REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Stanisław Wyspiański odkryty od początku

Strona główna Fotografia Stanisław Wyspiański odkryty od początku

Stanisław Wyspiański, nazywany “czwartym wieszczem” doczekał się swojego miejsca w historii literatury i sztuki. Najnowsza książka “Stanisław Wyspiański”, pod redakcją Magdaleny Laskowskiej, przypomina czytelnikom, że był to artysta wielowymiarowy, a jego dzieła malarskie, rzeźbiarstwo, czy projekty mebli, na stałe wpisały się do historii sztuki.

Stanisław Wyspiański, to najprawdopodobniej jeden z najwybitniejszych polskich artystów XIX. Przez całe życie związany z Krakowem, który znajdował się wówczas w granicach Austro – Węgier, był jednym z najwybitniejszych artystów Młodej Polski Był dramatopisarzem, poetą, a także twórcą nowoczesnego teatru polskiego.

Wyspiański wywodził się z rodziny artystycznej, co nie pozostało bez wpływu na jego cały życiorys. Jego ojciec Franciszek był rzeźbiarzem i fotografikiem, który po śmierci żony Marii z Rogowskich, przekazał w 1880 rok syna pod opiekę bezdzietnego wujostwa, Kazimierza i Janiny Stankiewiczów. Według historycznych źródeł byli to ludzie wysokiej kultury, a ich dom odwiedzali m.in. Jan Matejko, Józef Szujski, Karol Estreicher i Władysław Łuszczkiewicz.

Artysta kształcił się w mającym ogromne tradycje gimnazjum św. Anny w Krakowie, gdzie wykłady odbywały się w języku polskim, a dużą uwagę przywiązywano do nauki historii Polski i historii literatury polskiej. To właśnie w tym okresie podjął pierwsze znane dziś próby literackie (interpretacja dramatyczna obrazu Matejki Batory pod Pskowem w 1886) oraz malarskie. W czasie pobytu w szkole nawiązał znajomości m.in. z poetą Lucjanem Rydlem, Stanisławem Estreicherem, Henrykiem Opieńskim i Jerzym Żuławskim.

Postaci, które nie pozostały bez wpływu na całe życie artysty, a odniesienie do nich można znaleźć w twórczości Wyspiańskiego.

W 1887, po złożeniu egzaminów maturalnych, Wyspiański zapisał się na wydział filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w latach 1887–1890 i 1896–1897 uczęszczał na wykłady z historii, historii sztuki i literatury, i rozpoczął studia malarskie w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, której dyrektorem był w tym czasie Jan Matejko. Jako wyróżniającemu się uczniowi powierzył mu współudział w wykonaniu zaprojektowanej przez siebie polichromii w odnawianym kościele Mariackim.

W poźniejszych latach Wyspiański był współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, a także kierownikiem artystycznym tygodnika literacko-artystycznego „Życie”, którego redaktorem naczelnym był wówczas Stanisław Przybyszewski.

Wyspiański był artystą wszechstronnym. Ogromnym uznaniem cieszyły się jego dokonania pisarskie, dramatyczne, ale jeszcze większym talent malarski. Malował nie tylko portrety i pejzarże, ale był znany również z projektów witraży, mebli, kostiumów i okładek książek. I właśnie na jego twórczości plastycznej i rzeźbiarskiej skupia się książka “Stanisław Wyspiański”, w której Magdalena Laskowska prezentuje bogaty przekrój twórczości artsty.

W albumie zobaczymy nie tylko jego najgłośniejsze obrazy, czy portrety, które zdobią ściany galerii, a także dzieła mniej znane.

Wyspiański zasłynął jako twórca prac wykonanych techniką pastelową, a Portret Józia Feldmana czy Helenka z wazonem to jedne z najbardziej rozpoznawalnych dzieł polskiej sztuki. Album Stanisław Wyspiański, opracowany przez Magdalenę Laskowską i zaprojektowany przez Lecha Majewskiego, prezentuje ponad dwieście prac Wyspiańskiego.

