Architektura cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Czytelników. Polecamy Wam zestawienie napopularniejszych książek o architekturze według Big Book Cafe.
Odczuwanie architektury, Steen Eiler Rasmussen, tłum. Barbara Gadomska, Wyd. Karakter, 2015
Książka będąca zdecydowanie klasyką w dziedzinie filozofii architektury. Uzmysławia, jak otoczenie i architektura wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Co stanowi o jakości miejsc, w których żyjemy oraz na czym polega ich urok? Autor książki (duński architekt) zwraca uwagę na bogactwo otaczających nas budowli i zjawisk architektonicznych, które na co dzień niezauważalnie mijamy w pędzie.
- „Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno”, Katarzyna Jasiołek, Wyd. Marginesy, 2022
Książka wspomnianej już autorki to biografia jednej z najwybitniejszych polskich projektantek sztuki użytkowej – Hanny Lachert. Poznajemy w niej barwy portret artystki na przestrzeni kolejnych lat, od czasu jej dzieciństwa, przez okres kształcenia, aż po pierwsze sukcesy i karierę w trudnych latach powojennych. W książce znajdziemy także archiwalne dokumenty, zdjęcia i rozmowy z samą Hanną Lachert, które składają się na niesamowitą opowieść na tle historii polskiego dizajnu.
- Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL, Filip Springer, Wyd. Karakter, 2012
Zbiór genialnych reportaży ukazujących portrety czołowych postaci polskiej architektury powojennej. Autor prowadzi nas po zapomnianych budowlach powstałych za czasów PRLu, przywracając im należytą wagę świadectwa kulturowego. Uczy nas głębszej refleksji nas pozornie brzydkimi budynkami oraz uzmysławia ich historię, koncepty, możliwości architektów oraz warunki w jakich powstawały.
- Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949, Grzegorz Piątek, Wyd. W.A.B, 2020
Głośny reportaż ukazujący lata powojenne w Polsce z perspektywy architektów i urbanistów. Grzegorz Piątek prezentuje w niej wielość planów urbanistycznych oraz pełen kontekst decyzji, jakie na nie wpłynęły. Oprócz historycznej wartości książki, dostajemy także po prostu dobrą literaturę ze względu na zdolność autora do kreowania wciągających opowieści. Nie jest to jedynie historia o odbudowie Warszawy, ale także powieść o marzeniach i planach oraz o ludziach, których celem było stworzenie lepszego miasta.
- Miasto dobrze nastrojone, Jonathan F.P. Rose, tłum. Dariusz Żukowski, 2019
Jak stworzyć szczęśliwe miasto? Autor książki przedstawia nam swoją wizję dotyczącą wykreowania zharmonizowanego miasta opierając się na pięciu najważniejszych zasadach: spójności, cyrkularności, odporności, wspólnocie i współczuciu. Punktem wyjścia do refleksji nad nową jakością aglomeracji miejskiej jest dla autora głęboka analiza roli powiększających się miast we współczesnym życiu, w których w połowie XXI wieku będzie żyło 80% ludzkości.
Po więcej inspiracji zapraszamy do naszych księgarń Big Book Cafe – na Koszykowej 34/50 oraz na Dąbrowskiego 81, lub do księgarni online – https://ksiegarnia.bigbookcafe.pl/