Systemy bezpieczeństwa aktywnego. Które funkcje rzeczywiście ratują życie?

Ciągły rozwój technologii sprawia, że prowadzenie samochodu staje się coraz bezpieczniejsze. Każdego roku producenci wprowadzają na rynek nowe modele pojazdów wyposażone w innowacyjne systemy bezpieczeństwa aktywnego. Ich głównym zadaniem jest zmniejszanie ryzyka wystąpienia wypadku i kolizji. Którego z tych systemów nie powinno zabraknąć w Twoim aucie?

Wspomaganie hamowania

Jednym z najważniejszych systemów bezpieczeństwa od lat pozostaje ABS, który pierwszy raz został wykorzystany już w latach 60. XX wieku. Anti-Lock Braking System zabezpiecza przed blokowaniem się kół. Dzięki temu znacznie zmniejsza ryzyko poślizgu – nawet w przypadku gwałtownego hamowania. Ważnym ułatwieniem jazdy pozostaje także EBD, czyli Electronic Brakeforce Distribution. Jego głównym zadaniem jest wspomaganie funkcji ABS. Rozdział siły hamowania redukuje ryzyko towarzyszące gwałtownym manewrom na zakrętach. Znacznie ułatwia zachowanie panowania nad pojazdem, co wyraźnie zwiększa bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Jak działa stabilizacja toru jazdy?

Aktywne systemy bezpieczeństwa wspierają przy tym kierowców w codziennej jeździe. Większość z nas nie wyobraża sobie codziennego prowadzenia pojazdu bez ESP, czyli Electronic Stability Program. Elektroniczny program stabilizacji toru jazdy pozwala na subtelną modyfikację działań kierowcy, dzięki czemu zwiększa bezpieczeństwo przeprowadzania manewrów. Jedną z najprzydatniejszych funkcji pozostaje stabilizowanie toru jazdy podczas zbyt gwałtownego wchodzenia w zakręt, redukując ryzyko kolizji. Producenci coraz częściej decydują się również na montowanie aktywnego tempomatu, który automatycznie zwalnia w przypadku wykrycia przeszkód. Jest to ogromne ułatwienie dla kierowców, regularnie pokonujących dłuższe trasy.

Jak aktywne systemy bezpieczeństwa dbają o pieszych?

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa troszczą się także o dobro i bezpieczeństwo pieszych. Większość samochodów wyposażona jest w dodatkowe kamery i czujniki, które informują o obecności innych uczestników ruchu drogowego w mniej widocznych miejscach. Wśród najważniejszych udogodnień warto wymienić City Safety, który poinformuje o ewentualnych przeszkodach. W przypadku braku reakcji kierowcy może doprowadzić do zatrzymania samochodu lub ominięcia obiektu.

Ciekawym udogodnieniem pozostaje przy tym Driver Alert, monitorujący stabilność toru jazdy i informujący o zmęczeniu kierowcy. Pamiętaj o tym, że to właśnie zmęczenie i nieuwaga prowadzącego staje się ważną przyczyną wielu wypadków. Lane Assist (asystent pasa ruchu) natomiast zasygnalizuje konieczność korekcji toru jazdy i informuje o ewentualnym opuszczaniu pasa ruchu.

Jak kompleksowo zatroszczyć się o bezpieczeństwo jazdy?

Chcesz kompleksowo zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo? Zastanawiasz się, co zrobić z ubezpieczeniem samochodu? Pamiętaj o tym, aby wzbogacić obowiązkową polisę OC dobrowolnym ubezpieczeniem, które zapewni dodatkową ochronę w nieprzewidzianych wypadkach. Odpowiednio dobrana oferta pomoże Ci w łagodzeniu skutków ekonomicznych zaistniałej szkody. Stanie się jednocześnie podstawowym zabezpieczeniem Twojego majątku i zdrowia. Szukasz najlepszego zestawu dla siebie? Sprawdź kalkulator OC, który pozwoli Ci bardzo szybko oszacować koszt składki!

Artykuł sponsorowany

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Wszyscy wykładowcy ogłoszeni na Fotoforma Wedding & Family!

0
To będzie niesamowite wydarzenie, które zgromadzi topowych fotografów i filmowców z Polski i zagranicy! Wszyscy prelegenci już ogłoszeni, ale to nie koniec! Już niedługo ogłosimy warsztaty...
×