VIBE pierwszym w Polsce biurowcem z takim certyfikatem

Należący do Ghelamco biurowiec VIBE, zlokalizowany w biznesowym centrum Warszawy, uzyskał certyfikację DGNB New Buildings International 2020 na poziomie Gold. To pierwszy budynek biurowy w Polsce z takim certyfikatem.

VIBE to jeden z najbardziej ekologicznych budynków w Polsce, który dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań wyróżnia się energooszczędnością i niskoemisyjnością. Biurowiec powstał zgodnie z najwyższymi standardami i założeniami strategii ESG firmy Ghelamco. Zostało to teraz przypieczętowane otrzymaniem kolejnego prestiżowego certyfikatu – DGNB New Buildings International 2020 na poziomie Gold. DGNB (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen) to jedno z najbardziej uznanych na świecie wyróżnień w dziedzinie zrównoważonego budownictwa, oceniające projekty pod kątem ekologii, ekonomii i aspektów społecznych.

Zrównoważony charakter VIBE potwierdzają także inne certyfikaty: BREEAM na najwyższym możliwym poziomie Outstanding, Green Building Standard, Obiekt bez Barier oraz precertyfikat WELL (a docelowo WELL v2 Core). Biurowiec może się też poszczycić certyfikatami SmartScore i WiredScore z ratingiem Platinum, które poświadczają najwyższy poziom zaawansowania cyfrowego i technologicznego.

Biurowiec w rytmie ESG

VIBE to ostatnia z inwestycji Ghelamco na warszawskiej Woli. Liczący 11 pięter i 15 tys. mkw. powierzchni biurowej budynek powstał w biznesowym centrum stolicy, w narożniku ulic Towarowej i Kolejowej. Zasłynął za sprawą swojego muzycznego DNA i specjalnie skomponowanej dla niego audiosfery, co było pierwszym tego typu zabiegiem w Polsce.

© Piotr Krajewski http://pkrajewski.pl

Biurowiec wykorzystuje liczne nowatorskie rozwiązania, które czynią go ekologicznym – m.in. ultranowoczesny Building Energy Management System (BEMS) pozwalający na znaczące zmniejszenie zużycia energii, kanalizację podciśnieniową obniżającą zużycie wody w toaletach (do 75% w skali roku), a także innowacyjną aplikację InBin, która służy do analizy generowanego śladu węglowego na podstawie wagi wytworzonych przez najemców odpadów i umożliwia optymalizację harmonogramu ich odbioru.

W procesie budowy wykorzystano materiały o obniżonym śladzie węglowym (m.in. beton i stal), a w ramach wspierania bioróżnorodności wokół budynku zasadzono dużo nowej zieleni, m.in. 18 okazałych drzew (wysokich na 7 m) oraz ponad 8600 krzewów, bylin i innych roślin. Docelowo VIBE zasilany będzie w 100 proc. czystą energią pochodzącą m.in. z farm fotowoltaicznych należących do Ghelamco.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Loftowy styl w inwestycji Na Okrzei – Dzień Otwarty z Matexi...

0
Już w sobotę, 15 marca, miłośnicy industrialnego designu i unikalnych wnętrz mogą osobiście zobaczyć inwestycję Na Okrzei na warszawskiej Pradze-Północ. Matexi Polska zaprasza na...