Obecnie w Trójmieście powstaje rekordowa ilość powierzchni biurowej (151 tys. mkw.), z czego około 2/3 ma trafić na rynek w 2017 r. Najaktywniejszymi najemcami pozostają firmy BPO/SSC, które w ostatnich trzech latach zwiększyły zatrudnienie w swoich trójmiejskich biurach o blisko 100% – wynika z raportu “Największe rynki biurowe w Polsce | Trójmiasto”, przygotowanego przez międzynarodową firmę doradczą Colliers International oraz agencję doradztwa personalnego Advisory Group TEST Human Resources. Publikacja zawiera także analizę wynagrodzeń.
Po oddaniu 6 inwestycji o łącznej powierzchni 57 tys. mkw., całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście na koniec 2016 roku wyniosła 634 tys. mkw. W wyniku dynamicznej aktywności deweloperów, 50% istniejącej powierzchni dostarczono w ciągu minionych 5 lat. Zlokalizowane jest tu 16% całkowitej nowoczesnej powierzchni dostępnej na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce.
Obecnie w budowie znajduje się 151 tys. mkw., najwięcej w historii tego rynku, z czego około 2/3 ma być oddane do użytku jeszcze w 2017 r. Około 90% nowej podaży będzie zlokalizowana w Gdańsku, a pozostałe 10% w Gdyni.
— Aż 80% powierzchni biurowej będącej w budowie powstaje w ramach dużych kompleksów lub parków biurowych. Warto zauważyć, że Trójmiasto ma najwyższy udział tego typu projektów wśród miast regionalnych — mówi Błażej Kucharski, dyrektor regionalny Colliers International w Trójmieście.
Wysoki popyt na biura w Gdańsku
W 2016 r. popyt brutto na powierzchnię biurową w Trójmieście wyniósł 93 tys. mkw. i był zbliżony do rekordowego poziomu z 2015 r. Absorpcja powierzchni biurowej utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie (44 tys. mkw.), mimo spadku o 15% r/r. Największym zainteresowaniem ze strony najemców cieszył się gdański rynek biurowy. Zarejestrowano tu 78% (72 tys. mkw.) całkowitego popytu na rynku trójmiejskim w 2016 r., podczas gdy pozostałe 21 tys. mkw. wynajęli najemcy w budynkach położonych w Gdyni.
Według szacunków Colliers International, ponad połowa aktywności najemców z zeszłego roku generowana była przez firmy BPO/SSC, które zatrudniają prawie 17 tys. pracowników w ponad 100 centrach. To wskazuje na około 100-proc. wzrost zatrudnienia w ciągu ostatnich trzech lat. Atutem regionu jest dostęp do pracowników ze znajomością m.in. języka angielskiego, a także szwedzkiego, duńskiego, norweskiego, dlatego też przeważają tu centra z kapitałem amerykańskim i skandynawskim.
Przeciętna transakcja najmu zawarta w 2016 r. wynosiła 1 050 mkw., jednak tylko połowa umów przekroczyła wielkość 670 mkw. Współczynnik pustostanów w Trójmieście wyniósł na koniec roku 11,1%. Do dyspozycji najemców pozostaje 70 tys. mkw. wolnej powierzchni, z czego ponad połowa zlokalizowana jest w budynkach klasy B/B+.
Stabilne czynsze
Trójmiejski rynek biurowy oferuje stabilne warunki najmu, w ostatnich latach może być określany jako rynek najemcy. W porównaniu do pozostałych rynków regionalnych, czynsze wywoławcze kształtują się na nieco wyższym poziomie. W nowych projektach biurowych osiągają poziom 13-16,5 EUR/mkw./miesiąc. W starszych budynkach wywoławcze czynsze wahają się 10,5 do 13 EUR/mkw./miesiąc. Według prognoz ekspertów Colliers International, stabilne stawki czynszów utrzymają się w najbliższej przyszłości.
Wynagrodzenia
W 2016 r. niezmiennie najlepiej opłacane były stanowiska w branży IT. Bardzo duże zapotrzebowanie zarówno wśród specjalistów, jak i kadry managerskiej powoduje, że w tym obszarze mamy do czynienia z tzw. „rynkiem pracownika”. Wzrost liczby ofert pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów zaobserwować można było w obszarze HR oraz finansach. Bardzo intensywnie rozwija się również obsługa klienta.