Ten bogaty materiał ilustracyjny przedstawiający najważniejsze dzieła – obrazy, rysunki, grafiki, witraże, dekoracje malarskie i meble – został wpleciony w niezwykle interesujące omówienie życia i twórczości artysty.

Album zawiera również szczegółowe kalendarium uzupełnione o fotografie prezentujące Wyspiańskiego oraz członków jego najbliższej rodziny i przyjaciół z lat szkolnych. Album przybliża postać artysty, który w swoim krótkim życiu zrealizował wiele wybitnych dzieł, które do dziś są podziwiane w najważniejszych galeriach i muzeach.

Wyspiański zmarł 28 listopada 1907 roku. Kilka dni później odbył się pogrzeb artysty na koszt miasta. Został pochowany w krypcie zasłużonych w kościele na Skałce.

Tytuł: Stanisław Wyspiański Autor: Magdalena Laskowska Projekt graficzny: Lech Majewski Format: 240 × 300 mm ISBN: 978-83-7576-664-6 Liczba stron: 208

Tekst: TR, Źródło, Culture.pl BoSZ

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

BLIK wybrał biurowiec X20 na Mokotowie

Warszawski budynek X20 jest już niemal w pełni skomercjalizowany. Na zwiększenie dotychczasowej powierzchni biurowej w obiekcie zarządzanym przez White...

Popularny fastfood przy Puławskiej zamienił się w gruzowisko

Pawilon z barem McDonald's oraz sąsiedni, ze sklepem Mokpol na rogu Wałbrzyskiej i Puławskiej przeszły do historii. Niebawem w ich...

Secesyjna willa odzyskuje świetność

Trwa remont zabytkowych budynków przy ulicy Modlińskiej 257 – willi oraz dwóch oficyn, w których działać będzie...

Największe Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie już trwają!

Targi Książki w Warszawie odbywają się od 25 do 28 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki...

Kolejny krok na drodze do połączenia biznesu mieszkaniowego Grupy Echo-Archicom

Trwa proces konsolidacji biznesu mieszkaniowego Echo Investment i spółki Archicom, który zaowocuje powstaniem ogólnopolskiego dewelopera z większym potencjałem wzrostu,...

Trzy nowe plany miejscowe dla Warszawy

Radni Warszawy uchwalili duży plan dla Ursynowa oraz dwa małe na Ursusie i Ochocie. To właśnie miejscowe plany...

Polecane

15. Bieg Ursynowa – coraz bliżej

15. Bieg Ursynowa „Yes, I KEN” zbliża się wielkimi krokami. Na liście startowej już prawie 2000 biegaczy. Przypominamy, że zapisy...

Znamy program Międzynardowych Targów Książki. Za dwa tygodnie wielka uczta dla czytelników!

Miliony mostów – literacki program Ukrainy Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023.

Koniec betonozy i samochodozy na placu Defilad! Zobacz wywiad na Youtubie!

Pod koniec wakacji ruszy przebudowa placu Defilad, który zmieni się w plac Centralny, czyli serce Nowego Centrum Warszawy. Jak będzie wyglądać to...

Sportowa, elegancka, basic – jaką bieliznę damską wybrać na różne okazje?

Bielizna to podstawa garderoby każdej kobiety. Odpowiednio dobrana może wpłynąć nie tylko na nasze codzienne samopoczucie, ale również na zdrowie. Dlatego warto...

Wystawa najlepszych zdjęć Warszawy z 2022 roku już otwarta

Nareszcie ogłosiliśmy wyniki plebiscytu na Zdjęcie Roru 2022. Wystawę prezentującą 12 zdjęć miesiąca można podziwiać do połowy maja na terenie Browarów...

Zanieczyszczenie świetlne – czy światło może być szkodliwe?

Z problemem nadmiernego oświetlenia i jego negatywnymi skutkami od lat walczą miasta na całym świecie. Również Warszawa prowadzi obecnie największy...