Reszta systemu znajduje się wewnątrz pomieszczenia, ochładzając je. Innym rodzajem – równie popularnym – jest klimatyzacja typu Multi Split, którego jedna część odprowadzająca powietrze montowana jest na zewnątrz budynku, a druga zaś pozostaje w środku.