„Warszawa 1944”, czyli o tym jak próbowano zabić miasto

Rok po światowej premierze do polskich księgarń trafiła książka Alexandry Richie „Warszawa 1944 – Tragiczne powstanie”. Autorka z Kanady w zaskakująco świeży sposób i z dystansem pyta o sens Powstania Warszawskiego. Nieprzypadkowo zadaje je czytelnikom w 70 rocznicę tragicznych zdarzeń.
Co może mieć wspólnego z Powstaniem Warszawskim i historią Polski autorka urodzona i wychowana w Kanadzie? Pozornie nic. Ale jak przeczytaliśmy w jednym z wywiadów z Alexandrą Richie, autorka przyjechała do Polski pierwszy raz w latach 80. XX wieku. Była zaskoczona faktem, że na starym kontynencie w europejskiej stolicy zamiast zabytków zobaczyła same blokowiska. To wtedy po raz pierwszy usłyszała o Powstaniu Warszawskim, które przybliża w swojej książce nie tylko czytelnikom w Polsce, ale również w Europie.
Richie kreśli wizję Warszawy wielkomiejskiej i europejskiej, która przeszkadzała Niemcom przez kolejne stulecia w inwazji na Wschód. To z obsesyjnej i chorobliwej nienawiści Hitlera do Polaków Warszawa jak żadne inne miasto w Europie była bombardowana przez hitlerowców już w 1939 roku. Niemcy zresztą mieli od samego początku wojny plan, żeby zniszczyć Warszawę i z prawie 1, 6 milionowego miasta zbudować na ruinach całkiem nowe niemieckie miasto.

warszawa-1944-tragiczne-powstanie-b-iext26005834
Bijatyka Polaków, jak nazywał Hitler, wybuch Powstania Warszawskiego, stała się znakomitą okazją dla Niemców, żeby ten bestialski plan zrealizować ze skutkiem natychmiastowym.
Richie opisuje w wyjątkowo dogłębny i świeży sposób 63 dni heroicznej walki o miasto. Pisze o okrucieństwie z jakim Niemcy przystąpili do masowych mordów mieszkańców stolicy. Ale ich korzeni szuka już w eksterminacji mieszkańców Ukrainy i terenów Związku Radzieckiego, gdzie Niemcy w wyjątkowo tragicznych okolicznościach wymordowali tysiące ludzi. To właśnie ci ludzie byli później odpowiedzialni za śmierć tysięcy warszawiaków.
Książka przedstawia Powstanie Warszawskie w bardzo szerokim kontekście historycznym, ukazującym działania militarne, jak i los zwykłych warszawiaków. Dzięki temu powstała książka doskonała. – Tomasz Reich

 

Alexandra Richie, Warszawa 1944. Tragiczne powstanie, W.A.B

 

 

Mamy dwie książki dla czytelników. Pierwszą możecie zdobyć już dziś – odpowiadając na pytanie: W jakim mieście urodziła się Alexandra Richie? Czekamy na Wasze odpowiedzi pod adresem: redakcja@nowawarszawa.pl z dopiskiem w temacie Warszawa 1944

 

 

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wiadomości

Polecane

Archicom daje przykład ekourbanizmu budujące Stację Wola i dobrostan jej mieszkańców

0
Jedni chcą mieszkań z dala od miejskiego zgiełku, inni pragną mieć sklepy, usługi, szkoły i pracę w perspektywie krótkiego spaceru lub kilkuminutowej podróży komunikacją...
×