Skanska stawia na certyfikację mieszkań

Skanska Residential Development jako jeden z pierwszych deweloperów w Warszawie rozpoczęła certyfikację mieszkań. O tym jakie korzyści wynikają z tej procedury dla kupujących mieszkania rozmawia z Aleksandrą Goller, menedżerem projektu Skanska Residential Development Poland, redaktor naczelny Tomasz Reich.

 

Skąd pomysł certyfikacji mieszkań?

Zrównoważony rozwój i zielone budownictwo są jednymi z kluczowych założeń w działalności naszej firmy. Budujemy, dbając jednocześnie o komfort przyszłych i okolicznych mieszkańców oraz dobro lokalnego ekosystemu. Najtrudniejsze są początki, kiedy trzeba pokazać klientom, że warto zainwestować w certyfikowany produkt, ponieważ w dłuższej perspektywie jego koszt zwróci się poprzez niższe rachunki oraz lepsze zdrowie i samopoczucie.

Dwa lata temu rozpoczęliśmy budowę pierwszego osiedla mieszkalnego w Polsce, posiadającego certyfikat środowiskowy BREEAM, odznaczenie przyznawane wysokiej klasy budynkom, wyposażonym w rozwiązania przyjazne dla ludzi i środowiska. Było to dla nas ogromne wyzwanie, które zakończyło się bestsellerową sprzedażą mieszkań. W 2015 roku niewiele osób miało świadomość, czym jest BREEAM. Stanęliśmy przed wyzwaniem wprowadzenia nowego produktu (certyfikatu) na rynek. Klienci szybko docenili jego wartość. Większość mieszkań sprzedaliśmy przed wydaniem pozwolenia na użytkowanie, zaś ostatecznie zamknęliśmy sprzedaż w dwa miesiące po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Dzięki certyfikatowi klienci nie musieli wierzyć nam na słowo, że budynek został wykonany z najlepszych materiałów. Certyfikat stał się dla nich swojego rodzaju „polisą” bezpieczeństwa i gwarantem, że normy te zostały spełnione. Aktualnie rozpoczęliśmy drugi etap inwestycji. Według danych szacunkowych Skanska obecnie już 40% klientów pyta, czy budowane osiedla powstają według norm certyfikacji.

eeeeJak certyfikacja budynków mieszkalnych wpływa na ich cenę?

Cena za metr kwadratowy jest podobna, natomiast eko osiedle powinno dodatkowo generować oszczędności. Najwyższa jakość wykorzystywanych podczas budowy materiałów budowlanych nie jest równoznaczna z najwyższą ceną. Istotniejszymi kryteriami są odporność danego materiału na czynniki mechaniczne, warunki atmosferyczne i jego możliwości eksploatacyjne, co ma później duży wpływ na koszty utrzymania budynku, w tym jego konserwację i naprawy. Osiedla są wyposażone w mierniki zużycia wody i energii, czujniki ruchu i energooszczędne oświetlenie, a do mycia rowerów wykorzystujemy wodę deszczową. Dzięki takim rozwiązaniom mieszkańcy mogą zmniejszyć swoje koszty utrzymania nawet o 10%.

 

Na czym polega sam proces?

W budowie certyfikowanego osiedla na każdym etapie inwestycji towarzyszą nam na audytorzy – zewnętrzni specjaliści, oceniający kilkadziesiąt parametrów, mających wpływ na budynek, jak na przykład jego lokalizację, izolacyjność akustyczną, izolacyjność termiczną czy jakość zastosowanych materiałów budowlanych. Osiedle jest również oceniane pod kątem komfortu dojazdu do centrum miasta, dostępności szkół, przedszkoli i ścieżek rowerowych.

Kolejnym wymogiem certyfikacji BREEAM jest troska o lokalny ekosystem. Przez cały okres trwania budowy towarzyszy nam ekolog, nadzorujący, by nowo powstająca inwestycja w jak najmniejszym stopniu zaburzała środowisko naturalne, a nawet wspierała jego bioróżnorodność. Wybór roślinności, aranżowanej na terenie osiedla jest więc nieprzypadkowy. Sadzimy typowe gatunki dla lokalnej flory, uzupełniając je o rośliny cechujące się walorami ozdobnymi. Dbamy również o ptaki, wieszając budki lęgowe.

 

Jakie korzyści dla potencjalnych nabywców ma taka certyfikacja?

Certyfikat gwarantuje, że osiedle zostało wykonane z wysokiej klasy materiałów, które są przyjazne dla zdrowia, nie tylko dzieci, ale osób bardziej wrażliwych: astmatyków i alergików. Dzięki oknom i materiałom izolacyjnym mieszkania są lepiej wyciszone i utrzymują komfortową temperaturę. Dzięki temu lepiej śpimy i odpoczywamy. Mieszkania i części wspólne są także odpowiednio wentylowane. Certyfikowane osiedla są również oceniane pod kątem komfortu dojazdu do centrum miasta, dostępności szkół, przedszkoli i ścieżek rowerowych. Wyższa jakość materiałów oznacza również, że mieszkanie, które kupujemy na certyfikowanym osiedlu, utrzyma w dłuższej perspektywie wysoką wartość rynkową.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Deweloper Dantex już w te wakacje odda do użytku 199 mieszkań....

0
Deweloper Dantex zbliża się do zakończenia budowy inwestycji Autonomia Praska – projektu, który przyciąga uwagę nie tylko atrakcyjną lokalizacją, ale przede wszystkim unikalnym charakterem....