Rok po światowej premierze do polskich księgarń trafiła książka Alexandry Richie „Warszawa 1944 – Tragiczne powstanie”. Autorka z Kanady w zaskakująco świeży sposób i z dystansem pyta o sens Powstania Warszawskiego. Nieprzypadkowo zadaje je czytelnikom w 70 rocznicę tragicznych zdarzeń.
Co może mieć wspólnego z Powstaniem Warszawskim i historią Polski autorka urodzona i wychowana w Kanadzie? Pozornie nic. Ale jak przeczytaliśmy w jednym z wywiadów z Alexandrą Richie, autorka przyjechała do Polski pierwszy raz w latach 80. XX wieku. Była zaskoczona faktem, że na starym kontynencie w europejskiej stolicy zamiast zabytków zobaczyła same blokowiska. To wtedy po raz pierwszy usłyszała o Powstaniu Warszawskim, które przybliża w swojej książce nie tylko czytelnikom w Polsce, ale również w Europie.
Richie kreśli wizję Warszawy wielkomiejskiej i europejskiej, która przeszkadzała Niemcom przez kolejne stulecia w inwazji na Wschód. To z obsesyjnej i chorobliwej nienawiści Hitlera do Polaków Warszawa jak żadne inne miasto w Europie była bombardowana przez hitlerowców już w 1939 roku. Niemcy zresztą mieli od samego początku wojny plan, żeby zniszczyć Warszawę i z prawie 1, 6 milionowego miasta zbudować na ruinach całkiem nowe niemieckie miasto.
Bijatyka Polaków, jak nazywał Hitler, wybuch Powstania Warszawskiego, stała się znakomitą okazją dla Niemców, żeby ten bestialski plan zrealizować ze skutkiem natychmiastowym.
Richie opisuje w wyjątkowo dogłębny i świeży sposób 63 dni heroicznej walki o miasto. Pisze o okrucieństwie z jakim Niemcy przystąpili do masowych mordów mieszkańców stolicy. Ale ich korzeni szuka już w eksterminacji mieszkańców Ukrainy i terenów Związku Radzieckiego, gdzie Niemcy w wyjątkowo tragicznych okolicznościach wymordowali tysiące ludzi. To właśnie ci ludzie byli później odpowiedzialni za śmierć tysięcy warszawiaków.
Książka przedstawia Powstanie Warszawskie w bardzo szerokim kontekście historycznym, ukazującym działania militarne, jak i los zwykłych warszawiaków. Dzięki temu powstała książka doskonała. – Tomasz Reich
Alexandra Richie, Warszawa 1944. Tragiczne powstanie, W.A.B
Mamy dwie książki dla czytelników. Pierwszą możecie zdobyć już dziś – odpowiadając na pytanie: W jakim mieście urodziła się Alexandra Richie? Czekamy na Wasze odpowiedzi pod adresem: redakcja@nowawarszawa.pl z dopiskiem w temacie Warszawa 1944