Trwa remont popularnego Skaryszaka. Na alei obwodnicowej jest już nowy asfalt, pojawiły się kosze na śmieci, a mostki w parku zaczynają lśnić czystością. Znika także pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej. W przyszłym roku warszawiacy przejdą odnowioną aleją główną.
Prace rozpoczęły się od wymiany nawierzchni alei obwodnicowej. Teraz spacerowicze idą nowym, równym asfaltem, po którym mogą też wygodnie przejechać wózkiem. Warszawscy ogrodnicy czyszczą mostki wewnątrz parku i uzupełniają w nich ubytki. Zdemontowali także zniszczone ogrodzenie, które ciągnęło się wzdłuż chodnika przy ul. Międzynarodowej. Na miejsce starych, betonowych koszy, ustawiane są nowe śmietniki, wkomponowane w malownicze zaułki parku. Goście Skaryszaka zobaczą je w Ogrodzie Różanym i wzdłuż bocznej alei obwodnicowej. Docelowo w parku stanie 60 sztuk z estetycznym zadaszeniem, do których nie będą miały dostępu ptaki.
W połowie października rozpoczął się demontaż pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej. Na wyremontowanej alei głównej zostanie wysypana mineralna nawierzchnia. Sam zabytek będzie przekazany do Instytutu Pamięci Narodowej i według założeń, stanie w Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku.
– Konsultowaliśmy prace ze specjalistami i mieszkańcami Pragi-Południe. Miłośnicy tego parku mogą być spokojni – remont przywróci dawną świetność terenu, ale nie zmieni jego kształtu i naturalnego charakteru. Pamiętając o ochronie środowiska, wszystkie prace prowadzimy zgodnie z naturalnym cyklem życia zwierząt i roślin – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. – Aleję główną, przy rondzie Waszyngtona utwardzimy specjalnym materiałem, który przepuszcza wodę. Wzdłuż chodnika stanie nowe oświetlenie. Powstaną również projekty nowych placów dla dzieci, a także inwestycje ekologiczne, wspierające przywrócenie bogactwa fauny parku. Teraz jesteśmy w trakcie zbierania ofert przetargowych na przełożenie rynsztoków wzdłuż świeżo wyremontowanej alei asfaltowej – dodaje dyrektor.
Wszystkie prace rewitalizacyjne są stale uzgadniane z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Realizujemy program rewitalizacji
Od 2015 roku miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Są to inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i integrujące mieszkańców. Działania skupiają się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na 6 obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Do 2022 roku Warszawa przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł. Zamiany zachodzą już od 11 lat. Muzeum Warszawskiej Pragi, Centrum Kreatywności Targowa, zmodernizowany Teatr Powszechny i Teatr Rampa, Stadion Narodowy, węzły komunikacyjne, a przede wszystkim II linia metra dały impuls do nowej odsłony w tej części miasta.