Stolica prowadzi największą inwestycję budownictwa mieszkaniowego od dekad. Na różnym etapie znajduje się budowa 2840 mieszkań.
W tym roku zostało oddanych zostało 235 mieszkań w zasobach Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W przyszłym roku planowane jest ukończenie 311 mieszkań: 186 mieszkań w budynku na rogu ul. Ząbkowskiej i Markowskiej, 29 mieszkań przy ul. Strzeleckiej oraz 96 lokali komunalnych w Rembertowie i Pradze Północ.
– Chcemy zachować tę dynamikę. Szukamy nowych działek, przygotowujemy nowe miejsca, żeby budownictwo mieszkaniowe cały czas rozwijać, aby oddawać nowe mieszkania. Ale polityka mieszkaniowa to nie tylko nowe mieszkania. Cały czas realizujemy program związany z modernizacją kamienic, budynków w takich dzielnicach jak Praga-Północ. Cały czas remontujemy również pustostanów, a ten rok chcemy zakończyć z liczbą 1800 wyremontowanych pustych lokali – podkreśla Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. – Samorządy to, jak pokazuje nasze doświadczenie, jedyny skuteczny publiczny operator, który faktycznie buduje i remontuje mieszkania oraz poprawia dostępność mieszkań dla swoich mieszkańców i mieszkanek – dodaje wiceprezydentka.
Budynek na rogu Ząbkowskiej i Markowskiej
Na warszawskiej Pradze powstają nowe mieszkania na wynajem. Inwestycję realizuje Towarzystwo Budownictwa Społecznego Warszawa Południe Sp. z o.o. W budynku u zbiegu ulic Ząbkowskiej i Markowskiej powstaje 186 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni ok. 8,6 tys. m², z czego 23 będą dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Na parterze zaplanowano 5 lokali usługowych, natomiast w podziemnym garażu będzie 41 miejsc postojowych. Na obiekcie zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna. W budynku powstanie również placówka opiekuńczo-wychowawcza.
Cała inwestycja będzie doskonale wpisywała się w praski charakter zabudowy – budynek przy ul. Markowskiej posiada wewnętrzny dziedziniec i przejścia bramowe.
Zmiany na lepsze
– Obszar rewitalizacji to obszar centralnych dzielnic prawobrzeżnej Warszawy, czyli głównie Pragi-Północ, ale także Targówka i fragment Pragi-Południe – mówiJacek Grunt-Mejer, pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Rewitalizacji – miejsce, w którym stoimy, jeszcze 20 lat temu było miejscem niebezpiecznym, gdzie nikt nie chciał przychodzić, a dziś Praga staje się dobrym miejscem do życia.
Obecnie w zasobie mieszkaniowym m.st. Warszawy na ok. 80 tys. lokali mieszkalnych, 87 proc. jest wyposażonych w instalacje centralnego ogrzewania z sieci ciepłowniczej i gazowej. Pozostałe 13 proc. to lokale w budynkach, które posiadają inny sposób ogrzewania, głównie elektryczny.
W latach 2018-2022 doposażono w centralne ogrzewanie ponad 3,3 tys. lokali, co stanowi prawie 50 proc. wszystkich doposażeń. Na ten cel wydano ok. 48 mln zł.
Od 2019 r. Warszawa realizuje również program montażu wind w lokalach miejskich W latach 2019-2023 oddano do dyspozycji mieszkańców windy w 20 budynkach, z czego aż 13 znajduje się na Pradze-Północ. Jeszcze w tym roku jeszcze planowane jest oddanie do użytkowania 2 dźwigów osobowych w budynku przy ul. Solec 46 (z 44 lokalami mieszkalnymi), który również został poddany kompleksowej modernizacji. W trakcie realizacji są windy w kolejnych 22 nieruchomościach, w tym 16 na Pradze-Północ.