Vertical Skycraper nowa przestrzeń w centrum?

Prezentujemy kolejny projekt wieżowca, na który można głosować w konkursie FutuWawa.
Budynki wysokie zadziwiają bryłą, wysokością, zmieniając przestrzeń miast świata. Stały się fenomenem XX wieku, a już w XXI stworzą rewelacyjne kształty wielu miast. Budownictwo wysokie rozwija się w zaskakująco szybkim tempie, nie zwracając uwagi na zjawiska podważające celowość wznoszenia wieżowców.

LOKALIZACJA 

Kompleks budynków zlokalizowano w centrum Warszawy. Od południa graniczy z Alejami Jerozolimskimi, od wschodu z Aleją Jana Pawła II, a od północy z ul. Chmielną. W skład działek budowlanych wchodzi nr 29/1, 30/1, 30/2, 31/1, 31/3, 32, 33/1, 33/3, 33/4, 33/5, 33/6, 40/4. Teren znajduje się w bliskim sąsiedztwie Dworca Centralnego, Złotych Tarasów, Pałacu Kultury i Nauki oraz innych wysokościowców Warszawy. Przestrzeń lokalizuje się w południowo-wschodnim rogu dzielnicy Wola, przy granicy z dzielnicami: Ochota i Śródmieście. Wymiary działki wynoszą ok. 250 x 150 metrów, co w sumie daje 3,8 ha. W podziemiach południowo-wschodniej części opracowywanego terenu znajdują się perony kolejowe. Całość obecnie funkcjonuje jako parking. 

IDEOLOGIA


Na przestrzeni wieków architekci wielokrotnie podejmowali próbę zaprojektowania zespołu budynków lub jednego obiektu kumulującego w sobie wszystkie aspekty niezbędne do funkcjonowania człowieka. Wiodącymi przykładami w tym kierunku są Unité d’Habitation Le Corbusiera czy też Neighborhood Unit autorstwa Clarenca Perrego.
Proponowana „maszyna mieszkalna” zaadaptowana jest w realia współczesnej Warszawy. Samowystarczalny budynek wykorzystuje energię elektryczną pozyskaną z paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo wyposażony został w system wychwytywania wody. Dzielnica mieszkalna skompresowana została do pionowego obiektu. Na przełomie ostatnich lat znacznie zmieniła się forma pracy. Siłę ludzkich mięśni coraz częściej zastępują maszyny, dlatego też dużo osób wybiera pracę zdalną. W budynku zaproponowano kompatybilność między częścią mieszkalną a biurową wzbogaconą zielonymi skwerami oraz antresolami. Drugi punktowiec pełni funkcję agriculture, umożliwia mieszkańcom dostęp do ekologicznej żywności oraz jej uprawę. Jest on swoistym pionowym ogrodem działkowym.
Zespół obiektów łączy się ze sobą za pomocą zielonych tarasów, które wspólnie tworzą park o charakterze wertykalnym. Budynek pozwala, w pewnym stopniu, stać się mieszkańcom samowystarczalnymi. Dodatkowo budynek jest świetnie skomunikowany z miastem. Zapewnia to bliskość metra, przystanku tramwaju oraz dworca PKP i PKS. Taka lokalizacja sprzyja zwiększeniu użytkowania komunikacji miejskiej, która powinna wypierać komunikację samochodową w centrach miast. Podsumowując, wieżowiec jest rozwiązaniem dla wymierającego miasta.FUNKCJA

Idąc kolejno od najniższych kondygnacji:

  • -2, -1 – parkingi podziemne,
  • 0 – strefa spotkań (restauracje, kawiarnie, skatepark, itp.)
  • 1, 2 – usługi (sklepy odzieżowe, spożywcze, specjalistyczne itp.)
  • 2, 3 – część edukacyjna, rekreacyjna i relaksacyjna (przedszkole, kino, biblioteka, czytelnia, siłownie, sale gimnastyczne, taneczne, fitness, kompleks sanatoryjny, spa, baseny, sauny, itp.)
  • 4 stropodach – funkcja rekreacyjna
  • od 4 w bud I – agriculture (pionowe ogródki działkowe)
  • od 4 w bud II – mieszkaniówka, usługi (niewielkie biura na potrzeby indywidualne)

KONSTRUKCJA

Budynek posadowiony jest na fundamencie płytowym. Główna konstrukcja wysokościowców opiera się na metodzie „trzon w trzonie”. Dodatkowe rozwiązania to konstrukcja słupowa oraz wspornikowa. Materiałem konstrukcyjnym jest żelbet.

EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA

Wieżowiec ma charakter ekologiczny, co podkreślają zastosowane technologie t.j.: panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe, czy też system wychwytywania wody. Dodatkowo zaprojektowano skwery, ściany i antresole z bujną roślinnością. 

 

Projekt powstał w ramach pracy inżynierskiej w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu, w Instytucie Architektury i Urbanistyki. Promotorami są dr inż. arch. K. Styrna-Bartkowicz oraz prof. dr hab. inż. arch. Krzysztof Bieda.

 

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wiadomości

Polecane

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy – mieszkańcy mają głos

0
Wystartowała 11. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Od dziś mieszkanki i mieszkańcy mogą decydować, które budynki, miejsca czy wydarzenia zasługują na ich głos....