Wieżowiec powstający w centrum Warszawy dołączył do wąskiego grona budynków na świecie, które mogą pochwalić się precertyfikatem WELL Core & Shell.
Dzięki rozwiązaniom wprowadzonym już na etapie projektowania, Varso otrzymało od WELL Building Insitute (IWBI) precertyfikat z wysoką oceną „Gold”, który po oddaniu budynku do użytku w 2020 roku, zostanie uzupełniony ostatecznym certyfikatem. Tu liczą się sprawy dobrze znane wszystkim osobom, które na co dzień spędzają wiele czasu w zamkniętych pomieszczeniach, cierpiąc na bóle głowy, zaburzenia koncentracji i zmęczenie. W systemie certyfikacji WELL oceniana jest nie tylko jakość powietrza, wody czy oświetlenia w miejscu pracy, ale też zagadnienia związane z odżywianiem czy dbałością o formę fizyczną i psychiczną. Dlatego projektanci i inżynierowie tworzący największe centrum biznesowe w Warszawie, już na etapie projektowania przykładają dużą wagę do właściwego rozplanowania pomieszczeń oraz doboru odpowiednich materiałów, rozwiązań konstrukcyjnych i technicznych.
100 czynników podlegających ocenie
Certyfikat WELL nie bez przyczyny nazywany jest budynkową wersją tabeli wartości odżywczych umieszczanej na produktach spożywczych. System certyfikacji powstawał aż siedem lat. Obecnie, regularnym kontrolom i ocenie niezależnych specjalistów w danym budynku podlega aż setka zagadnień. Musi on zapewniać m.in. dobrą jakość powietrza, co osiąga się poprzez stosowanie odpowiednich materiałów wykończeniowych o niskiej emisyjności substancji szkodliwych, dostarczanie wystarczającej ilości powietrza o odpowiedniej jakości, regularną kontrolę systemów wentylacyjnych i klimatyzacji. Jedną z kwestii poddawanej ocenie jest również zakaz palenia w bliskiej odległości od budynku i zapewnienie miejsca dla osób palących poza nim. Oceniany jest też dostęp do czystej wody, której jakość poddawana jest regularnym badaniom. Kolejny obszar to stosowanie surowych wytycznych dotyczących oświetlenia – zapewnienie optymalnego dostępu do światła naturalnego oraz sztucznego o odpowiednim natężeniu i barwie, które dopasowuje się do rytmu dobowego ludzkiego organizmu. Certyfikacja WELL zwraca również uwagę na to, czy budynek lepiej niż zazwyczaj chroni przed hałasem z zewnątrz. Obszarem podlegającym ocenie jest także wykorzystanie tzw. biophilic design – projektowania na podstawie inspiracji płynących z przyrody z wykorzystaniem zieleni i naturalnych materiałów. W ukończonych budynkach ceniony jest natomiast np. wybór odpowiednich automatów, w których można kupić zdrowe przekąski czy napoje, popularyzowanie zajęć sportowych i dojazdów do pracy rowerem.
Varso będzie gotowe za 2,5 roku
Obecnie na działce przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Chmielnej trwa budowa podziemnej części Varso. Oprócz 230-metrowego, najwyższego w Polsce wieżowca według projektu renomowanej pracowni Foster + Partners, powstaną tu dwa budynki zaprojektowane przez warszawskie biuro HRA Architekci. W najwyższej wieży znajdą się nie tylko komfortowe biura, ale też taras widokowy dostępny dla wszystkich warszawiaków i turystów. Niższe budynki pomieszczą biura, a na parterach – kryty pasaż ze sklepami i restauracjami. Oprócz WELL, Varso powstaje też w zgodzie z wymogami certyfikatu ekologicznego BREEAM na najwyższym poziomie „Outstanding”.
W uzyskaniu certyfikatu WELL dla Varso, firmę HB Reavis wspiera Adamas International. Deweloper planuje ubiegać się o certyfikację WELL również dla swoich kolejnych inwestycji w Polsce. Wcześniej rozpoczął starania o taki certyfikat dla trzech projektów na Słowacji i w Czechach.